Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Ruman rímsky-"Treneague" , nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. "Treneague")

Ruman rímsky-"Treneague" , nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. "Treneague")

Podobne ako pri jeho bratoch, aj tento nekvitnúci druh rumanu nádherne vonia. Hodí sa predovšetkým do skaliek, ale aj ako náhrada (koberec za trávnik) je nizučký a voňavý. Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm , závisí to od podmienok.

  • 5,70€

Ruman rímsky - "Treneague", nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. "Treneague") / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ďalší druh, ale iný nekvitnúci kultivar je Ruman rímsky - Ruman rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. ) odroda 'Treneague'

Nádherná, sýtozelená odroda, ktorá ako jediný zástupca tohto druhu nevytvára kvietky, ale sa „plazí“ po zemi a vytvára krásne kobercovité ostrovy, niečo ako veľmi hustý a zelený trávnik. Rozdiel v porovnaní s trávnikom je ten, že tento ruman krásne vonia. Túto jeho vôňu si zamilujete a natrvalo obľúbite.

 

Opis:

Podobne ako pri jeho bratoch, aj tento nekvitnúci druh rumanu nádherne vonia. Hodí sa predovšetkým do skaliek, ale aj ako náhrada (koberec za trávnik) je nizučký a voňavý.

Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm , závisí to od podmienok. Táto bylina pochádza zo Stredomoria.

 

Podnebie a pôda:

Darí sa mu dobre v slnečných polohách, v humusových, ľahších pôdach. Škodí mu chlad, prílišné vlhko a trvalé sucho. Pôda nesmie byť zaburinená, hlavne nie pýrom.

 

Pestovanie:

Ruman pestujeme na nezaburinenom pozemku ako troj až päťročnú kultúru. ( Z vlastnej skúsenosti vieme, že vydrží na jednom mieste omnoho dlhšie). Buriny možno hubiť mechanicky (okopávaním, pletím), chemicky iba totálnymi herbicídmi v medziriadkoch ( my tak nerobíme, pretože takéto herbicídy neuznávame, no aj toto je možnosť...), než sa kultúra plne spojí. Potom treba dať pozor, aby nám záhon s rumanom veľmi nezarástol burinou, pretože potom sa veľmi zle vytrháva. Najvhodnejšou predplodinou sú okopaniny, ktoré zanechávajú pozemok čistý. Na pozemku, v skalke alebo záhone, ale vynikne najviac.)

 

Najvhodnejšia doba výsadby je z jari, niekedy to môže byť už koncom apríla, ale zväčša to býva až okolo 15 - 25 mája. V tomto období sú rastliny už vhodné pre výsadbu. Ale máme výborné skúsenosti s tým, že je možné ruman vysádzať po celý rok až do septembra, neskoršie výsadba nie je už vhodná, pretože nestihne dostatočne prekoreniť a vymŕza.

 

Ochrana rastlín:

Ruman len veľmi zriedka napádajú vošky. Po zozbieraní kvetov je možný postrek hociktorým ekologickým postrekom proti voškám.

 

Obsahové látky:

Flavonoidy - apigenin, luteolín, kvercetín, rutín, horčiny, organické kyseliny, mastné kyseliny, fytosteroly, cholín, inositol, 0,4 - 1,75% silice s eugenolom, pinocarveolom, pinocarvonom, chamazulen, Farnesol, nerolidol, laktóny, napr. nobilin a anthemol. Prítomné sú aj kumaríny.

 

Kedy tento ruman použiť:

Väčšinou je potrebné použiť príbuzných tohto rumanu a ich kvety. Ruman rímsky - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L.) odroda 'Flore Pleno' alebo „ Plenum“ alebo Ruman rímsky - Harmanček rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. ) Máme v ponuke :-)

 

Tento ruman nekvitne, takže ho používame naozaj ako vońavú náhradu za trávnik alebo porast do skaliek a menších plôch.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!