Repík lekársky (Agrimonia eupatoria L.)
Repík lekársky účinkuje zvieravo, protizápalovo, dezinfekčne a proti hnačkám. Zvyšuje sekréciu, vylučovanie žlče a pomáha vylučovať moč. Pomáha liečiť katary žalúdka, žlčníkové ťažkosti, používa sa ako kloktadlo pri bolestiach v krku, pridáva sa aj do relaxačných kúpeľov. Ďalej sú uvádzané priaznivé účinky proti niektorým baktériám.
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPREP00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
-
4,10€
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Česky : Řepík lékařský
Ľudový názov: boží bič, konopínec, repíček, starček, útrobník.
Opis:
Repík lekársky ( Agrimonia eupatoria L.) je dobre známou liečivou rastlinou, a to už od čias antického Grécka. Pre svoje zvieravé účinky a hlavne veľký obsah liečivých látok patrí medzi naše najúčinnejšie a najspoľahlivejšie liečivé rastliny.
Repík lekársky rastie na suchých lúkach, stráňach a pozdĺž ciest a samozrejme je rozšírený aj ako pestovaná liečivá rastlina.
Na liečebné účely sa zbiera jeho vňať, ktorá príjemne vonia a chutí horkasto.
Účinné látky - Triesloviny, horčiny, silice, flavonové farbivá, fytocidné látky, kyselina kremičitá, vitamín C a ďalej silicinamid kyseliny nikotínovej, železo, cholín a malé množstvo saponínov.
Liečivé účinky- Repík lekársky účinkuje zvieravo, protizápalovo, dezinfekčne a proti hnačkám. Zvyšuje sekréciu, vylučovanie žlče a pomáha vylučovať moč. Pomáha liečiť katary žalúdka, žlčníkové ťažkosti, používa sa ako kloktadlo pri bolestiach v krku, pridáva sa aj do relaxačných kúpeľov. Ďalej sú uvádzané priaznivé účinky proti niektorým baktériám.
Triesloviny spolu s flavonoidmi a silicou majú totiž adstringentné (sťahujúce) a protizápalové účinky. Trikrát denne jedna šálku čaju repíka lieči rozšírenie srdca, žalúdka, čriev a emfyzém, ďalej po dlhšom užívaní aj choroby obličiek a močového mechúra.
Je vhodný pri krvácaní, ale aj na všetky zápaly v krku, ústach či hrtane. Čaj z drogy lieči rozšírenie srdca, žalúdka, čriev alebo kŕčové žily. Najlepšie sa jeho účinky zastavenia krvácania využívali na bojisku. V 15. storočí bol najdôležitejšou zložkou lieku zvaného „arkebuzová voda“, ktorá sa používala pri strelných ranách. Ešte dávnejšie jeho liečivú silu využívali starí Egypťania.
Vzácne tajomstvo repíka sa ukrýva vo vysokom obsahu oxidu kremičitého.
Zbieranými časťami sú listy a vňať v období kvitnutia. Odrezávajú a oddeľujú sa ručne, dôležité je tiež sušiť ich na dobre vetraných tienistých miestach. Usušená bylinka krásne vonia a chutí príjemne horko.
Vňať repíka
Usušená obsahuje množstvo účinných látok ako triesloviny, horčiny, kyselinu kremičitú atď. Okrem vyššie spomenutých liečivých schopností upravuje aj tráviace procesy, choroby obličiek a mechúra. Rastlinka má široké využite aj v kozmetike. Ošetruje mastnú a nečistú pleť, hojí rany, čistí a dezinfikuje. Na vonkajšie používanie sa taktiež výborne hodí aj čerstvá a rozdrvená vňať .
Užíva sa aj proti suchotám a proti neduhom s močovým mechúrom. Odvar sa pije ako liek pri všetkých prsných a pľúcnych neduhoch, kataroch alebo ako kloktadlo pri bolesti v krku a chronických zápaloch horných ciest dýchacích. Je odporúčaný ako doplnok liečby pri hnačkách, zápaloch slizníc, poruchách udržania moču, zápale močového mechúra, chronických zápaloch žalúdka a dvanástnika.
Repík nepôsobí len na ľudí, ale aj na zvieratká.
