Citrónová tráva – ( Cymbopogon citratus L. )
Citrónová tráva je predovšetkým zdrojom silíc (citral, nerol, Limonén, linalol, geraniol). Obsahuje tiež flavonoidy. V liečiteľstve nám poslúžia najmä sušené listy. Citrónová tráva je tiež tradičná ingredienciou ázijskej kuchyne. Dodá sviežu vôňu a zaujímavo pikantnú chuť najmä pokrmom z rýb alebo hydiny.
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPCITT00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
-
6,90€
Citrónová tráva – ( Cymbopogon citratus L. ) / rastlinka v kvetináči
Ľudové názvy: lemongrass, citronela,
Čeľaď: lipnicovité - Poaceae
Popis rastliny :
Citrónová tráva, botanicky presne citronela, anglicky lemon grass, je vytrvalou tropickou trávou. Ide o statnú rastlinu s výškou až do 150 cm, ktorá vytvára bohaté trsy.
( Samozrejme u nás na Slovensku nenarastie taká vysoká.... V našich podmienkach je to max. cca 50 cm ).
Dodávame len rastliny vegetatívne množené, čiže také, ktoré si zachovávajú všetky dôležité vlastnosti materskej rastliny. Citrónovú trávu množenú zo semena nedodávame, pretože tá je menšia a nie je tak voňavá, ako rastliny množené vegetatívne.
Dlhé tenké listy majú zelenú, žltozelenú až šedozelenú farbu a charakteristickú nádhernú citrónovú arómu. Táto výrazná aróma je daná vonnými silicami, ktoré obsahuje celá rastlina, svojou intenzitou predbehne aj samotný citrón.
Rastlina len vzácne vytvára semená, rozmnožuje sa hlavne vegetatívne, tak ako to robíme my.
Výskyt a pestovanie :
Citrónová tráva pochádza z juhovýchodnej Ázie. Ide o exotickú rastlinu, ktorá nie je mrazuvzdorná. Napriek tomu sa dá pestovať aj v našich podmienkach.
Citrónová tráva je chúlostivá na zimu. U nás sa preto pestuje výhradne v prenosných nádobách, kedy sa v zimnom období ukladá do tepla. Prezimuje na svetlom mieste, pri izbovej teplote a obmedzenej zálievke, my ju už dva roky po sebe zimujeme len pri 5 – 10 stupňoch celzia a rastliny v pohode prežijú.
Rastlina ocení slnečné miesto. Má rada priepustnú hlinito-piesčitú pôdu. Vyžaduje hnojenie
( len bio hnojivo na bylinky ). Ak sa užíva v liečiteľstve a kuchyni, hnojí sa však výhradne prírodnými hnojivami. Rastlina v sezóne potrebuje aj výdatnú zálievku, ale neznáša premokrenie.
Liečivé účinky a liečiteľstvo:
Citrónová tráva je predovšetkým zdrojom silíc (citral, nerol, Limonén, linalol, geraniol). Obsahuje tiež flavonoidy.
V liečiteľstve nám poslúžia najmä sušené listy.
Esenciálny olej z citrónovej trávy nachádza uplatnenie v aromaterapii ako povzbudzujúci a osviežujúci prostriedok. Pôsobí tiež ako prírodný repelent a ochrana pred dotieravým hmyzom. Citrónovú trávu pozná aj moderný farmaceutický priemysel. Pre príjemnú vôňu sa často využíva pri výrobe parfumov.
Citrónová tráva je tiež tradičná ingredienciou ázijskej kuchyne. Dodá sviežu vôňu a zaujímavo pikantnú chuť najmä pokrmom z rýb alebo hydiny. Na rozdiel od citrónu síce poskytuje citrusovú arómu, ale pokrmy neokyslí. Kulinári využívajú cibuľovité koncé trávy, ktoré sa priamo varia. Čerstvé listy poslúžia ako ingrediencie do zeleninových šalátov. Tuhšie stonky predstavujú korenie, ktoré chuťovo doplnia cesnak, šalotku, chilli alebo koriander. Citrónová tráva sa používa čerstvá, sušená aj mrazená.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:
Upozornenie:
Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: