Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Pamajorán obyčajný-(Origanum vulgare L.)

Pamajorán obyčajný-(Origanum vulgare L.)

Pamajorán obsahuje tymol a karvakrol, ktoré pôsobia proti kŕčom, baktériam a plesniam, čo sa využíva najmä v liečbe pľúcnych a tráviacich chorôb.

  • 3,60€

Pamajorán obyčajný-(Origanum vulgare L.)  / rastlinky,  bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Hluchavkovité-Lamiaceae

 

Ľudové názvy: oregano,dobrá myseľ, červený čaj, divá majoránka, pastiersky tymian, sobotka, divý alebo obyčajný majorán

 

Pamajorán obyčajný (oregano) sa často zamieňa s majoránom záhradným, ktorý u nás divo nerastie. Odkiaľ sa bylinka objavila v našich končinách nie je vedecky dokázané, ale o jeho liečivých účinkoch niet pochýb.

Rastie hojne na slnečných stráňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch. Používal sa už v antike. Starí Gréci nazývali oregano radosť z hôr a predstavovalo pre nich radosť a šťastie.

Rastliny tohto rodu (Origanum) požívali veľkú úctu aj v starovekom Egypte, kde boli vplietané do korún a vavrínových vencov počas náboženských rituálov. Už starí Egypťania používali pamajorán ako dezinfekčný prostriedok. Do Európy ho priviezli arabskí lekári, ktorí ním liečili migrénu a zmierňovali nervozitu. V starších dobách bývalo zvykom vysádzať pamajorán na hroby, aby duše mŕtvych odpočívali v pokoji.

 

Opis:

Pamajorán je trváca bylina s až 60 cm vysokou, riedko chlpatou, v spodnej časti štvorhrannou, zelenou až červenkastou, v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy aj menšie listene sú protistojné, krátkostopkaté, vajcovité, chlpaté. V dolnej časti stonky sú listy väčšie a smerom hore sa zmenšujú. Hlávky drobných fialových kvetov sú zoskupené do metlín. Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, so zrastenými korunami. Majú krátky horný a dlhší dolný pysk, štyri tyčinky a dlhú čnelku. Plody sú hladké hnedé tvrdky. Na kalichu aj listeňoch sú silícové žliazky. Staršie rastliny majú drevnatý podzemok, z ktorého vyrastá trs rozkonárených stoniek.

Kvety aj listy majú pri rozotretí medzi prstami charakteristickú príjemnú vôňu. Pamajorán obyčajný býval voľakedy módnym, no dnes je už zväčša iba korením talianskej kuchyne, čo je veľká škoda pre jeho nesporné liečivé účinky. Korenie poskytujú u nás dosť často kvitnúce výhonky červenkastej farby (Herba origani), ktoré sa dostávajú do obehu rezané alebo pomrvené. Svojím účinkom a arómou sa podobá majoránu a materinej dúške. Niekde sa používa aj ako náhrada majoránu.

V júli a auguste sa trhajú alebo strihajú čerstvé vrchné časti stoniek (do 10cm) spolu s kvetmi. Sušia sa vtieni vo zväzočkoch alebo riedko rozložené. Pri sušení v umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 35 °C. Najväčší obsah účinných látok majú rastliny zberané krátko pred poludním. Pamajorán má mierne horkú chuť.

Obsahuje až 0,5 % silice, cyrnol, karvakrol, trieslovinu a horčinu. Silica (Oleum origani vulgaris) obsahuje až 16 % tymolu.

 

Je potvrdená schopnosť tymolu a karvakrolu pôsobiť proti kŕčom, baktériam a plesniam, čo sa využíva najmä v liečbe pľúcnych a tráviacich chorôb.

 

Kvitnúce vrcholčeky sa lokálne odporúčajú ako podporná liečba na zmiernenie bolestí a podráždenú pokožku, resp. svrbiacu kožu, ale aj na nádchu, bolesti v krku a chrapľavý hlas, lebo odľahčuje odhlieňovanie. Vnútorne sa ešte používa na podporu trávenia a liečbu zápalu priedušiek. V 15. storočí používal oregano aj Paracelsus proti hnačkám, psoriáze, zvracaniu, žltačke a plesňovým ťažkostiam.

Používa sa aj ako podporné liečivo pri zmierňovaní bolesti žalúdka a čriev a pri povzbudzovaní chuti do jedla, chorobách dýchacích ciest, najmä na odkašliavanie a zmierňovanie kašľa pri zápale priedušiek (akútnej a chronickej bronchitíde), pri poruchách nervovej sústavy, najmä pri nespavosti, epilepsií a precitlivenosti, liečbe kožných vyrážok (lišajov, svrbiacich exémov a pod.) vo forme kúpeľov.

Používa sa na prípravu galeník a získavanie silice. Sušená a čerstvá vňať sa používa ako korenie známe na celom svete tiež pod názvom oregáno alebo „pizza korenie".

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:   www.rastlinkybylinky.sk

 

Zaujímavosť: Pre svoju vôňu a korenistú chuť sa často používa aj ako korenie. Využitie má i v kozmetike (mydlárstvo) a v potravinárstve – u nás sa používa ako korenie v kuchyni pod obchodným názvom Oregano. Pamajorán je súčastou viacerých liečivých čajových zmesí.

