Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Rozmarín lekársky - previsnutý (Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’ L.)

Rozmarín lekársky - previsnutý (Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’ L.)

Špeciálne vyšľachtený rozmarín lekársky, ktorý má previsnuté vetvičky. Je vhodný do závesných kvetináčov predovšetkým na terasu, do altánku, kde trávite svoj nielen voľný čas. Alebo sa hodí len tak, jednoducho do kvetináča.

  • 6,80€

Rozmarín lekársky - previsnutý (Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’ L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ľudové názvy: rozmarín, rozmajrín, rozmarína.

 

Opis:

 

Špeciálne vyšľachtený rozmarín lekársky, ktorý má previsnuté vetvičky. Je vhodný do závesných kvetináčov predovšetkým na terasu, do altánku, kde trávite svoj nielen voľný čas. Alebo sa hodí len tak, jednoducho do kvetináča. Rozmarín bol používaný už od čias antického Grécka a Ríma a obľube sa teší dodnes. Je to jednak pre okrasné účely, ale hlavne pre jeho využitie ako korenia a liečivých schopností. Tento druh je obzvlášť vhodný do nádob.

 

Kvety sú drobné, najčastejšie v modrej farbe. Rastliny sa môžu dožívať až 30 rokov.

 

V našich klimatických podmienkach rozmarín pestujeme ako prenosnú rastlinu. Tomuto typu rozmarínu prospieva slnečné stanovisko, priepustná hlinito- piesčitá zemina. Pre lepší odtok vody odporúčame dať na dno kvetináča drenáž z kamienkov. Prílišná zálievka býva veľmi často (najmä v zimnom období) príčinou odumretia koreňov a následne celé rastliny. Preto zalievame vždy až keď zemina vyschne a kvetináč nenechávame stáť v miske s vodou. V čase vegetácie je vhodné pravidelné prihnojovanie. Prezimujeme na svetlom mieste, kde môže teplota klesnúť až na 2 ° C. Zvlášť v tejto dobe je nutné zalievať veľmi málo.

Aj tento druh sa veľmi dobre sa tvaruje zaštipovaním výhonkov a dobre znáša aj rez. Tento druh tvoria dlhé voňavé previsy.

Ďalší opis tejto prekrásnej rastlinky je zhodný s opisom rozmarínu lekárskeho (nižšie).

 

Liečivé účinky - Rozmarín posilňuje srdce, stimuluje lymfu, uvoľňuje stuhnuté svalstvo,  prekrvuje mozog, čím zvyšuje schopnosť koncentrácie.

Optimalizuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách, tonizuje cievy, nervovú sústavu a celkovo posilňuje organizmus. Zvyšuje krvný tlak, upokojuje a mierni nervové vyčerpanie. Tiež podporuje činnosť pečene, žlčníka a tráviacej sústavy (zvyšuje prekrvenie tráviaceho systému, uvoľňuje jeho hladké svalstvo a zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a žlče, celkovo teda zlepšuje trávenie), pomáha liečiť obličkové koliky a má aj účinky antiparazitárne. Pôsobí proti celulitíde a svedčí mastnej, nečistej a unavenej pleti.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:   www.rastlinkybylinky.sk

 

Rozmarín je vynikajúci pri rekonvalescencii a veľmi pomáha aj v geriatrii.

 

Obsahové látky :

Listy obsahujú éterické oleje a silicu (0,5 - 2,5%) s hlavnými zložkami: 1,8-cineol (30%), borneol (16 - 20%), gáfor (15 - 25%), bornyl acetát (2 - 7% ), α-pinén (25%), luteolín , apigenin , diosmetin, alkaloidy, organické kyseliny - ursulovú , oleanovou , kávovú , chlorgenová a rozmarínovú. Diterpénové horčiny - pikrosalvin, rosmanol, rosmadial, fytoncity.

Ďalej obsahuje vitamíny C, A, K, Na, Ca, Mg, Fe, P, triesloviny a horčiny. Listy obsahujú až 3% vône mnohozložkovej silice gáfrovej, flavonoidy a ďalšie látky.

Zaujímavý je vysoký obsah vápnika, ktorý je organizmom dobre vstrebateľný.

 

Vnútorné užívanie:

 

Nálev alebo macerát ( po 6 hodinovom lúhovaní ) sa pije len 1x denne, najlepšie ráno.

Čaj z rozmarínu má potopudné a močopudné účinky, tlmí nadúvanie a žalúdočné kŕče. Upravuje menštruáciu a pomáha pri ženských chorobách.

 

Vonkajšie použitie: Pre vonkajšie použitie si pripravíme silnejší výluh, ktorý pridávame do kúpeľov pri reumatizme, na zle sa hojace rany a ako relaxačný kúpeľ.

 

Rozmarínová masť : Do spenenej bravčovej masti, odstavenej z ohňa dáme za dve hrste nadrobno posekaného rozmarínu a necháme ochladnúť. Po 24 hodinách zohrejeme a cez gázu precedíme. Odložíme na tmavé, chladné miesto. Hotovosmiley

Inhalácia rozmarínových pár s prídavkom yzopu pomáha pri sennej nádche.

 

Príprava : Do 1 l studenej vody dáme 10 g rozmarínu a 10 g yzopu , privedieme k varu, odstavíme , necháme 10 minút lúhovať a inhalujeme 3 - 5x denne.

Odvar z rozmarínu slúži na čistenie mastnej pleti, ošetrovanie ekzémov, na nehojace sa rany a pomliaždeniny.

