Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Mäta marocká - (Mentha spicata 'Moroccan' L.) / rastlinky, bylinky v kvetináčiku

Mäta marocká - (Mentha spicata 'Moroccan' L.) / rastlinky, bylinky v kvetináčiku

Mäta marocká má „okrem“ svojich liečivých vlastností aj tú výhodu, že je ideálna kulinárska bylina. Je možné ju použiť do omáčok ( k mäsu - mätová omáčka s jahňacím... ), do polievok , šalátov, zeleninových pokrmov, do sladkých jedál a nápojov.

  • 3,10€

Mäta marocká - (Mentha spicata 'Moroccan' L.) / rastlinky, bylinky v kvetináčiku

 

Mäta marocká je podobná mäte piepornej ( máme ju rovnako v ponuke :-) ) , ale je viac kompaktná a viac sa „hodí“ pre prípravu mätového čaju, ktorý je naozaj vynikajúci.

Mentha spicata " Moroccan L. " je pôvodom z Európy , ale je rozšírená po celom svete .

Tento vytrvalý druh mäty má „okrem“ svojich liečivých vlastností aj tú výhodu, že je ideálna kulinárska bylina. Je možné ju použiť do omáčok ( k mäsu - mätová omáčka s jahňacím... ) , do polievok , šalátov , zeleninových pokrmov , do sladkých jedál a nápojov .

 

Jej liečivé účinky sú podobné, ako pri iných druhoch mäty :

Zvyšuje telesnú kondíciu, chuť do jedla a posilňuje celú nervovú sústavu. Uplatňuje sa pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Aktivizuje vylučovaciu funkciu pečene a pankreasu, tíši bolesti žlčníka a žalúdka. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev. Je veľmi nápomocná pri hnačke a uvoľňuje kŕče v hrubom čreve. Zastavuje zvracanie, uvoľňuje kŕče žalúdka, lieči koliky a choroby čriev. Zmierňuje plynatosť a nadúvanie.

Mätová silica má dezinfekčné účinky. Používa sa pri príprave protireumatických prípravkov. Prináša úľavu pri bolestiach hlavy a migrénach. Mäta obsahuje asi 1-2 % silice v ktorej je cca 50 % mentolu. Mentol je nevyhnutnou surovinou pre výrobu zubných pást, osviežujúcich masážnych krémov, pleťových masiek. Dodáva im sviežu vôňu a pri styku s pokožkou, príjemný chladivý pocit.

 

Pestovanie:

Marockej mäte sa bude dariť kdekoľvek. Má síce radšej vlhké a čiastočne aj tienisté oblasti, no „nepohrdne“ ani slniečkom, znesie krátkodobo aj sucho..... .

Pre kontrolu šírenia, ( „rozliezania“ sa a rozrastania sa ), rovnako ako pri iných mätách odporúčam, aby bola marocká mäta zasadená do bezodnej nádoby a tá bola následne „zapustená“ do zeme.

Mäta marocká má prekrásne malé, fialové kvety. Kvitne cca od polovice až do konca leta, dorastá do 30-60 cm. Jej kvietky sú zdrojom nektáru pre včely a iný užitočný hmyz .

 

Tip : Keď si chceme pripraviť naozaj veľmi osviežujúci nápoj, ktorý je populárny v Maroku, tak skombinujme marockú mätu so zeleným čajom a vytvoríme si autentický marocký zelený čaj.

Táto krásna a kompaktná odroda mäty vyzerá dobre vonku na záhone ale aj v kvetináči na terase či balkóne. Môžeme ju využiť na aromatizáciu potravín, do čaju alebo na prevoňanie a spríjemnenie našich príbytkov.

 

Môj tip: MAROCKÝ ČAJ

- 4 čajové lyžičky zeleného sypaného čaju

- 1 zväzok čerstvej marockej mäty (alebo 6 čajových lyžíc sušenej sypanej marockej mäty)

- 1/2 šálky trstinového hnedého cukru ( alebo stévie, ktorú tiež nájdete u nás)

- 4 šálky vriacej vody (šálka = 2dcl)

 

Postup:

Zalejeme ingrediencie horúcou vodou - pozor, nie však vriacou. Podobne ako pri káve, vriaca voda spáli to, čo zalievame, preto treba vodu odstaviť z plameňa vo chvíli, kedy prebieha tzv. biely var. To je vtedy, keď sa vo vode začnú robiť malé biele bublinky a voda je akoby biela. Je to tesne predtým, ako začne voda vrieť a divoko bublať. Toto pravidlo platí pri zalievaní akéhokoľvek čaju. Skúste, náš čaj bude takto naozaj chutnejší.

Zaliaty čaj necháme 3-5 minút lúhovať. Hotový čaj podávame v menších pohárikoch (1 dcl) a tradične sa nalieva z výšky z nejakého pekného čajníka...

 

Čo sa týka liečivých účinkov, tak tie sú podobné ako pri Mäte piepornej (Mentha piperita L.) a keďže na tomto mieste nemôžeme veľmi o liečivých účinkoch písať, tak budeme veľmi radi, keď si o liečivých účinkoch tejto bylinky prečítate na: Viac tu: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!