Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Palina dračia –  Ruský estragón  (Artemisia dracunculus L.)  / rastlinka v kvetináči

Palina dračia – Ruský estragón  (Artemisia dracunculus L.)  / rastlinka v kvetináči

Droga sa používa ako čaj alebo vo forme prášku na zvýšenie chuti do jedla, na podporenie tvorby žalúdočných štiav, trávenia a látkovej premeny v tele a na posilnenie organizmu.

  • 4,10€

Palina dračia – Ruský estragón  (Artemisia dracunculus L.)  / rastlinka v kvetináči

 

Ľudové názvy: dragonal, tarkán, esdragon,  hadia polynka, ješter, paldán.

 

Bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae), s husto rozkoreneným podzemkom.

Má 40-100 cm vysoké trstnato rozkonárené, naspodku drevnatejúce stonky s čiarkovitými listami a drobné guľovité úbory bieločervenkastých kvetov so žltkastými obvodovými lupienkami. Ak kvitne, tak od augusta do októbra. Plody sú nažky. Celá rastlina príjemne vonia.

Je teplomilná, svetlomilná rastlina, ktorá obľubuje pôdu s bohatou výživou a vlahou

nemá rada veľmi vlhkú, málo vzdušnú pôdu

Najpriaznivejšie pre rastlinu je slnečné stanovište.

 

Existujú 2 druhy estragónu: a to Francúzsky estragón – nižšie rastúca a vetviaca forma rastliny, ktorá je bežná v západnej Európe a ktorá prakticky nekvitne a rozmnožujeme ju vegetatívne (odnože a odrezky).

 

Ruský estragón - ide o väčšiu a rozľahlá trvalku s jemnejšou arómou a vyznačuje vysokou odolnosťou voči mrazu, kvitne a vytvára plody, najmä v južných oblastiach.

 

Francúzky estragón treba na zimu trocha prikryť- buď slamou alebo čečinou, dobre sa jej darí aj vo väčšom kvetináči.

 

Táto rastlina, ktorá je rozšírená v rozsiahlej oblasti od východnej Európy cez Sibír, Mongolsko a Čínu až do Severnej  Ameriky,  sa pestuje vo viacerých formách ako koreninová zelenina. V stredoveku sa droga používala proti moru.

 

Obsahové látky - Palina obyčajná obsahuje silicu, horké látky a triesloviny.

Silica obsahuje cineol s antiseptickými účinkami a jedovatý bujón. Niekedy sa používa i koreň, ktorý má podobnú chuť, zloženie a účinnosť. Z celkového množstva 0,2-1% silice, ktorú obsahuje palina dračia, tvorí najvýznamnejšiu zložku estragol, čiže metylchavikol /izoanetol; 60-70%; okrem nej v paline nachádzame terpény, linalylacetát, felandrén, ocimén, steroly /Beta-sitosterol, stigmasterol/, kumarínové látky /herniarín, artemidín, skoparín/, flavonoidy /kvercetín, luteolín, kemferol, hyperozid, rutín/, horčiny, triesloviny a iné. Koreň obsahuje odlišnú silicu s polyínom kapilínom, ktorý má fungistatickú účinnosť.

 

Na liečebné účely sa zbiera nadzemný výhonok, vňať (Herba dracunculi). Kosí sa ručne za slnečného, teplého počasia. Vrcholky stoniek sa viažu do snopčekov a hneď sa sušia na tienistom a dobre vetranom mieste pri teplotách do 35 °C. Hlavnou účinnou látkou drogy je silica, ďalej sa v nej nachádzajú horčiny a triesloviny.

 

Droga sa používa ako čaj alebo vo forme prášku na zvýšenie chuti do jedla, na podporenie tvorby žalúdočných štiav, trávenia a látkovej premeny v tele a na posilnenie organizmu. Podobný účinok má aj silica, destilovaná z čerstvých rastlín. Pri kôrnatení tepien a cievnych poruchách sa odporúča žuť čerstvé listy a piť medicinálne víno z tejto drogy. Palina dračia je tiež významná surovina pre konzervárenský, potravinársky a kozmetický priemysel a aromatická korenina.

 

Choleretické účinky drogy vyvolávajú predovšetkým kumarínové látky, ktoré pôsobia aj mierne diureticky. Silica zlepšuje vylučovanie tráviacich enzýmov v tráviacom trakte, ale predovšetkým napomáha tvorbe žalúdočnej šťavy. Rovnaký účinok potenciujú aj horčiny, ktoré zvyšujú chuť do jedenia. Pre tieto účinky sa rastlina často ordinuje pri stavoch s celkovým oslabením organizmu, pri zníženej chuti do jedenia, poruche činnosti žalúdka a čriev, ako aj pri poruchách tvorby žlče, ktoré sa vyskytujú najmä v geriatrickej praxi.

U starých ľudí sa využíva aj antisklerotické a roborujúce (posilňujúce) pôsobenie drogy, ktorá má veľmi výhodné zloženie aktívnych látok. Spazmolytické účinky podporujú flavóny, ktoré spolu s trieslovinami pomáhajú normalizovať poruchy trávenia spojené s meteorizmom (plynatosťou čriev) a s dyspeptickými ťažkosťami.

Rastlina si získala obľubu v kuchyniach mnohých národov ako korenina. Pre výhodné terapeutické vlastnosti bez vedľajších škodlivých účinkov si droga zaslúži oveľa viac pozornosti.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!