Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Muchovník jelšolistý  (Amelanchier alnifolia L.)   / rastlina v kvetináči

Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia L.) / rastlina v kvetináči

Amelanchier alnifolia je u nás známy ako aljašská čučoriedka, indiánska čučoriedka, alebo muchovník jelšolistý. Je v našich záhradách zatiaľ skôr ojedinelým zjavom a raritou. Plody obsahujú 8 - 12% cukru, organické kyseliny, triesloviny, až 1% pektínov, karotin, vitamín C, vitamín B2, a tiež až 1000 mg / proanthokyanov, ktoré sú ako aktívne činitele v prevencii celej rady chorôb a hlavne rakoviny.

  • 10,20€

Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia L.)  / rastlina v kvetináči

 

Čeľaď: ružovité - rosaceae

 

Amelanchier alnifolia je u nás známy ako aljašská čučoriedka, indiánska čučoriedka, alebo muchovník jelšolistý. Je v našich záhradách zatiaľ skôr ojedinelým zjavom a raritou.

 

Popis:

Amelanchier je pôvodná rastlina kanadských prérií a v Kanade ( ale pomaly už aj u nás ) je pestovaný v mnohých odrodách. Veľa druhov muchovníka sa nachádza aj v Európe a na severe Ázie. Tieto druhy majú význam skôr okrasný. Amelanchier alnifolia je krásny ker, dorastajúci asi do 2 m výšky. Môže sa tiež zapestovať ako stromček. Najvyššou hodnotou muchovníka je jeho vysoká odolnosť voči zime a skoré dozrievanie plodov. Môže byť pestovaný vo vyšších polohách aj na krajnom severe, kde spoľahlivo každoročne plodí a dozrieva a kde iné ovocné druhy nemôžu rásť a plodiť. V zime znesie aj -4O ° C. Vysadené rastliny začnú plodiť už na tretí rok po výsadbe a plodia každoročne po dobu 4O - 5O rokov. Ker je samoopelivý absolútne nenáročný. Na záhrade stačí aj jediná rastlina, ktorá je schopná dobre rodiť . Priemerná úrodnosť z jedného kra je 8 - 15 kg oválnych tmavofialových chutných bobúľ. Bobule podľa vzhľadu ľahko zameníte s veľkoplodým čučoriedkami. Bobule sú veľmi šťavnaté, sladké, príjemnej chuti a farba šťavy je nádherne karmínová. Muchovník patrí k najskorším medonosným rastlinám. Rozkvitá v apríli a kvety znesú jarné mrazíky do -5 ° C do -7 ° C. Plody dozrievajú v júni. Muchovník rastie dobre a zdravo v každej pôde a takmer nie je napádaný chororobami a škodcami, má tuhý, lesklý list.

 

Výsadba a starostlivosť o ker:

Aj keď muchovník bude rásť a plodiť bez akejkoľvek starostlivosti, za dobrú starostlivosť a prípravu pôdy sa odvďačí vyššou úrodou a kvalitnejšími plodmi. Mladé rastliny môžeme vysadiť do jamiek 6O x 6O x 6O cm a zasypeme kompostom alebo do zeminy vmiešame asi 4oo g Cereritu. Rastliny vysadíme do úrovne koreňového krčku a dobre prišliapnete, zalejeme a prihrnieme kyprou zeminou. Zálievka po výsadbe je nevyhnutná, aby rastliny dobre zakorenili. Ak sú dobre zakorenené, znesú aj dlhé obdobia sucha oveľa lepšie ako iné ovocné druhy. Na jar sa výhonky na kroch zrežú na 1/3 dĺžky, aby kríky lepšie rozvetvili. Môžu sa zrezať aj v druhom roku, aby mal ker asi 1O - 15 výhonov. Po treťom roku, keď muchovník začína rodiť udržujeme výšku rastlín rezom na úrovni 2 - 2,5 m, aby sa plodnosť rozložila po celej dĺžke výhonku a nebola len na jeho vŕšku a tiež pre pohodlný zber úrody. Ak sa na výhonoch prestanú vytvárať nové, mladé prírastky, ker sa omladzuje tak, že sa vždy 1/3 výhonkov oreže na úrovni pôdy (podobne ako u ríbezlí). Mladé výhonky sa niekedy pod váhou plodov nakláňajú a oplatí sa ich vyviazať a tak nám dozrievajú. Ak sa vsádza viac kríkov volí sa spôn 2 m x 3,5 - 4 m. Pri jarnom postreku ovocných stromov sa môže postriekať aj muchovník ( ale aj nemusí, my ho nestriekame vôbec ). U nás škodcami zatiaľ muchovník netrpí. Ker zakoreňuje až do hĺbky 140 cm a korene sa široko rozkladajú až do dvojnásobku priemeru koruny, takže vodu aj prihnojenie spoľahlivo nájde.

 

LIEČIVÉ ÚČINKY, zber a využitie plodov:

Bobule muchovníka dozrievajú už od polovice júna. Sú vhodné na priamy konzum alebo spracovanie. Za slnečného počasia sa zberá na dvakrát. Keď je chladnejšie počasie, je zber postupný. Plody obsahujú 8 - 12% cukru, organické kyseliny, triesloviny, až 1% pektínov, karotin, vitamín C, vitamín B2, a tiež až 1000 mg / proanthokyanov, ktoré sú ako aktívne činitele v prevencii celej rady chorôb a hlavne rakoviny. Dužina plodov je šťavnatá. Pre vyššiu výťažnosť šťavy je výhodné, ak sa plody nechajú po zbere ešte asi týždeň prezrieť. Potom sa vylisuje až 80% šťavy. Šťava má nádhernú karmínovú, sýto červenú farbu a v kombinácii s rakytníkom vytvára podľa zastúpenia celú farebnú škálu pre miešané nápoje. Z plodov môže byť zaváranina, kompót, pasta, z polozrelých želé. Farba dužiny je krásna a cenná aj pre iné potravinárske využitie.

 

Odvar z listov upravuje žalúdočné a črevné ťažkosti.

Amelanchier je vysoko cenná ovocná rastlina, ktorá patrí do každej záhradky. Svojou vysokou odolnosťou proti nízkym teplotám, istotou každoročné úrody, nutričnou hodnotou aj nenáročnosťou k pôdnym podmienkam je nenahraditeľný hlavne vo vyšších polohách, kde iné ovocné druhy neprospievajú.

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/muchovnik-jelsolisty-amelanchier-alnifolia-l-8-45-rastlina-v-kvetinaci/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/muchovnik-jelsolisty-amelanchier-alnifolia-l-8-45-rastlina-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!