Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Muškát borovicový, s vôňou borovice- pinus-(Pelargonium odoratissimum Pinus)

Muškát borovicový, s vôňou borovice- pinus-(Pelargonium odoratissimum Pinus)

Tento muškát má nádhernú borovicovú vôňu. Listy majú žľaznaté chĺpky, ktoré šíria špecifickú borovicovú vôňu pri dotyku alebo pri veternom alebo daždivom počasí. Vďaka jemným kvetom a zúbkovaným tmavým listom je táto rastlina veľmi dekoratívna. Môže sa pestovať aj ako izbová rastlina, pretože dokáže zbaviť nežiaducich pachov kuchyne alebo aj reštaurácie.

  • 5,10€

Muškát borovicový, s vôňou borovice- pinus-(Pelargonium odoratissimum Pinus) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Tento muškát má nádhernú borovicovú vôňu.

 

Voňavé muškáty pochádzajú pôvodne z Južnej Afriky a dajú sa veľmi jednoducho pestovať napr. aj na balkóne.

Ku nám prišli z Anglicka v 17. storočí.

V prípade borovicového muškátu nás potešia nielen kvety, ale aj zvláštny tvar listov a mimoriadne intenzívna vôňa po borovici.

Listy majú žľaznaté chĺpky, ktoré šíria špecifickú borovicovú vôňu pri dotyku alebo pri veternom alebo daždivom počasí.

Vďaka jemným kvetom a zúbkovaným tmavým listom je táto rastlina veľmi dekoratívna. Môže sa pestovať aj ako izbová rastlina, pretože dokáže zbaviť nežiaducich pachov kuchyne alebo aj reštaurácie.

 

Všeobecný opis muškátov:

Muškáty patria k najobľúbenejším balkónovým rastlinám. Existuje mnoho druhov, môžeme ich jednoducho členiť podľa rastu na previsnuté a vzpriamene rastúce druhy. Farebná škála jednotlivých druhov je pomerne široká. Kvitnú najrôznejšími odtiene bielej, ružovej, červenej, fialovej a purpurovej. Kvety môžu byť jednoduché alebo plné a vyrastajú na dlhých stopkách od jari do jesene. Muškáty majú okrúhle alebo zubato srdcovité listy, záleží na druhu. Jednotlivé odrody môžu mať listy jednoducho zelené, s bielym okrajom, alebo môžu byť smotanovo, gaštanovo alebo viacfarebne mramorované.

Okrem toho, že sa pelargónie pestujú pre svoje farebné kvety, existujú však aj druhy, ktoré sú zaujímavé svojimi voňavými listami. Tieto listy sa môžu použiť ako korenie v kuchyni alebo do vonných vankúšikov. Niektoré druhy totiž voňajú po mäte, citróne, muškátovom oriešku, borovici, pomaranči alebo ružiach.

 

Pestovanie:

Rastlinu je možné pestovať ako letničku, ak však máme vhodné stanovište pre prezimovanie, je možné ju od jesene do jari uchovať na chladnom, avšak svetlom stanovišti bez mrazu. V tejto dobe rastlinu zalievame len veľmi mierne.

Pre pestovanie je vhodné slnečné stanovište, kde rastlina bohato kvitne. Rastline sa darí však aj v polotieni. Príliš tienisté stanovište spôsobuje vytiahnutý rast.

Pri prezimovaní na chladnom stanovišti je teplotné maximum 16 ° C.

V čase vegetácie výdatne zalievame. Ak sme sa rozhodli rastlinu cez zimu umiestniť na chladnom stanovišti, je potrebné tomu prispôsobiť zálievku a obmedziť ju. V tejto dobe by mohlo byť preliatie pre rastlinu osudné. Žltnutie spodných listov spôsobuje nedostatok vody.

 

Rastlina dobre znáša suchý vzduch.

 

V čase vegetácie hnojíme každých 14 dní štandardným tekutým hnojivom určeným na muškáty.

Rastlina kvitne lepšie, ak je kvetináč tesný, menší, aby bol vyplnený koreňmi. Obľubuje rašelinový substrát.

Rastlina neznáša trvalé premokrenie. Ideálna je výsadba do samozavlažovacích kvetináčov.

Rastlinu napádajú molice a vošky.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!