Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Túžobník brestový „AUREA“-(Filipendula ulmaria L.)

Túžobník brestový „AUREA“-(Filipendula ulmaria L.)

Túžobník brestový je zdrojom prírodných salicylátov - spireinov (salicylaldehydového a metylsalicylát), z ktorých sa v tele vytvára kyselina salicylová, známa pod názvom Aspirin a Acylpyrin. Pôsobí protizápalovo a ako ntireumatikum, tlmí bolesti a znižuje horúčku.

Túžobník brestový „AUREA“-(Filipendula ulmaria L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Ružovité - Rosaceae

 

Opis bylinky:

Túžobník brestový je vytrvalá bylina, ktorá v priaznivých podmienkach dorastá až do výšky 200 cm. Je charakteristický vôňou pripomínajúcou horké mandle.

Statná rastlina má stúpavú až priamu lodyhu s hranatým profilom. Je lysá. Vyrastá z plazivého zdrevnatého podzemku červenej farby. V horných poschodiach sa lodyha bohato vetví. Striedavo nesie stopkaté, striedavé listy s 2 - 5 pármi podlhovasto vajcovitých palístkov. Tie sú vrúbkované pílkovité, na konci špicaté. Z hornej strany sú sýto zelené, na rube sú svetlejšie a chlpaté alebo plstnaté.   My máme kultivar, ktorý ma listy do žlta.

 

V máji až auguste rastlinu zdobia drobné päťpočetné kvety miskovitého tvaru. Obojpohlavné kvety vytvárajú bohaté vrcholíky. Majú bielu, žltkastú, zriedkavo ružovkastú farbu. Aróma môže niekomu pripomínať čiernu bazy. Plodom sú skrutkovité nažky.

Túžobník brestový (Filipendula ulmaria) sa vyskytuje od nížin až po nižšie horské polohy, na vlhkých brehoch vodných tokov a jazier, na vlhkých lúkach, pramenisku, v riedkych krovinách a na nezatienených miestach lužných lesov po celej Európe, na západnej Sibíri, v Malej Ázii, v oblastiach Kaukazu a Altaja.

 

V 19. storočí sa túžobník stal predmetom výskumu, keď Felix Hoffmann syntetizoval salicín z menej dráždivých látok a tak vznikla kyselina salicylová. A práve on ju pomenoval podľa latinského názvu Spiraea. Takto vznikli prvé nesteroidné protizápalové lieky.

Je nazývaný prírodným ASPIRÍNOM, pretože obsahuje rovnakú účinnú látku ako chemicky vyrobený Aspirín v tabletách, avšak na rozdiel od neho zároveň hojí žalúdok, rany i obličky. Aspirín vyrábaný umelo má ale oproti túžobníku jednu veľkú nevýhodu. Túžobník má totiž vyrovnaný obsah ďalších prírodných látok a preto nedráždi žalúdočnú sliznicu, naopak ju hojí.

 

Pestovanie:

Je vlhkomilnou rastlinou, ktorá osídľuje vlhké brehy vodných tokov a plôch, prameniská, mokrade, podmáčané medze a lúky, vlhkejšie lesy pod. Darí sa jej vo svetlých lužných lesoch. Dáva prednosť chudobným, hlinitým až ílovitými pôdam.

Dá sa úplne jednoducho pestovať aj na záhrade, vyžaduje však dostatočne vlhkú pôdu a slnečné či polotienisté stanovište. Myslím, že úplne v pohode sa dá pestovať kdekoľvek, my ju pestujeme väčšinou v suchu a na slnku a darí sa jej, akurát nedorastá do veľkej výšky, čo vnímame ako výhodu. Takže pestovať túto rastlinu zvládne úplne každý bez problémov...smiley

V domácej lekárničke sa najčastejšie využívajú kvety a vrchné stonky. Tieto sa počas kvitnutia nazbierajú a usušia v malých viazaných zväzkoch.

 

Liečivé účinky:

Túžobník brestový je zdrojom prírodných salicylátov - spireinov (salicylaldehydového a metylsalicylát), z ktorých sa v tele vytvára kyselina salicylová, známa pod názvom Aspirin a Acylpyrin. Pôsobí protizápalovo a ako antireumatikum, tlmí bolesti a znižuje horúčku.