Je to aj medonosná rastlina a nenáročná rastlina v záhradke.

 

V kuchyni: Korenia sa ním šaláty, rajčiakové omáčky, rajčiakové polievky, zelenina, vaječné jedlá, polievky, morské kraby, salámy, husté polievky, guláš a jedlá zo syra, používa sa pri pečení a grilovaní mäsa a s obľubou k jahňaciemu a teľaciemu, ako aj dusenému mäsu. Odporúča sa kombinácia s bazalkou a čiernym korením. Rastlina je častou súčasťou koreninových zmesí. Hodí sa k zemiakom, paradajkám, strukovinám, vaječným a syrovým jedlám, do plniek, mletého mäsa, na dusenie a pečenie mäsa, na pizzu a slané koláče. Dobre chutí s chilli a cesnakom. Často sa kombinuje s petržlenovou vňaťou. Využíva sa v talianskej a gréckej kuchyni. Je súčasťou mnohých koreninových zmesí. Dôležitú a nenahraditeľnú úlohu zohráva v talianskej, mexickej a španielskej kuchyni, najmä pri príprave veľmi obľúbeného ľudového jedla pizzy.

 

Je tiež nepostrádateľný pri príprave niektorých špagetových jedál. Rastlinka Oregano sa používa v kuchyniach Európy, Ázie, Afriky a Ameriky, podporuje ako sme už spomenuli zažívanie i chuť do jedla.

Hodí sa do tučnejších a ťažších pokrmov (baranina, bravčové), ale aj na kurence, ryby, do mletého mäsa, na špagety a pizzu, do gulášov, zeleninových plniek, syrov, fazule atď.

Pre určitú chuťovú podobnosť všade tam, kde používame majoránku. Ale kvôli odlišnej vôni tieto dve korenia radšej nekombinujeme. V každom prípade oregano by sme mali v našej kuchyni viac používať.

 

Upozornenie: Silica sa nesmie užívať, lebo vo vysokých dávkach sa prejavuje neurotoxicky a vyvoláva kŕče. Pozor! V tehotenstve nepiť čaj z oregana.

Niektorí ho používajú aj na odpudzovanie molí a mravcov.

 

Môj typ:

Vyprážané bravčové (kuracie, morčacie) medailónky v cestíčku : 600 g plátkov mäsa, lyžica nasekaného oregana, lyžička rozmarínu, karí, solamyl.

Cestíčko: 2 vajcia, 2 lyžice strúhaného kokosu, lyžica karí, soľ, lyžica smotany, lyžica kečupu, špetka chilli, asi 3 lyžice múky, tuk na smaženie.

Plátky naklepeme a posolíme, potrieme posekaným oreganom a rozmarínom, posypeme troškou karí a obalíme v solamyle. Z vajec, kokosu, karí, soli, smotany, kečupu, chilli a múky pripravíme hustejšie cestíčko. Plátky mäsa namáčame do cestíčka a smažíme do zlatova. K tomu zemiaky alebo zemiakovú kašu a zeleninový šalát.

 

Rajčiaky s oreganom :

4 veľké rajčiaky, 50g masla, 2 PL posekaného oregana alebo 2 ČL sušeného,1 prelisovaný strúčik cesnaku, čierne korenie, soľ, 2 PL srúhaného parmezánu alebo iného tvrdého syra.

Rajčiaky pokrájame na polovice a uložíme do plytkej ohňovzdornej misy. V miske vymiešame maslo s oreganom, cesnakom a čiernym korením,soľou a parmezánom. Túto zmes natrieme na rozpolené rajčiaky. Rajčiaky zapekáme v mierne teplej rúre ( v mikrovlnnej rúre na grilovom programe cca 5 minút) kým zmes na povrchu nezozlatne.

 

Kurča s oreganom po poľovnícky:

Na PL masti udusíme 1 veľkú postrúhanú cibuľu, pobraciame v nej rozkrájané kurča, pridáme malú konzervu paradajkového pretlaku a podlejeme 1 dc suchého červeného vína. Na slabom ohni dusíme pod pokrievkou do mäkka, pričom pred koncom dusenia pridáme 1-2 strúčiky rozkrájaného (nie roztlačeného) cesnaku a 2 PL čerstvého oregana (sušeného menej). Potom pokrievku zložíme a kurča pečieme (najlepšie v pečiacej rúre), kým šťava nezhustne. Podávame so špagetami alebo maslovými zemiakmi.

 

Kura na kapuste s oreganom

kurča, 50 g kyslej kapusty, téglik kyslej smotany, korenie na kura, oregano, štvrťka masla, soľDo zapekacej misy rozložíme polovicu kapusty, ktorú precedíme cez sito. Posypeme troškou oregána a korením na kurča a poukladáme plátky masla. Na vrch rozložíme rozštvrtené kurča rezom naspodok a jemne osolíme. Na kurča rozložíme zvyšok kapusty a opäť poukladáme plátky zvyšného masla, posypeme korením a oreganom. Všetko zalejeme kyslou smotanou, prikryjeme a pečieme v rúre 40 minút. Po túto dobu kurča neodkrýváme. Až potom odokryjeme a dopečieme dozlatista asi 15 minút. Kura na kapuste podávame s chlebom alebo zemiakmi.

Dobrú chuť smiley

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Súvisiace produkty
Štítky: pamajorán, oregáno