Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Mäta jahodová ( Mentha species " Erdbeerminze", Mentha piperita 'Strawberry'​​​​​​​)  / rastlinka, bylinka v kvetináči

Mäta jahodová ( Mentha species " Erdbeerminze", Mentha piperita 'Strawberry'​​​​​​​)  / rastlinka, bylinka v kvetináči

Jahodová mäta má vôňu jahôd. Je menšieho vzrastu, listy sú drobnejšie a jemnejšie, než na aké sme zvyknutí u iných druhou mäty. Listy sú príjemne sviežo zelené. Mäta je pre svoju lahodnú a sladkú vôňu po jahodách vhodná do koláčov, ovocných šalátov, ale aj v čaji lahodí nášmu nosu i jazyku.

  • 3,10€

Mäta jahodová (Mentha species " Erdbeerminze", Mentha piperita 'Strawberry')  / rastlinka, bylinka v kvetináči

 

Jahodová mäta má vôňu jahôd. Je menšieho vzrastu, listy sú drobnejšie a jemnejšie, než na aké sme zvyknutí u iných druhou mäty. Listy sú príjemne sviežo zelené. Mäta je pre svoju lahodnú a sladkú vôňu po jahodách vhodná do koláčov, ovocných šalátov, ale aj v čaji lahodí nášmu nosu i jazyku.

Táto novinka vytvára pekný kompaktný kríček, v našich podmienkach vonku bežne prezimuje, je teda možné ju pestovať celoročne priamo v záhone na vonkajšom stanovisku, ale kľudne aj v nádobe na okennom parapete či balkóne alebo terase. Prospieva a darí sa jej v bežnej záhradnej zemine na slnečnom stanovisku. V čase vegetácie vyžaduje dostatočnú zálievku, ružovkasté kvietky rozkvitajú od júla do augusta, ale ako väčšina podobných bylín sa zberajú predovšetkým listy ešte pred kvitnutím. Ako som spomenul, tak je zaujímavá predovšetkým svojou vôňou po jahodách a láka k vyskúšaniu pri príprave čajov. Možno ju pridávať do ovocných šalátov, koktailov, takisto ju používame aj ako ozdobu rôznych sladkostí. Jahodová vôňa sa šíri v okolí rastliny aj pri obyčajnom dotyku, túto jahodovú vôňu získame nasekáním alebo narušením štruktúry listov stlačením.

Mentha species "Erdbeerminze" - patrí medzi najznámejšie liečivky. Pestuje a rozširuje sa takmer po celom svete. Ešte raz pripomíname, že táto mäta je mrazuvzdorná bylinná trvalka. Dorastá do výšky dvadsať až osemdesiat centimetrov. Malé listy vyrastajú v lete v koncových oválnych kvetenstvách v tvare klasu. Všetky nami uvádzané druhy vyžadujú slnečné stanovište alebo polotieň a humóznu pôdu, je mrazuvzdorná do - 28 stupňov.

 

Čo sa týka liečivých účinkov, tak tie sú podobné ako pri Mäte piepornej (Mentha piperita L.) a keďže na tomto mieste nemôžeme veľmi o liečivých účinkoch písať, tak budeme veľmi radi, keď si o liečivých účinkoch tejto bylinky prečítate na: Viac tu: www.rastlinkybylinky.sk

 

Môj typ: Špargľové Risotto s citrónom a jahodovou mätou

 

Potrebujeme: 250g ryža arborio, zväzok zelenej špargle, 1 biela cibuľa, olivový olej, rastlinný tuk, 2dcl vína, 2dcl rastlinného mlieka (použili sme klasické sójové), dobrý zeleninový vývar, šťava a kôra z polovice bio citróna, 2 vetvičky jahodovej, soľ, korenie.

 

Postup: 1. Začneme špargľou. Dobre ju „operieme“, umyjeme v studenej vode a každú stonku zbavíme spodnej drevnatej časti, ktorá sa neje. Jednoducho tak, že stonku chytíme jednou rukou za jej spodný koniec, druhú asi 4cm nad týmto miestom a zlomíme. V mieste zlomu končí tvrdá časť a začína tá šťavnatá :-) . Odlámané konce môžeme použiť maximálne do vývaru, ale v tomto recepte ich potrebovať nebudeme, takže preč s nimi...

Zvyšným stonkám špargle odkrojíme hlavičky a dáme bokom do misky (budeme ich dusiť v 3. kroku). Stredná časť, ktorá nám zostala (bez hlavičky a bez drevnatého konca) asi na trikrát prekrojíme a dáme variť do malého kastrólika v rastlinnom mlieku.

2. Vo veľkom hrnci so silným dnom rozohrejeme olivový olej a pridáme cibuľu pokrájanú na kocky. Opekáme a miešame, kým nebude pekne sklovitá, ale nemá začať hnednúť. Pridáme ryžu, ďalej opekáme a poctivo miešame. Akonáhle sa všetko začína prichytávať viac, než by bolo zdravé, prilejeme víno, necháme prebublať a ďalej miešame. Varíme tak dlho, kým sa všetok alkohol neodparí a zmes opäť nie je hustá. Nasleduje klasický postup prípravy talianskeho Risotto: pridáme naberačku horúceho vývaru, stále dobre miešame, kým sa tekutina neodparí, pridáme novú naberačku vývaru, miešame ... a tak ďalej :-) . Celý proces trvá približne polhodinu.

3. Keď ryža začína byť správne al dente, pridáme poslednú naberačku a necháme opäť vyvariť. V medzičase si pripravíme špargľové hlavičky a špargľový krém. Na malej panvici rozohrejeme lyžicu rastlinného tuku a tri lyžice vody. Potom pridáme špargľové hlavičky, zľahka podusíme a pridáme malú štipku soli. Sú hotové prakticky ihneď, stačia im tri minúty. Na krém jednoducho so štipkou soli rozmixujeme stredné kúsky špargle, ktoré sme uvarili v rastlinnom mlieku.

4. Keď ochutnáme ryžu a zdá sa nám už ideálna, tak ju odstavíme z plameňa, pridáme krém, šťavu aj kôru z citróna, posekanú jahodovú mätu a dobre zamiešame. Nakoniec primiešame podusené špargľové hlavičky, niekoľko si môžeme nechať na ozdobu. Mňam...

 

Hotovo a dobrú chuť želám... smiley

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!