Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Tučnolist vajcovitý-(Crassula ovata L.)

Tučnolist vajcovitý-(Crassula ovata L.)

Je jednou z najznámejších rastlín, pri ktorej sa verí, že priťahuje šťastie, úžasné priateľstvá a materiálne bohatstvo. Táto rastlina je známa aj pod názvami „šťastná rastlina“, „rastlina peňazí“, „ružová rastlina“ a „dolárový strom“.

  • 5,10€

Tučnolist vajcovitý-(Crassula ovata L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Crassulaceae

 

Opis:

Rastlina z rodu Crassula je u nás známa predovšetkým ako tučnolist.

Táto dužinatá, vždy zelená rastlina je pôvodom z Afriky, no v súčasnosti sa stala veľmi obľúbenou domácou rastlinkou po celom svete.

Jej nádherné oválne listy sú vždy zelené a pripomínajú mince. Sú pomerne hrubé, trblietavé a hladké. Je v nich obsiahnutej veľa vody.

Tučnolist vytvára malé biele alebo ružové kvety, ktoré pripomínajú hviezdy na jarnej oblohe. V závislosti od množstva slnečných lúčov sa listy môžu po okrajoch sfarbovať do červena.

Rastlina z rodu Crassula je u nás známa predovšetkým ako Tučnolist. Názov pochádza z latinčiny, v doslovnom preklade znamená niečo ako "tučnučký". Predstaviteľov tohto rodu je veľmi veľa, najčastejšie sa však vo svete pestuje Crassula ovata, ktorý máme aj my v ponuke.

 

Pestovanie tučnolistu :

Svetlo: Vyhovuje mu plné slnko až polotieň. Väčšina druhov tučnolistu vyžaduje jasné svetlo na to aby listy získali krásne sýte farby, počas najteplejších letných dní však potrebuje čiastočné zatienenie. Dostatok svetla potrebuje aj počas zimy.

Voda: Rastlina nepotrebuje časté zalievanie, keďže vodu si tučnolist uchováva v listoch. Tučnolist si vyžaduje suchú pôdu/substrát, pretože inak je náchylný na hnitie koreňov. Substrát musí medzi zálievkami úplne vyschnúť – zálievka max. 2 x mesačne. Počas letných horúčav prechádza tučnolist do obdobia vegetačného pokoja (dormancie) a vtedy potrebuje ešte menej vody. Nemusíme ho polievať vôbec, pokiaľ je na leto vonku, tak mu postačí dášť. Nesmie mu stáť voda v miske, inak začne hniť.

Kvitnutie: Aj tučnolist kvitne, avšak počítať s tým môžeme až pri dospelých (5-8 ročných) rastlinách. Pre zabezpečenie kvitnutia je dôležité zazimovanie tučnolistu na chladné (10ºC), no svetlé miesto. Pri zimovaní by sa zálievka mala znížiť na minimum.

Pôda: Veľmi dobre priepustná pôda. Najvhodnejší je mierne kyslý (PH 6.0) substrát pre sukulenty alebo kaktusy.

Od pradávna ju ľudia nazývali strom peňazí, pretože podľa legiend prinášala do domácnosti prosperitu. V našich končinách ju podľa odborníkov pestujeme už viac ako 150 rokov, ale jej korene siahajú do ďalekej Afriky. Okrem legiend výskumy tejto rastliny poukazujú na jej liečivé účinky.

Stále častejšie sa odporúča pre jej mimoriadne silné protizápalové, antibakteriálne a dokonca

antivírusové účinky. Tu je pár typov, čomu všetkému dokáže pomôcť šťava z tučnolistu.

 

Liečivé účinky :

Je prvou pomocou pri ľahších zraneniach. Pomáha pri tlmení bolesti po výrone, rezných ranách, modrinách, vredoch, ale aj kožných popáleninách. Šťavu z tučnolistu prikladáme na zranené a boľavé miesta po spomenutých úrazoch. Zaistíme gázou alebo obväzom a necháme pôsobiť aspoň 3-4 hodiny. Bolesť začne po chvíli ustupovať. V tom horšom prípade nám pomôže aspoň kým nedôjdeme k lekárovi.

