Perovskia lebedolistá, ruská šalvia, levanduľa-(Perovskia atriplicifolia L.)
Perovskia je modrofialovo kvitnúci poloker, ktorého listy voňajú po šalvii, k svojmu bohatému rastu potrebuje hlavne veľa slnka a priepustnú pôdu. Na jar jej doprajeme hlboký rez a tým naša starostlivosť o ňu môže skončiť. Preto o perovskii hovoríme ako o rastline vhodnej do bez údržbových záhrad.
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPPER00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
Perovskia lebedolistá, ruská šalvia, levanduľa-(Perovskia atriplicifolia L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Opis:
Perovskia lebedolistá - suchomilná trvalka. Perovskia je významná medonosná rastlina.
Je to pekný aromatický poloker. Perovskia krásne a výdatne kvitne, je nenáročná na pestovanie a znáša dlhodobejšie sucho a navyše sa jej kvety podobajú kvetom levandule. Preto sa teší stále väčšej obľube.
Perovskia je modrofialovo kvitnúci poloker, ktorého listy voňajú po šalvii, k svojmu bohatému rastu potrebuje hlavne veľa slnka a priepustnú pôdu. Na jar jej doprajeme hlboký rez a tým naša starostlivosť o ňu môže skončiť. Preto o perovskii hovoríme ako o rastline vhodnej do bez údržbových záhrad.
Kvety týchto čiastočne drevnatejúcich rastlín (perovskia atriplicifolia) sú bohaté a dlhé súkvetia s dĺžkou až 30 cm a sú nimi doslova obalené. Preto nijako nevadí, že jednotlivé kvietky sú veľmi drobné. Ich množstvo tento malý nedostatok plne nahrádza. Pôvodom je perovskia zo suchých oblastí strednej Ázie, pravdepodobne z Afganistanu. Bežne sa však vyskytuje aj na severných náhorných plošinách Tibetu. Vie sa teda dostatočne vyrovnávať s nepriazňou počasia a hlavne so suchom.
Perovskia a jej meno:
Perovskia získala meno po ruskom generálovi, grófovi Vasilijovi A. Perovskom, žijúcom v rokoch 1794 - 1857. V roku 1833 sa Perovskij stal guvernátorom Orenburgu. Jeho vojenské neúspechy prevládali nad víťaznými ťaženiami. Možno práve neslávne konce bitiek tohto generála stoja za tým, že rastlina nie je príliš známa pod svojím pôvodným názvom. Je však často označovaná ako ruská levanduľa (pre podobnosť kvetov) alebo ako ruská šalvia (pre podobnosť vône).
Pestovanie:
Perovskia vynikne ako solitér aj v spoločenstve ďalších trvaliek.
Pri výsadbe perovskiu vysádzame od seba na vzdialenosť 25-35 cm, a to celoročne, pretože rastliny v kontajneroch možno vysádzať prakticky celoročne, okrem mrazivých dní. U týchto rastlín sa nevypláca šetriť pri výsadbe miestom. Zaslúži si dostatok priestoru, aby sa predviedla v plnej kráse. Na pôdu je absolútne nenáročná, postačí jej akákoľvek pôda.
Najlepšie sa o kríky perovskie postaráme tak, že u starších z nich vykonáme hlboký jarný rez. Vykonáva sa zrezaním na jednu tretinu až jednu štvrtinu konárov z minulého roka. U mladších vetiev postačí skrátenie o 5 cm.
V júli, kedy začínajú perovskie rozkvitať, vyniknú na pozadí sviežo zelených sfarbených listov. Pre kombináciu na slnečných polohách volíme ako spoľahlivých spoločníkov echinaceu (Echinacea purpurea L.), ktorú máme rovnako v ponuke.
Využitie:
Okrem toho, že je perovskia krásna rastlina, býva v zahraničí, ale pomalinky už aj u nás využívaná v kuchyni do šalátov alebo ako korenie. Ďalej sa u nej prejavujú liečivé účinky, kedy sa pridáva do upokojujúcich čajových zmesí v kombinácii napr. s medovkou, šípkami či ľubovníkom. Používa sa aj ako zdroj éterických olejov.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk