Kardamón obyčajný, Kardamom ( Elettaria Cardamomum L.) /rastlinky, bylinky v kvetináči
V našich podmienkach si môžeme kardamom pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá pri dotyku pekne vonia. Listy majú jemnú škoricovú arómu a možno nimi dochutiť čaj. Rastlina vyžaduje celoročne teplú miestnosť, veľa vody hlavne v letných mesiacoch a občasné rosenie listov, ktoré pôsobia veľmi dekoratívne. Je dobré ju postaviť skôr do tieňa, v zime ale uvíta svetlejšie miesto.
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPKARD00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
-
9,40€
Kardamón obyčajný, Kardamom ( Elettaria Cardamomum L.) /rastlinky, bylinky v kvetináči
V súčasnosti je ťažké si predstaviť, akú vysokú cenu malo kedysi korenie. Zámorské výpravy sa často konali hlavne kvôli nemu. Takým exotickým a stále pomerne drahým korením je kardamom.
Kardamom pochádza z Indie. Do ďalších krajín sveta sa dostal až v dobe antiky, kedy bol dovezený do Egypta, Grécka a Ríma. Najviac sa využíval na dochutenie ryže a mäsa. Teraz patrí medzi jedno z najdrahších (konkrétne tretie najdrahšie) dovážaných korení u nás.
Pôvod jeho názvu je v antickej gréčtine, keď prvý názov znel kardamomon, skrátene kardamom.
Latinský názov znie Elettaria cardamomum a pôvodom je z tropických pralesov Kardamomských hôr v pohorí Ghat pri juhozápadnom pobreží Indie. Teraz sa pestuje predovšetkým na Cejlóne. Je to stálo zelená rastlina, dosahujúca výšku 2 až 4 metre ( ale nie u nás, u nás je to tak do 50 cm, keď ju pestujeme v kvetináči ), s kopijovitými listami, kvitne žltými kvetmi v tvare hrozna. Patrí medzi príbuzné zázvoru.
Kardamomová silica spôsobuje jeho príjemnú aromatickú vôňu s nádychom korenisto citrónovým. Chutí rovnako, teda korenisto a sladkasto. V našich klimatických podmienkach sa kardamóm pestuje v kvetináči ako prenosná rastlina.
Pestovanie kardamomu v kvetináči :
V našich podmienkach si môžeme kardamom pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá pri dotyku pekne vonia. Listy majú jemnú škoricovú arómu a možno nimi dochutiť čaj. Rastlina vyžaduje celoročne teplú miestnosť, veľa vody hlavne v letných mesiacoch a občasné rosenie listov, ktoré pôsobia veľmi dekoratívne. Je dobré ju postaviť skôr do tieňa, v zime ale uvíta svetlejšie miesto.
Kardamovník vysádzame do bežného kvetinového substrátu, ktorý nesmie nikdy uschnúť. V lete rastlinku raz za dva týždne prihnojíme hnojivom na izbové zelené rastliny, v zime prihnojujeme raz za mesiac. Plodov sa môžeme dočkať až na starších veľkých trsoch rastlín.
Používa sa predovšetkým jeho plod - teda semeno, celé aj mleté, a to ako v potravinárstve, ako aj v lekárstve. Typická vôňa sa využíva ale aj v tabakovom priemysle a tiež pri výrobe likérov a parfumov.
Kardamomové semená obsahujú bielkoviny, tuky, škroby, terpény, karbónové kyseliny, tiamín, riboflavín a niacín.
Vďaka týmto látkam má široké spektrum liečivých účinkov:
Pomáha pri správnom trávení, pôsobí preventívne proti rôznym vírusom.
Má posilňujúci účinok na organizmus a tiež napomáha upokojiť bolesti reumatického pôvodu.
Skvele pomáha proti plynatosti, srdcovej slabosti, pri liečbe zápalov ďasien a zubov.
Pôsobí na rýchlejšiu liečbu kože, aj ako prevencia pri ochorení dýchacích ciest, astme a zápale pľúc.
Uľaví pri bolestiach v krku, obličkových a žlčníkových kameňoch.
Ako prvá pomoc pôsobí aj pri uštipnutí hadom a bodnutí škorpiónom.
Overený účinok má na upokojenie žalúdka a celého tráviaceho ústrojenstva, ale je to aj prostriedok na potenciu a afrodiziakum pre mužskú časť populácie.
Čaj s kardamónom pomáha tiež pri strese, únave, prepracovaní alebo depresii.
Semená kardamónu s medom zlepšujú kvalitu zraku.
Pomáha aj na upokojenie nervov (stačí žuť pár zrniek), antisepticky a na osvieženie dychu.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk