Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Palina dračia –  Ruský estragón  (Artemisia dracunculus L.)  / rastlinka v kvetináči

Palina dračia – Ruský estragón  (Artemisia dracunculus L.)  / rastlinka v kvetináči

Droga sa používa ako čaj alebo vo forme prášku na zvýšenie chuti do jedla, na podporenie tvorby žalúdočných štiav, trávenia a látkovej premeny v tele a na posilnenie organizmu.

  • 3,89€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Palina dračia – Ruský estragón  (Artemisia dracunculus L.)  / rastlinka v kvetináči

 

Ľudové názvy: dragonal, tarkán, esdragon,  hadia polynka, ješter, paldán.

 

Bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae), s husto rozkoreneným podzemkom.

Má 40-100 cm vysoké trstnato rozkonárené, naspodku drevnatejúce stonky s čiarkovitými listami a drobné guľovité úbory bieločervenkastých kvetov so žltkastými obvodovými lupienkami. Ak kvitne, tak od augusta do októbra. Plody sú nažky. Celá rastlina príjemne vonia.

Je teplomilná, svetlomilná rastlina, ktorá obľubuje pôdu s bohatou výživou a vlahou

nemá rada veľmi vlhkú, málo vzdušnú pôdu

Najpriaznivejšie pre rastlinu je slnečné stanovište.

 

Existujú 2 druhy estragónu: a to Francúzsky estragón – nižšie rastúca a vetviaca forma rastliny, ktorá je bežná v západnej Európe a ktorá prakticky nekvitne a rozmnožujeme ju vegetatívne (odnože a odrezky).

 

Ruský estragón - ide o väčšiu a rozľahlá trvalku s jemnejšou arómou a vyznačuje vysokou odolnosťou voči mrazu, kvitne a vytvára plody, najmä v južných oblastiach.

 

Francúzky estragón treba na zimu trocha prikryť- buď slamou alebo čečinou, dobre sa jej darí aj vo väčšom kvetináči.

 

Táto rastlina, ktorá je rozšírená v rozsiahlej oblasti od východnej Európy cez Sibír, Mongolsko a Čínu až do Severnej  Ameriky,  sa pestuje vo viacerých formách ako koreninová zelenina. V stredoveku sa droga používala proti moru.

 

Obsahové látky - Palina obyčajná obsahuje silicu, horké látky a triesloviny.

Silica obsahuje cineol s antiseptickými účinkami a jedovatý bujón. Niekedy sa používa i koreň, ktorý má podobnú chuť, zloženie a účinnosť. Z celkového množstva 0,2-1% silice, ktorú obsahuje palina dračia, tvorí najvýznamnejšiu zložku estragol, čiže metylchavikol /izoanetol; 60-70%; okrem nej v paline nachádzame terpény, linalylacetát, felandrén, ocimén, steroly /Beta-sitosterol, stigmasterol/, kumarínové látky /herniarín, artemidín, skoparín/, flavonoidy /kvercetín, luteolín, kemferol, hyperozid, rutín/, horčiny, triesloviny a iné. Koreň obsahuje odlišnú silicu s polyínom kapilínom, ktorý má fungistatickú účinnosť.

 

Na liečebné účely sa zbiera nadzemný výhonok, vňať (Herba dracunculi). Kosí sa ručne za slnečného, teplého počasia. Vrcholky stoniek sa viažu do snopčekov a hneď sa sušia na tienistom a dobre vetranom mieste pri teplotách do 35 °C. Hlavnou účinnou látkou drogy je silica, ďalej sa v nej nachádzajú horčiny a triesloviny.

 

Droga sa používa ako čaj alebo vo forme prášku na zvýšenie chuti do jedla, na podporenie tvorby žalúdočných štiav, trávenia a látkovej premeny v tele a na posilnenie organizmu. Podobný účinok má aj silica, destilovaná z čerstvých rastlín. Pri kôrnatení tepien a cievnych poruchách sa odporúča žuť čerstvé listy a piť medicinálne víno z tejto drogy. Palina dračia je tiež významná surovina pre konzervárenský, potravinársky a kozmetický priemysel a aromatická korenina.

 

Choleretické účinky drogy vyvolávajú predovšetkým kumarínové látky, ktoré pôsobia aj mierne diureticky. Silica zlepšuje vylučovanie tráviacich enzýmov v tráviacom trakte, ale predovšetkým napomáha tvorbe žalúdočnej šťavy. Rovnaký účinok potenciujú aj horčiny, ktoré zvyšujú chuť do jedenia. Pre tieto účinky sa rastlina často ordinuje pri stavoch s celkovým oslabením organizmu, pri zníženej chuti do jedenia, poruche činnosti žalúdka a čriev, ako aj pri poruchách tvorby žlče, ktoré sa vyskytujú najmä v geriatrickej praxi.

U starých ľudí sa využíva aj antisklerotické a roborujúce (posilňujúce) pôsobenie drogy, ktorá má veľmi výhodné zloženie aktívnych látok. Spazmolytické účinky podporujú flavóny, ktoré spolu s trieslovinami pomáhajú normalizovať poruchy trávenia spojené s meteorizmom (plynatosťou čriev) a s dyspeptickými ťažkosťami.

Rastlina si získala obľubu v kuchyniach mnohých národov ako korenina. Pre výhodné terapeutické vlastnosti bez vedľajších škodlivých účinkov si droga zaslúži oveľa viac pozornosti.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!