Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Čistec vlnatý – (Stachys byzantina L.)

Čistec vlnatý – (Stachys byzantina L.)

Z dostupných zdrojov sa čistec vlnatý odporúča iba na vonkajšie použitie, na výrobu macerovaného oleja alebo „obväzu“ z listov. Vďaka svojej podobnosti s ovčím uchom sa od staroveku používa na zmiernenie bolesti ucha (zápal stredného ucha). Po stáročia sa používal ako obväz na liečenie rán vojakov na bojisku.

  • 3,10€

Čistec vlnatý – (Stachys byzantina L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Syn .: Stachys lanata, Eriostomum lanatum, Stachys Olympica, Stachys taurica

 

Ľudové názvy : zajačie uško, zajačie ušká, králičie uško, ovčie uško, oslie uško, byzantské ucho, medvedie ucho

 

Čeľaď: Hhluchavkovité - (Lamiaceae )

 

OPIS:

Ide o vytrvalú rastlinu, celá je veľmi husto chlpatá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Stonka je vzpriamená, nevetvená alebo len málo vetvená v hornej časti. Listy sú celé husto plstnaté, na okraji celistvé alebo jemne zúbkaté, prízemné a dolné stonkové listy sú stopkaté až kopijovité, na vrchole špicaté, na báze klinovité, horné listy sú úplne alebo takmer sediace, kopijovité.

Kvety sú usporiadané v hustých, 15 až 20 kvetných útvaroch, v dolnej časti oddialených a v hornej časti v zhlukoch. Kvety sú ďalej kratučko stopkaté, 12 až 14 mm dlhé, ružovofialové, horný pysk je vyklenutý, mimo husto chlpatý, dolný je 3 laločný, na okraji chlpatý, s najväčším stredným lalokom. Kalich je mierne 2 pyskatý, husto a dlho chlpatý. Listene sú sediace, kopijovité, do 5 cm dlhé, horné len o dĺžke kvetov, listence sú taktiež kopijovité, do 8 mm dlhé. Plodom sú asi 2,5 mm veľké tvrdky. Kvitne v máji až v septembri.

 

ROZŠÍRENIE:

Pôvodom je z Ázie, kde jeho je rozšírený cez severnú časť Malej Ázie, juhovýchodný Kaukaz, Krym a severný Irán. U nás je pomerne hojne pestovaný, niekedy aj zdivie.

 

PESTOVANIE:

Vyžaduje dobre priepustnú (možno aj kamenistú) a suchšiu pôdu a slnečné alebo len slabo pritienenie stanovište. Hodí sa ako pôdopokryvná rastlina na suché stanovištia. Je absolútne nenáročná na pestovanie. Zvládne ju pestovať naozaj každý.

Pestuje sa v niekoľkých odrodách, no nám ide len základný, liečivý druh, ktorý aj pestujeme a ponúkame ďalej.

 

LIEČIVÉ VLASTNOSTI: má antiseptické, protizápalové účinky

 

LEN NA VONKAJŠIE POUŽITIE

Z dostupných zdrojov sa čistec vlnatý odporúča iba na vonkajšie použitie, na výrobu macerovaného oleja alebo „obväzu“ z listov.

 

Liečivý olej sa vyrába maceráciou sušených rastlín v rastlinnom oleji, často v olivovom oleji. (My tak ako pri všetkých olejoch, čo si doma vyrábame, používame len panenský, olovový olej.) Listy zalejeme olivovým, panenským olejom. Táto zmes môže byť zahrievaná na nízku teplotu alebo zahrievaná slnkom niekoľko dní – my nechávame mesiac na slnku a denne pretrepeme. Po macerácii tejto zmesi z listov a oleja, všetko prefiltrujeme, aby nám zostal len čistý olej. Táto macerácia umožňuje oleju extrahovať z rastlín účinné látky (molekuly s terapeutickým účinkom). Jeho použitie je lokálne (na koži) alebo ušné (v uchu).

Pri vonkajšom použití je vhodná aj masáž týmto olejom, pretože má protizápalové účinky.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!