Tu je kratučký príbeh o sile repíka. Je o psíkovi Dickovi, ktorého zrazil vlak dva dni pred 10. narodeninami. Vlak mu prešiel po pravej prednej labke, kosť bola úplne roztrieštená a trčala von. Istý MVDr . Fiala mu ju musel amputovať až nad kĺbom. Dick mal packu tri dni zaviazanú a pri výmene obväzu, lekár konštatoval, že sa mu rana vôbec nepáči, ak sa tam ešte dostane infekcia nezostane nič iné ako psíka utratiť. Lekár si spomenul na príhodu zo svojej lekárskej praxe, kedy si istý pacient prikladal na nohu po amputácii silné repíkové obklady, ktoré mu neuveriteľne pomohli. Preto aj psíkovi odporučil tento spôsob. Pán psíka pripravil silný repíkový čaj ( hrsť vňate na ½ l vody ) a 3x denne dával amputovanú labku na päť minút do nálevu (celú ju tam ponoril), rany ešte potrel nechtíkovou masťou a znova obviazal. Za ďalšie tri dni sa už psíkovi začala obnovovať koža a rana sa začala hojiť.
Za 14 dní spokojný lekár vybral stehy. Po mesiaci už bola packa pekne zahojená a nová ružová koža pokrývala všetky bývalé rany. Neskôr sa repíková kúra vykonávala už len raz denne. Po dvoch mesiacoch už nemusel havko nosiť obväz a na labke, na mieste, kde našľapával na zem sa utvorila tvrdá koža pripomínajúca vankúšik, rovnaký ako na ostatných končatinách. Lekár si všetko neveriacky prezeral a priznal, že osud psíka videl veľmi nepriaznivo, len nechcel majiteľom psíka brať nádej. Dick sa rýchlo naučil skákať po troch labkách. J
Príprava a dávkovanie: Na liečbu kŕčových žíl a vredov predkolenia je doporučená repíková masť, ktorá má podobné účinky ako masť z nechtíka lekárskeho.
Príprava masti : Jedna vrchovatá dvojitá hrsť nadrobno nasekanej sušenej vňati repíka na 250 g bravčovej masti. Vmiešame do horúcej masti a necháme speniť. Zložíme z ohňa, prikryjeme a necháme cez noc vychladnúť. Budúci deň zľahka zohrejeme, precedíme cez handričku a ešte teplú masť plníme do téglikov alebo pohárikov.
Kúpeľ : na celkový kúpeľ použijeme 200 g sušeného repíku.
Upozornenie: Keďže rastlina má silný sťahujúci účinok , neužívame ju ak trpíme na zápchu.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Ľudia, ktorí sa živia hlasivkami ( moderátori, speváci a pod. ) by mali kloktať repíkom :
2 hrste sušeného repíka varíme v 1 litri vody tak dlho, až sa voda vyvarí na tretinu. Precedíme a užívame.
Masť pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia.
Kúpeľ pri kožných chorobách. Každý človek by si mal urobiť aspoň raz ročne repíkový kúpeľ pre celkové zlepšenie organizmu. Deti, ktoré majú zápal krčných uzlín, by sa mali kúpať každý deň.
Prášok - Sušenú vňať jemne pomelieme a užívame 2 - 4 g denne pri vyššie uvedených problémoch.
Tinktúra: Drogu najprv čo najviac rozdrvíme ( lepšie sa vylúhuje ) a potom ju namočíme do alkoholu, dáme do pohára a pohár pevne uzavrieme. Alkoholu musí byť podľa druhu drogy najmenej 3 - 5x viac než pevného podielu. Ak používame čerstvú drogu, použijeme alkohol 60 % -80 %, ak je sušená tak 40 % -60 % . Pokiaľ má byť tinktúra užívaná vnútorne, musíme použiť "Konzumný lieh" alebo Vodku, Gin alebo domácu pálenku.
Drogu je potom nutné niekoľko dní ( alebo aj týždňov ) nechať v teple lúhovať a niekoľkokrát denne obsah premiešať, pohrkať. Potom sa obsah precedí do inej fľaše ( väčšinou je potrebné obsah aj vylisovať, alebo aspoň vyžmýkať ) a po oddelení sa prefiltruje a máme hotovo. Niektoré tinktúry dosahujú veľmi rýchlo saturáciu ( nasýtenie) a preto možno takúto drogu vylúhovať opakovane.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk