Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Ginko, Ginkgo dvojlaločné - ( Ginkgo biloba L. )  / rastlina v kvetináči

Ginko, Ginkgo dvojlaločné - ( Ginkgo biloba L. )  / rastlina v kvetináči

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba L.) patrí medzi najstaršie rastliny na našej planéte. Tento strom sa totiž vyznačuje mimoriadnou odolnosťou voči klimatickým zmenám a prírodným živlom, vrátane ohňa.

  • 13,10€

Ginko, Ginkgo dvojlaločné - ( Ginkgo biloba L. )  / rastlina v kvetináči

 

Čeľaď: Ginkgoaceae - Ginkovité

 

Ginkgo zahŕňa iba tento jeden druh.

 

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba L.) patrí medzi najstaršie rastliny na našej planéte. Tento strom sa totiž vyznačuje mimoriadnou odolnosťou voči klimatickým zmenám a prírodným živlom, vrátane ohňa. Viacero exemplárov tohto stromu prežilo výbuch atómových bômb v Japonsku. Je to jediný žijúci zástupca rastlinného druhu, ktorý bol ešte donedávna považovaný za v prírode dávno vyhynutý, pestovaný iba v kultúrne. Lokalita s jeho prírodným výskytom nakoniec nájdená bola. Zostal prakticky nezmenený viac ako 150 miliónov rokov (niektoré zdroje dokonca uvádzajú 300 000 000 rokov) a mohol sa ešte vyskytovať, keď po našej planéte dinosaury.

Dosahuje výšku až 30 metrov a šírku 9 metrov, ale rastie pomaly a existujú rôzne jeho variety, zakrpatené, previsnuté alebo s rôzne tvarovanými a sfarbenými listami.

 

Ja mám napr. už 15 rokov ginko a rastie len do takej výšky, ako mu dovolím....Ľahko sa dá držať pri zemi, tvarujem ho ako bonsaj..... smiley

 

Pestovanie: Za milióny rokov svojej existencie tento strom získal istý nadhľad, preto sa nenechá obťažovať žiadnymi škodcami ani chorobami - má dokonalú imunitu. Pestovanie je jednoduché, prospieva vo väčšine druhov pôd, hoci najradšej má priepustnú, suchšiu, ílovitú zeminu a stanovisko chránené pred vetrom. Dobre zakorenené rastliny sú odolné proti suchu a zvládajú aj mestský znečistený vzduch. Znášajú tiež pôdu ťažšiu a chudobnú na živiny - ďalší dôvod na pestovanie v uliciach. Tieto stromy sú buď samčie alebo samičie. Ale pozor, len samčie rastliny sú vhodné do ulíc a blízkosti domov, pretože plody samičích stromov môžu niekomu nepríjemne zapáchať.

 

Ginko rastie väčšinou pomaly, v priemere menej ako 30 cm za rok, a to v období od konca mája do konca augusta. Rast je celkom nepredvídateľný, jeden rok nerastie napríklad vôbec a druhý rok môže vyrásť aj o 1 meter. Navyše to zrejme vôbec nesúvisí s vodou alebo dostatkom živín. Strom začína plodiť vo veku 35 rokov, jeden samčí strom stačí pre opeľovanie piatich samičích. Plody zatiaľ nie sú pre nás tak dôležité ako listy. Pohlavie stromu možno niekedy ešte pred dospelosťou určiť, pretože samičie majú takmer horizontálne vetvy a hlboko vykrajované listy, zatiaľ čo samčie vetvy zvierajú s kmeňom ostrejší uhol a listy sú vykrajované menej (ale nie vždy je to úplne zrejmé). Vetvy samčích stromov môžu byť vrúbľované na samičie stromy (a naopak) a zaistiť tak oplodnenie. Tieto stromy sa môžu dožiť až dvetisíc rokov, takže garantujem, že na záhradke Vám istotne dlho vydrží ...

 

Použitie: Ginkgo biloba je v poslednej dobe veľmi populárne a vyhľadávané. Vynikajúce účinky má extrakt z listov (oficiálne to nie sú listy ale historická forma ihličia), ktorý je vraj tak vysoko zložitý, že ani desaťročný výskum nepoodhalil rúško tajomstva prečo vlastne funguje. Látky, ktoré sa v ňom vyskytujú (anglicky "ginkgolides") sa neobjavujú v žiadnej inej rastline. Potláčajú alergické reakcie a preto môžu pomôcť liečiť napr. astmu. Majú vraj pozitívne účinky na poruchy sluchu, zraku a na senilitu. Ginko obsahuje okrem iného antioxidačný enzým s atómami železa a látky uvoľňujúce a rozširujúce periférne cievy. Dokážu udržiavať krvné riečisko a to najmä v mozgu vo vynikajúcom stave a týmto sa vlastne nepriamo podieľajú na zvýšenom okysličení krvi a stabilizáciu hladiny glukózy. Odstraňujú pocity ľahostajnosti a únavy, zlepšujú pamäť a dodávajú človeku pocit väčšej pohody. V dôsledku perfektného prekrvenia a tonizácie mozgu zvyšuje schopnosť sústrediť sa a znižuje únavu, čo sa prejaví pri práci vyžadujúcej sústredenie a pozornosť. Je vhodné aj pre osoby staršieho veku, ktoré majú problémy s nedostatočným prekrvovaním končatín. Plody možno požívať len v nepatrnom množstve surové, ale varené môžu bývajú vo východných krajinách ako hlavný potravina. Dužina trochu zapácha (trochu ako zatuchnuté maslo), ale vo východnej Ázii sú považované za pochúťku. (Je to vec názoru, veď nie každému voňajú aj napr. olomoucké syry). Majú mäkkú olejovitú štruktúru s dužinatým žltkastým osemením so sladkou príchuťou, a sú okrúhle, zhruba veľkosti čerešne. Veľmi dobré sú pečené, chutia ako niečo medzi zemiakmi a jedlým gaštanom a dajú sa jesť vo veľkom množstve. Varené plody sa dajú použiť do polievok, kaší, atď. Sú bohaté na škrob a bielkoviny, a sú nízkotučné. Surové plody Ginka sú ale trpké a obsahujú substanciu (nazývanú 4'-methoxypyridoxine), ktorá ničí vitamín B6 v tele. Táto negatívna vlastnosť je ale kompletne odstránená tepelnou úpravou (rovnako ako zemiaky sa nejedia surové). Ginko (slovensky sa väčšinou píše bez g po k) je populárnou potravou a liekom v Číne už nejakých 5.000 rokov, kde sú tieto stromy často pestované okolo chrámov a boli odjakživa považované za posvätné. Čínska medicína používa varené plody na liečenie astmy, hlienovitého kašľa a problémov s príliš častým močením. Varené semená (plody) vraj tiež stabilizujú produkciu spermií. O surových plodoch sa hovorí, že majú protirakovinové a antivírusové účinky, ale musia sa užívať veľmi opatrne. V súčasnosti je v lekárňach široký výber prípravkov, obsahujúcich extrakt z listov ginka. Listy je najlepšie zbierať na konci leta alebo skoro na jeseň, tesne pred tým, než začnú meniť farbu. Ale pozor, všetko s mierou. Predávkovanie veľkým množstvom podomácky vyrobených extraktov alebo čajov môže spôsobiť zažívacie ťažkosti a kožné vyrážky. Tehotné a dojčiace ženy by ho nemali užívať. Čaj z listov je vraj zbytočný a neúčinný, odporúča sa vyrábať špeciálnymi metódami tinktúry a masti.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk  

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!