Ľubovník bodkovaný - (Hypericum perforatum L.)
Ľubovník bodkovaný obsahuje hypericín, ktorý potláča monoamínovú oxidázu - chemikáliu v tele spojenú s derpesiou. Droga má aj mierne močopudný účinok. Adstringentné (sťahujúce), protizápalové a antibakteriálne účinky drogy sa využívajú pri zápaloch úst a hltana. V podobe obkladov sa prikladá na infikované kožné defekty.
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPLUB00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum L.) / živá rastlinka, bylinka v kvetináči
Ľudové názvy: trezalka, čarovník, krvavník, svätojánska bylina, bylina či krv sv. Jána, svätojánsky zvonček, koreň matky Božej,
Opis:
Ľubovník je krásna rastlina s mnohými žltými kvetmi obľubujúca veľa slnka a dobrú kyprú pôdu. V našich dedinách už dávno prisudzovali tejto rastline zázračnú moc. Počas svätojánskej noci zbierali dievčatá jej kvety, pripravovali z nich nápoje lásky a dávali ich piť mládencom, aby sa do nich zaľúbili. Ľubovník bodkovaný má na svojom povrchu drobné olejové žliazky - bodky, ktoré obsahujú červené fluoreskujúce farbivá - hypericíny. Hypericíny majú na organizmus euforický vplyv vyvolávajúci príjemný stav telesnej a duševnej pohody. Od týchto látok je sfarbený na červeno aj Jánsky olej, ktorý sa kedysi z ľubovníka pripravoval.
Možné použitie:
Čaj z ľubovníka sa používa pri melanchólii, skľúčenej nálade, zníženej pracovnej výkonnosti, neurózach, depresiách, nespavosti a nervovej vyčerpanosti. Lieči migrény, zápaly a slabosti nervov, choroby pečene a žlčníka, napomáha pri odtoku žlče v žlčovodoch, upravuje tráviace poruchy. Uvoľňuje napätie v hladkých svaloch žalúdočnej steny a tým mierni kŕče a pocity bolesti.
Čaj z ľubovníka by mali piť aj ženy v období klimaktéria, ktoré trpia na psychovegetatívne poruchy.
Ľubovník pomáha aj pri nočnom pomočovaní a pri strachu z noci.
Posilňuje tiež náš imunitný systém a zvyšuje jeho fagocytárnu aktivitu. Fagocyty sú pohyblivé bunky, ktoré sa nachádzajú v celom našom tele, dokážu rozpoznať votrelca - choroboplodnú baktériu, ktorú pohltia a rozložia.
Ľubovníková vňať obsahuje veľa trieslovín, až do 15%, ktoré majú protizápalový a zvieravý účinok. Ľubovník je preto vhodný pri liečbe rôznych zápalových ochorení, napríklad pri zápale priedušiek, žalúdka, čriev alebo zápale močového mechúra. Účinný je aj na stafylokoky - baktérie, ktoré spôsobujú väčšinu hnisavých ochorení.
Dlhodobé nadmerné užívanie ľubovníka pri súčasnom slnení v letnom období nie je zdravé, pretože rastlina obsahuje látky s fotodynamickými účinkami, ktoré môžu vyvolať nežiadúce kožné reakcie. (vyrážky, fľaky...) Platí to najmä pre svetlovlasých ľudí, u ktorých môže dôjsť k poruchám kožnej pigmentácie. Treba však povedať, že v klinických skúškach, v ktorých sa podával veľkej skupine ľudí extrakt ľubovníka ako ukľudňujúci prostriedok počas dlhej doby nedošlo ani v jedinom prípade k spomínanej nežiaducej reakcii.
Čaj z ľubovníka pijeme dvakrát denne. Polievkovú lyžicu zalejeme 0,2-0,3 l vriacej vody, vylúhujeme 15 minút. Je však lepšie zmiešať ľubovník spolu s inými bylinami podobného účinku do čajovej zmesi, ktorá je oveľa účinnejšia ako samotný ľubovník. Flavonoidy uvoľňujú spazmy v tráviacom trakte. Hoci sa droga často ordinuje pri pečeňových chorobách, nepodarilo sa zistiť, či napomáha tvorbe žlče. Dokázalo sa iba zlepšenie odtoku žlče. Rastlina sa využíva pri liečbe chorôb tráviacich orgánov spojených s bolestivými kolikami, ale aj pri chorobách pečene so spomaleným odtokom žlče.
Triesloviny pôsobia protizápalovo na sliznicu žalúdka a čriev, preto sa droga osvedčila pri zápalových gastroenteritídach, chronických dyspepsiách. Antiseptickými vlastnosťami tu spolupôsobí aj silica a živicové látky. Silica podporuje aj zvýšenú tvorbu žalúdočnej šťavy.
Droga má aj mierne močopudný účinok. Adstringentné (sťahujúce), protizápalové a antibakteriálne účinky drogy sa využívajú pri zápaloch úst a hltana. V podobe obkladov sa prikladá na infikované kožné defekty.
Hypericín pôsobí ako sedatívum a psychofarmakum s euforizujúcimi účinkami, čo sa využíva pri neurózach, depresiách, ako aj pri niektorých psychotických stavoch. Droga sa osvedčila aj pri rôznych vegetatívnych poruchách.
Ľubovník bodkovaný obsahuje už spomenutý hypericín, ktorý potláča monoamínovú oxidázu - chemikáliu v tele spojenú s derpesiou. Vyzerá to že hypericín nepôsobí samostatne. Ako mnoho prírodných liečív aj ľubovník je závislý na komplexnej súhre mnohých zložiek aby mohol pôsobiť antidepresívne. Pacienti trpiaci týmto ochorením pocítili úľavu, zvýšenú chuť do jedla, prejavili záujem o životný chod, začali si vážiť samých seba a taktiež začali normálne spať. Už som to síce spomenul, ale pripomíname znovu, že sa odporúča, aby ľudia so svetlou pokožkou sa pri užívaní ľubovníka vyvarovali priamemu slnku alebo vystaveniu ultrafialového žiarenia, vzhľadom na prípady zvýšenej citlivosti ktoré boli zaregistrované. Tiež sa odporúča užívanie prípravkov konzultovať s lekárom aby odporučil s ktorými liekmi ho neradno kombinovať, hlavne v prípadoch s vysokým krvným tlakom. Ak sa ale ľubovník užíva podľa odporúčaní, tak by nemal mať nepriaznivé účinky ani v kombinácii s tyramínom. Ľubovník by sa ale nikdy nemal kombinovať s prípravkami alebo jedlom obsahujúcim aminokyseliny.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk