Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Propolisová tinktúra - naša

Propolisová tinktúra - naša

Náš propolis je produkovaný domácim, slovenským, študovaným a rokmi overeným, skúseným včelárom. Propolis, ako aj propolisová tinktúra spĺňajú všetky podmienky na to, aby sme ho mohli označiť za vysoko kvalitný a liečivý produkt.

  • 3,99€

Dostupné možnosti

Vysoko kvalitná propolisová tinktúra  (100% propolis + 75% alkohol) od domáceho, slovenského, vyštudovaného a skúseného včelára.

 

Z histórie propolisu:

Názov propolis vznikol spojením gréckych slov pro - pred a polis - mesto. Tento produkt sa často bežne označuje aj ako včelí tmel.

Včelí tmel je známy už tisícky rokov. Od najstarších čias platí názor, že včely zberajú propolis z púčkov a konárov vŕby a topoľa, z púčikov brezy, jelše a gaštana jedlého, z niektorých bylín a v menšej miere z púčikov ihličnanov (borovica a smrek). Tento názor je správny a udržuje sa medzi včelármi dodnes.

 

Zloženie propolisu:

Keďže propolis nemá konštantné chemické zloženie, nemožno ho vyjadriť chemickým vzorcom. Príčinou toho je regionálne rozdielny pôvod tejto látky. Preto možno hovoriť iba o priemerných hodnotách látok, ktoré obsahuje.

 

Propolis obsahuje asi 55 % živicových a balzamových látok, asi 30 % vosku, 5-10 % éterických olejov, asi 2-5 % peľu, zvyšok tvoria vitamíny a mikroelementy. Propolisový balzam obsahuje škoricový alkohol, kyselinu škoricovú a triesloviny. Zistil sa i vitamín B1 (tiamín), vitamín PP (kyselina nikotínová), provitamín A a niektoré stopové prvky. Farba propolisu je rozličná – od svetlohnedej po tmavočervenú – a závisí od jeho pôvodu. Pri uskladnení vo vzduchotesných nádobách v tmavom a chladnom prostredí si propolis udrží účinnosť až 5 rokov. Najúčinnejší je však v čerstvom stave.

 

Propolis z mierneho klimatického pásma ( čo je náš prípad) obsahuje asi 40 rozdielnych fenolových komponentov, z ktorých asi 90-95 % tvoria flavonoidy. Flavonoidy sú príčinou imunopotenciačných vlastností propolisu. Ich bohatý výskyt v propolise potvrdzuje pri porovnaní so súčasne používanými antibiotikami jeho široké spektrum účinnosti proti baktériám, vírusom a hubám.

 

Okrem toho nežiaduce účinky sú veľmi zriedkavé, čo pri antibiotikách používaných v súčasnosti nie je častým javom.

 

Kyselina ferulová v propolise má antibakteriálny účinok.

 

Propolisová tinktúra a propolis samotný je bohatý na výskyt stopových prvkov dôležitých pre život, napr. železa, hliníka, vanádia, vápnika, kremíka, mangánu, stroncia, sodíka a horčíka. Všetky tieto prvky sú nevyhnutné na optimálny priebeh fyziologických procesov. Stopové prvky ovplyvňujú premenu bielkovín, tukov a cukrov, syntézu proteínov v organizme, schopnosť tepelnej regulácie organizmu, tvorbu krvi a kostí, ako ak imunobiologické reakcie. V tejto súvislosti sa dokázalo, že medzi stopovými prvkami, vitamínmi a hormónmi existujú vzájomné vzťahy.

 

Vo Francúzku boli založené rozsiahle pokusy s baktériami, ktoré sú známe ako parazity hmyzu. Výsledky boli prekvapujúce. Zistilo sa, že včely – na rozdiel od iného hmyzu – sú úplne bez parazitov. Baktérie ani vírusy nedokážu prežiť na včelom tele. Aj pri ďalších pokusoch sa dokázal antimikrobiálny účinok propolisu na mnohé mikroorganizmy.

Rozličné kmene mikroorganizmov boli zničené v priebehu 15 -20 minút, iné do 5 hodín. Závisí to od senzibility mikroorganizmov, ako aj od pôvodu a koncentrácie propolisu.

 

Zloženie propolisu je veľmi komplikované a jeho terapeutická hodnota závisí od jeho pôvodu, čistoty, spôsobu uchovávania a receptúry používanej pri spracovaní tinktúry, masti atď.

 

Použitie propolisu:

Na svete ešte nikdy neexistoval a ani nebude existovať všeliek. Preto nie je správne považovať propolis za určitý druh zázračného prostriedku. Kto za súčasného stavu poznatkov a vedomostí niečo také tvrdí, je nielen neznalý problematiky, ale je aj nezodpovedný.

Zo všetkých serióznych informácií o liečivých účinkoch propolisu vyplýva, že pri vážnych ochoreniach možno propolis použiť len na pokyn alebo odporúčanie lekára.

Pri menších poraneniach a ťažkostiach možno propolis použiť zvonku aj bez konzultácie s lekárom. Treba však pamätať na to, že každé orálne alebo rektálne užitie propolisu je spojené s rizikom alergie. Preto je potrebné začať pri užívaní propolisu najskôr opatrne v malých dávkach a v žiadnom prípade nekombinovať s inými liekmi a už vôbec nie s antibiotikami. Aj keď sú takéto prípady zriedkavé, predsa je taká možnosť.

Definitívne potvrdenie antibakteriálneho, antibiotického, ale aj imunologického a antiseptického účinku je neobyčajne významné pre cielenú terapiu, či už sa používa sám alebo aj ako podporý prostriedok.

 

Bakteriologické výskumy (BRAILEANU, GEORGIU, POPESCU a VELESCU - Rumunsko, 1993) pokazujú na pozitívny účinok tinktúr pripravených so 70% a 96% alkoholom, tinktúry s 30% a 50% alkoholom sú podľa názoru uvedených vedeckých pracovníkov menej účinné.

 

Jedno je však isté : Propolis je antibiotikum porovnateľné s bežne používanými antibiotikami, napr. ako je penicilín a i. Toto antibiotikum je schopné obdivuhodným spôsobom upevniť imunitný systém človeka. Aby sa zistila schopnosť človeka znášať propolis uskutočnili sa pokusy, pri ktorých sa podávali veľké dávky propolisu. Pritom sa nespozoroval nijaký výskyt toxických reakcií.

 

Propolis je veľmi vhodný nielen na liečenie ochorení, ale aj na profylaxiu. Podporuje, posilňuje a povzbudzuje imunitný systém človeka.

 

Použitie našej propolisovej tinktúry:

 

Bolesť - Havsteen označuje propolis za prírodný aspirín. Propolis totiž zmierňuje bolesti. Spôsobujú to niektoré flavonoidy, ktoré sa v ňom nachádzajú,

a rovnako ako syntetické prípravky proti bolestiam, spomaľujú tvorbu prostaglandínu spôsobujúceho bolesť. Na rozdiel od syntetických

prípravkov proti bolestiam má však propolis tú prednosť, že jeho flavonoidy sú prírodného pôvodu, a preto nemajú nijaké vedľajšie účinky na

tráviacu a nervovú sústavu.

 

Opar - pľuzgieriky oparu možno úspešne liečiť potieraním propolisovým roztokom.

 

Bolesť hrdla - pri zápaloch hrdla a ochoreniach horných dýchacích ciest treba 1-2 čajovvými lyžičkami tinktúry kloktať tak dlho, až sa obohatením

slinami dá prehltnúť. Tinktúru možno použiť aj zriedenú. Mala by sa užívať trikrát denne.

 

Prechladnutie - prechladnutia sa liečia tak , že sa trikrát denne dá 15-20 kvapiek propolisovej tinktúry do malého množstva teplej vody a tá sa vypije.

Okrem toho sa môže kloktať čistou tinktúrou, čím sa proces liečenia urýchli.

 

Ošetrenie rán - staré a zle hojace rany ošetrené propolisovou masťou sa rýchlo zahoja. Požadované liečivé účinky sa dajú dosiahnuť aj tinktúrou, ktorou sa rana 3- až 4-krát denne.

 

Žalúdočné vredy - existujú správy o tom, že aj žalúdočné vredy sa dajú liečiť propolisovou tinktúrou. 30-40 kvapiek tinktúry sa dá do 100-125 ml teplého

mlieka a užíva sa dvakrát denne, vždy hodinu pred jedením.

 

Bolesť žalúdka - 50 kvapiek zriedime so 100 ml teplej vody – bolesti rýchlo ustupujú.

 

Zápcha - taktiež 50 kvapiek zriedime so 100 ml teplej vody – piť 2-krát denne nalačno.

 

Zápal pečene a obličiek - aj zápaly pečene a obličiek možno údajne úspešne liečiť, keď dvakrát denne vypijeme teplý čaj, do ktorého sme pridali 30-40 kvapiek tinktúra. Na toto liečenie sú však stále ešte protirečivé názory, pretože inak živice propolisu nepôsobia veľmi priaznivo na pečeň a obličky.

 

Artritída sa môže liečiť takouto kúrou: Prvý deň sa vezme 1l čistej jablkovej šťavy, do ktorej sa pridá jedna polievková lyžica medu a 6ml propolisovej tinktúry. Druhý deň sa použije 1L hroznovej šťavy a k nej sa pridá tiež jedna polievková lyžica medu a 6 ml propolisovej tinktúry. Tretí deň sa pripraví žihľavový čaj (0,25 l) a doň sa pridá 10 čajových lyžičiek ovocného octu. Užíva sa vždy trikrát denne. Kúra sa opakuje až do úplného vyliečenia.

 

Pleseň nôh - plesne nôh natierame neriedeným extraktom. Po 6 týždňoch plesne zmiznú.

 

Zápal pokožky - natierame choré miesta.

 

Zápal prostaty - veľmi účinný liek, 3-krát denne 30 kvapiek.

 

Vysoký krvný tlak - hypertónia, 1-krát denne 30 kvapiek až do úplného vyliečenia.

 

Opilosť, opitosť - na vytriezvenie opitému dáme 100ml studenej vody s 50 kvapkami tinktúry.

 

Bolesť zubov - vatu namočíme a priložíme na bolestivý zub. Veľmi účinný liek aj pri hnisajúcich ďasnách.

 

Ženy v období prechodu - 1-krát denne 10 kvapiek.

 

Propolisová tinktúra je zložená z čistého 100% - ného propolisu a 75% -ného bio prírodného alkoholu, bez akéjkoľvek chemickej či konzervačnej prísady.

 

Náš propolis je produkovaný domácim, slovenským, študovaným a rokmi overeným, skúseným včelárom. Propolis, ako aj propolisová tinktúra spĺňajú všetky podmienky na to, aby sme ho mohli označiť za vysoko kvalitný a liečivý produkt.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!