Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Mydlica lekárska – (Saponaria officinalis L.)

Mydlica lekárska – (Saponaria officinalis L.)

Hojivé a čistiace vlastností roztoku mydlice môžeme využívať aj zvonka na liečenie kožných ťažkostí a ako podporný prostriedok pri ošetrovaní hnisajúcich rán, pri sprchovaní a pri masážach uvoľňujúcich kŕče a úľave pri reumatizme a artritíde.

  • 3,20€

Mydlica lekárska – (Saponaria officinalis L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Silenkovité – Silenaceae

 

Ľudové názvy: ambrožka, mačacie mydlo, mydelník, mydlička, mydlica, mydlový koreň, psí sapún,

 

Droga: Radix saponariae – koreň

 

Mydlica je naturalizovaná bylina pôvodom z Európy. Rastie hojne okolo ciest a železničných tratí aj na poliach a rumoviskách.

Mydlica zvyčajne dorastá do výšky tridsať až šesťdesiat centimetrov. Ružovkasté až biele kvety s piatimi korunnými lístkami bývajú na samom vrchole rastliny a trochu pripomínajú plamienky, floxy. Kvitnú takmer celé leto.

 

Mydlica, ako naznačuje jej latinský aj anglický názov (a samozrejme aj slovenský), obsahuje značné množstvo saponínu, ktorý vo vode pení. Názov "mydlová bylina" poukazuje na skutočnosť, že táto rastlina sa používala v počiatkoch textilných manufaktúr v Novom Anglicku na čistenie a úpravu vlnených látok. V súčasnosti ju používajú múzea pri reštaurovaní a čistení starých tapisérií a iných vzácnych tkanín. Pokiaľ ide o navrátenie pôvodnej farby týmto vzácnym starožitnostiam, predčí mydlica mnohé z moderných čistiacich prostriedkov.

 

Mnohí „bio ľudia“ sa riadia tým, že ak možno tejto byline zveriť tak náročná úloha, akým je čistenie vzácnych tapisérií zanesených stáročnou špinou, mohla by rovnako dobre poslúžiť aj ako šampón na vlasy a čistiaci prostriedok zároveň.

 

Na internete sa na rôznych fórach uvádzajú príklady, keď ľudia naklonení prírodnému životnému štýlu, ktorí radi používajú bylinky, podrobili šampón z mydlice sérii testov v rôznych experimentálnych podmienkach počnúc máčaním v rozvírenej a bahnitej vode horského jazera a končiac horúcou sprchou. Dospeli k záveru, že najlepší spôsob, ako z mydlice urobiť šampón, je nazbierať celú rastlinu. Vložiť listy do mixéra, priliať trochu vody a mixovať, až budú dostatočne posekané. Medzitým vydrhneme koreň kefkou a trochu ho rozlámeme alebo pokrájame. Vhodíme ho do hrnca s vodou a necháme asi pätnásť až dvadsať minút povariť na miernom ohni. (Je cítiť, ako keď sa varia zemiaky.) Prilejeme listy s tekutinou, v ktorej sa mixoval, a necháme všetko vylúhovať. Keď hmota vychladne, je pripravená na použitie, aj keď niektorí ju ešte nechajú cez noc ustáť. Nezabudnime ju pred použitím precediť. Je na dotyk klzká a mydlovitá, a keď ju prelievame z jednej nádoby do druhej, tvorí sa na povrchu pena.

 

Z tohto dôvodu sa bylina mnoho rokov využívala aj ako prísada do piva. Nepení však toľko a nie je zďaleka tak koncentrovaná ako bežné mydlo. Ak ju chceme použiť, ako šampón, potrebujeme jej aspoň hrniec. Potom si prepláchneme vlasy čistou vodou a celý postup ešte niekoľkokrát zopakujeme. Tekutina pôsobí skôr dojmom balzamu na vlasy ako šampónu, avšak zdá sa, že vlasy dostatočne premyje. Vlasy navyše získajú lesk, akého s nakupovaným šampónom zvyčajne nedosiahneme. Ak už máme dosť všetkých tých drahých "bylinných" šampónov, ktoré voňajú po bylinách asi toľko ako lacný parfum a sú "prírodne zafarbené" asi ako zelený neón, potom by mydlica mohla byť alternatíva. Internetové zdroje uvádzajú, že ľudia, ktorí mydlicu používali niekoľko mesiacov a nepoužívali nič iné ako mydlicu, tak výsledky boli naozaj dobré.

 

Keď sa pripravuje šampón, varí sa zvyčajne päť až desať litrov naraz. V chladničke vydrží veľmi dlho, a ak nie je k dispozícii chladnička, možno ho udržať v použiteľnom stave pomocou octu. Ak by sme u tohto šampónu chceli dosiahnuť skutočné bylinné vône, vhodíme do neho aromatické byliny (napr. levanduľu...), kým je ešte horúci. Presvedčíme sa, či je nádoba dobre zatvorená, aby vôňa nemohla uniknúť, a necháme ho takto vychladnúť. Môžeme použiť aj bylinky ako rozmarín, rebríček a žihľavu, pretože tieto byliny majú regenerujúce a tonizujúce účinky a zároveň príjemne voňajú. Keďže vlasy v lete menia odtieň, môžeme na preplachovanie použiť odvar z harmančeka, o ktorom je známe, že vlasy zosvetľuje.

 

Ďalšie liečivé účinky:

  • hojivé a čistiace vlastností roztoku mydlice môžeme využívať aj zvonka na liečenie kožných ťažkostí a ako podporný prostriedok pri ošetrovaní hnisajúcich rán, pri sprchovaní a pri masážach uvoľňujúcich kŕče a úľave pri reumatizme a artritíde.
  • mydlica sa tiež používa pri žltačke a iných pečeňových komplikáciách, avšak vzhľadom na obsah saponínov, ktoré sú toxické, sa neodporúča užívať ju vnútorne bez dohľadu kvalifikovaného lekára.
  • korene a podzemky mydlice možno zbierať v ktoromkoľvek ročnom období. Akonáhle sa mydlica niekde uchytí, rýchlo sa rozrastá tak, že z podzemných častí stonky vyrážajú do strán ďalšie a ďalšie výhonky. Vzhľadom k tomuto spôsobu šírenia je dosť nezvyčajné vidieť mydlicu samostatne rásť.
  • vzhľadom na to, že saponíny riedia hlieny v zapálených prieduškách a zároveň pôsobia antimykoticky i antibakteriálne, využíva sa mydlica najmä pri zápale priedušiek, kedy uľahčuje odkašliavanie
  • vo forme obkladov sa používa na zapálené rany alebo sa z nej pripravujú antireumatické obklady

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!