Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Figovník obyčajný „Peretta“ - Ficus carica „Peretta“

Figovník obyčajný „Peretta“ - Ficus carica „Peretta“

Figovník peretta bol vyšľachtený uprostred hornatých Álp, vo švajčiarskom mestečku Chur. Rastlina pochádza z tvrdých podmienok. Nielenže musí prekonať alpské zimy, ale presvedčiť musela aj chuťou a veľkosťou plodov. Tie sú skutočne veľké, s vynikajúcou sladkastou chuťou.

  • 14,99€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Figovník obyčajný „Peretta“ - Ficus carica „Peretta“

 

Hovorí sa mu aj Severský figovník „ Peretta “.

 

Opis:

Figovník peretta bol vyšľachtený uprostred hornatých Álp, vo švajčiarskom mestečku Chur. Rastlina pochádza z tvrdých podmienok. Nielenže musí prekonať alpské zimy, ale presvedčiť musela aj chuťou a veľkosťou plodov. Tie sú skutočne veľké, s vynikajúcou sladkastou chuťou.

 

Pozrite si fotografie, ktoré sme sami nafotili a obrovské plody nás doslova „dorazili“ a milo prekvapili. Sú naozaj šťavnaté, chutné a čo je hlavné, sú obrovské smiley

 

Mladé rastliny figovníka, tak ako u všetkých figovníkov je potrebné cez zimu aspoň prvé 3 roky chrániť izolačným materiálom (polystyrén, bublinková fólia). U starších rastlín už to nie je potrebné.

 

Tento figovník sa dá dobre pestovať aj v kvetináči a prezimovať vnútri. Aj v kvetináči bez problémov plodí.

 

Pestovanie:

Pôdu potrebuje mierne vápenitú, s ílovitou zložkou a bohatú na humus. Pokiaľ ho budeme pestovať v záhrade, nájdime mu slnečné miesto pri južnej stene, kde bude chránený a kde sa bude akumulovať viac tepla na skoršie a dostatočné vyzretie nielen plodov, ale aj konárov. Mladšie rastliny odolávajú teplotám cca -15 ° C, viacročné už -20 ° C a pri zakrytí konárov textíliou, bublinkatou fóliou či polystyrénom v období najhorších mrazov môžeme jeho odolnosť prehĺbiť a dokonca zachovať aj živé vrcholové púčiky. V každom prípade rastlina prežíva vždy na koreňoch, takže v prípade omrznutia nadzemnej časti vyženie na jar nové výhony, na ktorých stihne ešte v ten istý rok plodiť.

Pestovanie v prvých rokoch: do voľnej pôdy sa vysádzajú aspoň 2. až 3.ročné silné a rozkonárené rastliny. Jednoročné rastliny si najskôr predpestujte v kvetináči s objemom 5-10 litrov a prezimujeme po opade listov vo svetlej miestnosti bez mrazu alebo aj v pivnici, keďže už nemá listy, tak mu nebude vadiť ani tma (to máme odskúšané). Prezimovanie v miestnosti by sme mali opakovať 2 až 3 roky po sebe. Každý nasledujúci rok na jar presadíme rastlinu do väčšieho kvetináča. Figa prinesie v kvetináči prvú úrodu už na druhý rok. Kmeň figy musí zosilnieť na priemer 6-7 cm aby bol úplne mrazuvzdorný. Inak rastlina počas tuhej zimy a na nechránenom stanovisku môže vymrznúť až po zem. Udržiavací rez je možné robiť na jar a pri bujnom raste, ako sme už spomenuli aj počas leta.

 

Strihať figovník je možné zjari a pri bujnom raste aj počas leta, čo sa odporúča pre bohatšie rodenie a skracovať by sme mali nové prírastky na 3 listy, alebo za plodmi, ktoré tým pádom získajú viac energie na skoré dozretie.

Plody sú dostatočne veľké, s hmotnosťou 50 až 60 g, na povrchu sfarbené do zeleno-červeno-hneda, dužina je svetločervená, aromatická a sladká.

Doba zrenia: prvá vlna plodov dozrieva v polovici júla a druhá v polovici augusta, až do mrazov.

 

Odolnosť voči chorobám: v našich podmienkach nie je známa citlivosť na niektorú hubovú chorobu alebo škodcu.

Mrazuvzdornosť: do -20°C, Radí sa medzi jedni z najodolnejších odrôd spomedzi všetkých figovníkov.

Pre bližšie a detailnejšie informácie o figovníku, o obsahu vitamínov a jeho liečivých asi môžete prečítať bohaté informácie na : www.rastlinkybylinky.sk

 

Budeme veľmi radi, keď tak urobíte smiley

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!