Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Kardamón obyčajný, Kardamom ( Elettaria Cardamomum L.) /rastlinky, bylinky v kvetináči

Kardamón obyčajný, Kardamom ( Elettaria Cardamomum L.) /rastlinky, bylinky v kvetináči

V našich podmienkach si môžeme kardamom pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá pri dotyku pekne vonia. Listy majú jemnú škoricovú arómu a možno nimi dochutiť čaj. Rastlina vyžaduje celoročne teplú miestnosť, veľa vody hlavne v letných mesiacoch a občasné rosenie listov, ktoré pôsobia veľmi dekoratívne. Je dobré ju postaviť skôr do tieňa, v zime ale uvíta svetlejšie miesto.

  • 8,49€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Kardamón obyčajný, Kardamom ( Elettaria Cardamomum L.) /rastlinky, bylinky v kvetináči

 

V súčasnosti je ťažké si predstaviť, akú vysokú cenu malo kedysi korenie. Zámorské výpravy sa často konali hlavne kvôli nemu. Takým exotickým a stále pomerne drahým korením je kardamom.

Kardamom pochádza z Indie. Do ďalších krajín sveta sa dostal až v dobe antiky, kedy bol dovezený do Egypta, Grécka a Ríma. Najviac sa využíval na dochutenie ryže a mäsa. Teraz patrí medzi jedno z najdrahších (konkrétne tretie najdrahšie) dovážaných korení u nás.

Pôvod jeho názvu je v antickej gréčtine, keď prvý názov znel kardamomon, skrátene kardamom.

Latinský názov znie Elettaria cardamomum a pôvodom je z tropických pralesov Kardamomských hôr v pohorí Ghat pri juhozápadnom pobreží Indie. Teraz sa pestuje predovšetkým na Cejlóne. Je to stálo zelená rastlina, dosahujúca výšku 2 až 4 metre ( ale nie u nás, u nás je to tak do 50 cm, keď ju pestujeme v kvetináči ), s kopijovitými listami, kvitne žltými kvetmi v tvare hrozna. Patrí medzi príbuzné zázvoru.

 

Kardamomová silica spôsobuje jeho príjemnú aromatickú vôňu s nádychom korenisto citrónovým. Chutí rovnako, teda korenisto a sladkasto. V našich klimatických podmienkach sa kardamóm pestuje v kvetináči ako prenosná rastlina.

 

Pestovanie kardamomu v kvetináči :

V našich podmienkach si môžeme kardamom pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá pri dotyku pekne vonia. Listy majú jemnú škoricovú arómu a možno nimi dochutiť čaj. Rastlina vyžaduje celoročne teplú miestnosť, veľa vody hlavne v letných mesiacoch a občasné rosenie listov, ktoré pôsobia veľmi dekoratívne. Je dobré ju postaviť skôr do tieňa, v zime ale uvíta svetlejšie miesto.

 

Kardamovník vysádzame do bežného kvetinového substrátu, ktorý nesmie nikdy uschnúť. V lete rastlinku raz za dva týždne prihnojíme hnojivom na izbové zelené rastliny, v zime prihnojujeme raz za mesiac. Plodov sa môžeme dočkať až na starších veľkých trsoch rastlín.

Používa sa predovšetkým jeho plod - teda semeno, celé aj mleté, a to ako v potravinárstve, ako aj v lekárstve. Typická vôňa sa využíva ale aj v tabakovom priemysle a tiež pri výrobe likérov a parfumov.

 

Kardamomové semená obsahujú bielkoviny, tuky, škroby, terpény, karbónové kyseliny, tiamín, riboflavín a niacín.

 

Vďaka týmto látkam má široké spektrum liečivých účinkov:

Pomáha pri správnom trávení, pôsobí preventívne proti rôznym vírusom.

Má posilňujúci účinok na organizmus a tiež napomáha upokojiť bolesti reumatického pôvodu.

Skvele pomáha proti plynatosti, srdcovej slabosti, pri liečbe zápalov ďasien a zubov.

Pôsobí na rýchlejšiu liečbu kože, aj ako prevencia pri ochorení dýchacích ciest, astme a zápale pľúc.

Uľaví pri bolestiach v krku, obličkových a žlčníkových kameňoch.

Ako prvá pomoc pôsobí aj pri uštipnutí hadom a bodnutí škorpiónom.

Overený účinok má na upokojenie žalúdka a celého tráviaceho ústrojenstva, ale je to aj prostriedok na potenciu a afrodiziakum pre mužskú časť populácie.

Čaj s kardamónom pomáha tiež pri strese, únave, prepracovaní alebo depresii.

Semená kardamónu s medom zlepšujú kvalitu zraku.

Pomáha aj na upokojenie nervov (stačí žuť pár zrniek), antisepticky a na osvieženie dychu.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Štítky: Kardamom, Kardamón