Jeho antibakteriálne a protizápalové účinky sa využívajú zvonka na hojenie rán ako súčasť hojivých mastí alebo k obkladom a ku kúpeľom, vnútorne ako podporná liečba žalúdočných vredov.

Je vynikajúci pri poruchách trávenia, prekyslenie žalúdka a pálení záhy.

V zmesi s listami maliny, slezu maurského a Echinaceou sa užíva ako bylinkový čaj proti nachladnutiu.

Čaj pôsobí diureticky a proti chronickým hnačkám. Pôsobí ako slabé sedatívum a prináša úľavu pri reumatických bolestiach kĺbov a zápaloch. Vďaka príjemnej vôni sa rastlina používa aj v kozmetike.

Liečia najmä biele až krémové kvety túžobníka

Kvety túžobníka v sebe ukrývajú bohatý zdroj vitamínu C, horčíka, železa a kremíka. Celkovo tak dokážu pomáhať pri zápalových ochoreniach, urýchľujú hojenie spojivového tkaniva a uľavujú pri kožných podráždeniach.

Účinné látky:

Flavonové glykozidy (spiraeosid, rutín, hyperin)

triesloviny

Glykozidy fenolových kyselín

Silice (salicylát, salicylaldehydového)

Vlastnosti:

Antibakteriálne, protizápalové, antireumatikum, imunostimulant.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Príprava a dávkovanie :

Čaj: Polievkovú lyžicu spariť v 250 ml vriacej vody, nechať vylúhovať 20 minút. Scediť a piť

2 - 3x denne

Zo sušených kvetov sa pripravuje čaj, ktorý prináša pocit úľavy pri chrípkových ochoreniach, pri vysokých horúčkach a pri reumatických bolestiach. Listy a kvety majú okrem toho silný močopudný účinok, preto sa používajú pri bolestiach močového mechúra a obličiek.

 

Kúpeľ nôh pri prechladnutí a horúčke

Dve lyžičky sušenej rastliny sa vloží do nádoby s teplou vodou, kde si na 20 minút ponoríme nohy.

 

Odvar na reumu a dnu

2 lyžičky sušených kvetov sa varí 3 minúty v 2 dl vody. Po vylúhovaní sa odvarom ošetrujú miesta zasiahnuté reumu a dnou.

Tinktúra: 10 - 15 kvapiek 3x denne

 

PRÍPRAVA TINKTÚRY: 130 g sušenej vňate naložiť na 3 týždne do 1 litra 50% alkoholu. Denne pretrepávať, potom scediť a používať.

 

Roztok z tinktúry: Super na zapálené oči, výplach úst pri zápaloch ďasien.

 

Sušené kvety proti moliam :

Uskladnená rastlina v papierových sáčkoch odháňa mole z bielizne a osviežuje skrine.

 

Dochutenie kompótov:

Mandľová vôňa a chuť zdôrazní chuť domácich zaváranín a kompótov.

 

Vedľajšie účinky:

Neodporúča sa používať v tehotenstve a počas dojčenia. Pre obsah derivátov kyseliny salicylovej nie je užívanie drogy vhodné pre deti a pre osoby, ktoré nemôžu užívať salicyláty. Inak nežiaduce účinky pri dodržaní bežných terapeutických dávok nie sú známe.

 

Zaujímavosti:

Z túžobníka sa viac ako pred sto rokmi začal vyrábať liek Aspirín (Acylpyrín), ktorý slúži dodnes. Je to vlastne kyselina acetylsalicylová. Kým užívanie Aspirinu má vedľajšie účinky, ktoré môžu uviesť k prekysleniu žalúdka a tvorbe žalúdočných vredov, liečba túžobníkom tento vedľajší účinok nemá.

 

Upozornenie:

Nepoužívať pri tehotenstve a dojčení, nevhodný pre astmatikov a malé deti. Pri dlhodobom používaní môže viesť k problémom so žalúdkom alebo črevami.

Text nenahrádza lekárske vyšetrenie. Má iba informatívny charakter. Konkrétna liečba je vždy v rukách odborníka - lekára, rovnako užívanie liečivých bylín by malo byť individuálne konzultované s lekárom.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!