Masáž rozmarínovým olejom alebo tinktúrou zlepšuje prekrvenie pokožky a uvoľňuje svalové kŕče a tlmí bolesti kĺbov. Nenahraditeľný je rozmarín v aromaterapii.

 

Využitie v kuchyni: Rozmarín je vhodný k zverine, k ochuteniu olejov, octov a do cestíčok na smaženie rýb.

Koreníme ním polievky, pokrmy z paradajok a baklažánu, zeleninové šaláty, mäkké syry a mleté mäsové zmesi.

Na použitie v kuchyni trháme mladé listy pred rozkvitnutím a sušíme v tieni. Inak pre okamžitú potrebu používame mladé lístky počas celého roka. Používajú sa v menších dávkach – do pokrmu pre 4 osoby stačí lyžička lístkov.

 

Koreníme baranie a bravčové mäso, ryby, jahňacinu, pridávame k cuketám, k už spomenutému baklažánu, paradajkovým pokrmom, na pizzu, cestoviny, varené zemiaky, na mleté mäsá, do cestíčok na vyprážané ryby a zeleninu. Chutí i v divine, sviečkovej na smotane, používa sa pri grilovaní, na aromatizáciu octov a olejov. Chuť i aróma sú veľmi výrazné, hodia sa do zmesí s cesnakom, cibuľou, levanduľou.

Býva súčasťou zmesí korenia, napr. provensálskeho. Do pokrmov ho pridávame až tesne pred dokončením, aby silica nevyprchla. Rozmarín vo väčších dávkach pôsobí opojne.

Čaj je močopudný a vyvoláva potenie. Upokojuje a posilňuje nervovú sústavu a pomáha pri búšení srdca na čo je dobré rozmarínové víno. Silný odvar z byliny slúži z vonku na čistenie pleti, ekzémov, rán a na výplachy ženských genitálií. Ako prísada do kúpeľa oživuje končatiny po porážke.

 

Dôležité upozornenie:

Rastlina je pri vnútornej aplikácii vo väčších dávkach jedovatá; vo vyšších dávkach je potrebná konzultácia s lekárom.

 

Recepty:

Rozmarínové víno ​​sa užíva pre zvýšenie krvného tlaku.

Príprava : 75 g sušených lístkov rozmarínu macerujeme 8 dní v 1 l bieleho vína, prefiltrujeme a uchovávame v chlade.

 

Detailnejší iný postup: Nadrobno posekáme rozmarínové lístky. Vložíme do jednej štvrtiny nádoby a doplníme červeným vínom. Za občasného pretrasenia necháme tri týždne stáť. Precedíme a pijeme dvakrát denne, na lačno, ráno a večer, deci. Pri akejkoľvek forme vnútorného užívania rozmarínu je prekročenie odporúčaných dávok nebezpečné a vôbec ho nesmú používať tehotné ženy. Najlepšie je ak ho po desiatich dňoch na tri dni prestanete užívať.

Dávkovanie : Muži 50 ml denne , ženy 25 ml denne.

 

Ústna voda z rozmarínu a mäty: Obe tieto bylinky osviežujú dych a majú aj sťahujúce a antiseptické vlastnosti.

Ingrediencie: 5 ml rozmarínových listov, 5 ml mätových listov, 5 ml anýzových plodov, 550 ml vody, 1 lyžicu 60 % liehu.

Príprava - Bylinky prelejeme vriacou vodou a necháme ich 20 minút lúhovať. Potom scedíme , prilejeme lieh a môžeme používať ako kloktadlo.

 

Nálev: Príprava- 1 čajovú lyžičku zalejeme šálkou vriacej vody, necháme 20 minút vylúhovať. Dávkovanie 2 x denne 125 ml nálevu. Ako celkové tonikum stačí 1 x denne ráno.

 

Zápar

Z jednej kávovej lyžičky rozdrobenej drogy na 1 pohár vody sa pije 1- až 2-krát denne. Môže sa použiť aj zvonka na natieranie a obklady.

 

Macerát: Príprava - 1 čajovú lyžičku zalejeme šálkou studenej vody , necháme 6 hodín vylúhovať. Pred podaním zlejeme a ohrejeme vo vodnom kúpeli na vlažnú teplotu.

Dávkovanie 2 x denne šálku , pôsobí miernejšie než nálev. Ako celkové tonikum stačí 1x denne ráno .

 

Tinktúra: Príprava 20 g sušených lístkov zalejeme 200 ml 50 % liehu, necháme macerovať 14 dní na teplom mieste. Vylisujeme a prefiltrujeme.

Dávkovanie 3x denne 20 - 25 kvapiek pred jedlom.

 

Liehová tinktúra sa používa sa na natieranie bolestivých miest pri reume, zápale sedacieho nervu a pod.

 

Čerstvé listy

V malom množstve, asi 4 - 5 denne, sa listy môžu nalačno požuvať a prehltnúť, najmä pri nadmernej plynatosti alebo zníženom krvnom tlaku.

 

Inhalácia: Príprava 10 g sušených lístkov rozmarínu a 10 g yzopu zalejeme 1 l studenej vody, privedieme do varu, odstavíme a necháme 10 minút vylúhovať.

Dávkovanie 3 - 5x denne pri sennej nádche a bronchitíde.

 

Kúpeľ: Príprava V 2 l vody povaríme 2 polievkové lyžice listov rozmarínu, necháme vychladnúť, precedíme a nalejeme do pripravenej vane.

Dávkovanie 20 – 30 minútový kúpeľ má osviežujúci a upokojujúci účinok, dráždi a prekrvuje pokožku.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!