 

Problémy s kĺbmi - šťava z listov tučnolistu účinkuje tiež pri artritíde a artróze. Namažeme si na noc boľavé kĺby šťavou z tučnolistu a zľahka previažeme gázou alebo necháme voľne pôsobiť . Ráno by sme sa nemali prebúdzať s takými bolesťami ako predtým.

 

Bolesť v krku - Pri angíne a bolestiach hrdla pomáha kloktanie šťavy z tučnolistu zmiešanej s vodou. Ráno si pripravíme vodu na kloktanie z približne 10 listov tučnolistu, ktoré vylisujeme alebo poriadne vytlačíme do pohára s vodou ( 0,5 l) a kloktáme 5-6 krát za deň.

 

Rýchlo sa zbaviť oparov, kútikov - Len si opar niekoľkokrát denne potierame a kútiky by sa mali rýchlo začať sušiť.

Niektorí ľudia si šťavu z tučnolistu dávajú na opary i pomocou vaty, ktorú z jednej strany namočia do šťavy z tučnolistu a prelepia papierovým leukoplastom.

 

Hemeroidy - Ak nás trápia nepríjemné vonkajšie hemoroidy, môžeme skúsiť tento experiment. Môže pomôcť, no nemusí, závisí tiež od intenzity a veľkosti hemoroidov. Každopádne si skúsme jeden list tučnolistu prerezať vodorovne, aby sme získali čo najväčšiu plochu zo šťavou

a priložíme si ho na boľavé miesto pri konečníku. Ak vaše hemoroidy nie sú veľké, úľava by mala prísť okamžite.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Zaujímavosť :

Je jednou z najznámejších rastlín, pri ktorej sa verí, že priťahuje šťastie, úžasné priateľstvá a materiálne bohatstvo.

Táto rastlina je známa aj pod názvami „ šťastná rastlina “, „ rastlina peňazí “, „ ružová rastlina “ a „ dolárový strom “.

Ak ju plánujeme používať pre získanie finančného požehnania, potom by sme ju mali položiť na miesto otočené na juhovýchodnú stranu.

Niečo o Feng Shui, jeto stará čínska metóda praktizovaná tisícky rokov – skúma interakciu ľudí a ich prostredia. V skutočnosti majú tieto slová hlbší význam, znamenajú „vietor a vodu“. Sú znamením ovplyvňujúcom neviditeľné sily na nebi i tok energie na Zemi. Rozhodne sa nám snažia priniesť rovnováhu a harmóniu do našich obydlí a vzťahov vďaka prirodzenému toku energie.

Mali by sme tiež vedieť, že Feng Shui je technika založená na princípe všetkých živých a neživých vecí. Existujú v nekonečnom vesmíre, ktorý pulzuje s chi alebo životnou silou. Chi je druh energie prinášajúci obnovu energie, ktorá prospieva nášmu zdraviu. Pokiaľ ide súčasne i celkovo o životné prostredie, voľbu objektov, ktoré si umiestňujeme do priestorov v dome, ovplyvňuje kvalitu nášho života a naše blaho. Rastliny a kvetiny môžu byť pri získavaní chi energie veľmi dôležité.

Medzi základné funkcie izbových rastlín patrí samozrejme produkcia kyslíku. Rastliny čistia vzduch od prachu a chránia nás pred škodlivosťou elektromagnetických polí. Prinášajú krásu a pozitívnu energiu, znovu nás kontaktujú s prírodou.

Odborníci Feng Shui tvrdia, že stálo zelené rastliny vyžarujú okrem dobrej energie i naladenie sa na oblasť podnikania. Pokiaľ sa dá o nejakej rastline povedať, že evokuje šťastie, priateľstvo a materiálne bohatstvo, je to práve Crassula ovata, známejšia pod názvom TUČNOLIST VAJCOVITÝ. Od vlastností tučnolistu sa tak odvodzujú aj iné názvy pro jeho meno, např. strom priateľstva, peňazí a šťastia.

Verí sa, že každý nový list tejto rastliny zvýši naše bohatstvo.

Tučnolist sa považuje v Číne za symbol šťastia predovšetkým v spomenutej filozofii

Feng Shui . Ide o perfektný darček pre niekoho, kto sa práve sťahuje do nového bytu alebo domu. Tam mu prinesie prosperitu, úspech a bohatstvo.

Ak chceme priateľovi zablahoželať k novému podnikaniu alebo svadbe, tučnolist je skvelá voľba smiley

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!