Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Tomkovica voňavá, Zubria tráva, Zubrovka-(Hierochloe odorata L.)

Tomkovica voňavá, Zubria tráva, Zubrovka-(Hierochloe odorata L.)

Bežne rastie aj v USA a Kanade a Indiáni ju považujú za najposvätnejšiu z očisťujúcich bylín, splieta sa do dlhých vrkočov, ktoré veľmi príjemne a prenikavo voňajú a používa sa pri očistných, liečebných aj šamanských obradoch, pri hľadaní vízií, tiež do tabakových zmesí pre posvätnú fajku .

  • 4,99€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Tomkovica voňavá, Zubria tráva, Zubrovka-(Hierochloe odorata L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľad: - Poaceae (lipnicovité)

 

Opis:

Vytrvalá, husto trstnatá vonná tráva. Kvitne v máji a júni. Vonia nápadne kumarínom. Rastie na suchých lúkach a pastvinách, vo svetlých hájoch od nížin do hôr, v SR je zaradená medzi kriticky ohrozené druhy.

 

Bežne rastie aj v USA a Kanade a Indiáni ju považujú za najposvätnejšiu z očisťujúcich bylín, splieta sa do dlhých vrkočov, ktoré veľmi príjemne a prenikavo voňajú a používa sa pri očistných, liečebných aj šamanských obradoch, pri hľadaní vízií, tiež do tabakových zmesí pre posvätnú fajku . Tomkovica je tradične Indiánmi viazaná do vrkočov a používaná takto k vydymovaniu, na užšom konci sa zapáli a nechá rozžeraviť, ak nechceme vrkoč spáliť celý, stačí tlejúci koniec odstrihnúť. (Jej vôňa je príjemná všetkým duchom, preto ju používame s rozvahou a v kombinácii so šalviou, ktorá zlých duchov zraňuje a zaháňa. Takto sa prilákajú len dobrí duchovia.) Pri vydymovaní uvoľňuje sladkú, teplú, ľahko vanilkovú vôňu. Jej dymom sa privolávali dobré sily k navodeniu dobrej atmosféry J

 

Používa sa aj na prípravu populárnej ZUBROVKY - poľskej liehoviny.

 

Tomkovica, tak ako škorica obsahuje látku kumarín. Kumarín je vo vyšších dávkach toxický pre pečeň a obličky. Tiež sa zistilo, že spôsobuje rakovinu u hlodavcov. Preto by si mali dávať pozor hlavne ľudia s pečeňovými problémami. Potvrdila to nórska štúdia, zverejnená v časopise Food and Chemical Toxicology.

 

No kedysi sa predpisoval v izolovanej forme ako liek pri určitých ochoreniach. U niektorých pacientov však došlo k nežiaducim účinkom, ktoré preukázali škodlivosť tejto látky.

 

To znamená len jedno, nepreháňajte to s množstvom, čiže všetko treba s mierou...

 

Nami ponúkané sadenice nepochádzajú z prírodného zberu, sú vypestované v našej záhrade v obci Machulince, okres Zlaté Moravce.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!