Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Tymián obyčajný-(Thymus vulgaris L.)

Tymián obyčajný-(Thymus vulgaris L.)

Tymian je úžasné korenie, liečivo a hlavne veľmi aromatická rastlina. Používa sa do zeleninových šalátov (aj u vitariánov). Čerstvé vetvičky tymiánu sa tiež používajú pri príprave dresingov a aromatických olejov. Je známy pre svoje antibakteriálne účinky. Silica tymiánu podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a napomáha odkašliavaniu.

  • 2,99€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Tymián obyčajný-(Thymus vulgaris L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľad: hluchavkovité-(Lamiaceae)

 

Tymian - Zázračná rastlina našej planéty tymian. Je to prírodné antibiotikum, pôsobí antibakteriálne a pomáha pri črevných problémoch. Patrí medzi korenia a liečivá. A to ako v čerstvej, tak aj v sušenej podobe.

 

Charakteristika tymiánu

Tymian je vytrvalý vždyzelený poloker, pôvodom zo Stredomoria (skôr zo západnej časti). Pestuje sa hlavne v Španielsku, Taliansku, Albánsku, Grécku a Francúzsku. Je známy pre svoj typicky silný vetvovito-kríčkovitý rast, hranaté a z časti drevnaté stonky. Dorastá do výšky až 30 cm. Šedozelené listy sú malého oválneho tvaru a zospodu bývajú svetlejšie než na povrchu. V letných mesiacoch kvitne fialovo alebo bielo. Práve tieto kvety veľmi lákajú včely na opeľovanie. Mäkké vrcholky sa zbierajú na začiatku kvitnutia a lístky slúžia na priamu konzumáciu.

Jedná sa o veľmi rozšírené korenie, príbuzné s materinou dúškou. Vyznačuje sa trochu ostrejšiou chuťou, preto býva súčasťou rôznych zmesí s ďalšími druhmi korenia.

 

Pestovanie a obsahové látky

Tymiánu sa darí na slnečných, suchších a ľahších pôdach. Semienka klíčia na svetle, preto sa musia zasiať na povrch pôdy a len ich jemne zatlačiť nadol. Existuje mnoho druhov deliacich sa podľa vôní (pomarančovej, citrónovej), záleží na zložení silíc. Obsahuje veľké množstvo účinných látok (silice, horčiny, flavonoidy, triesloviny, aromatické kyseliny, a mnoho ďalších). Využívajú sa vo farmakológii i potravinárstve.

 

Využitie tymiánu

Tymian je úžasné korenie, liečivo a hlavne veľmi aromatická rastlina. Používa sa do zeleninových šalátov (aj u vitariánov). Čerstvé vetvičky tymiánu sa tiež používajú pri príprave dresingov a aromatických olejov. Bylinkový kúpeľ, povzbudzujúci organizmus, je niečo úplne úžasné - (do gázy alebo hrubého plátna nadviažte niekoľko vetvičiek bylinky, a potom túto tymiánovú „šatôčku“ zaveste na vodovodný kohútik a nechajte cez ňu pretekať teplú vodu). Regeneruje bunky pleti.

 

Tymián ako liečivo

Tymián je známy pre svoje antibakteriálne účinky. Silica tymiánu podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a napomáha odkašliavaniu. Účinne pôsobí proti nadúvaniu, hnačkám aj pri zápaloch zažívacieho traktu. Tymián je považovaný za jednu z najsilnejšie pôsobiacich rastlín – je to antiseptická droga, ktorá je účinná v boji s baktériami, plesňou, črevnými prvokmi a parazitmi. Prechladnutie, bolesť v krku, kašeľ či infekcia v ústach nemá vďaka tymiánu žiadnu šancu. Je považovaný za vynikajúceho pomocníka pri dezinfekcii vašich pľúc a tiež napomáha pri infekciách močových ciest i močového mechúra. Podporuje tvorbu bielych krviniek (zvýšená odolnosť organizmu) a stimuluje krvný obeh. Účinkuje aj ako diuretikum (vylučovanie vody a elektrolitov v moči).

 

Dá sa použiť ako kloktadlo, na inhalácia, ústna voda a čerstvá vňať sa dá použiť pri poštípaní hmyzom. V kozmetickom priemysle sa využíva na ústnu kozmetiku. Aromaterapia s tymiánom je úžasný zážitok. Ako čaj by sa mal piť s určitou mierou (možnosť spôsobenia zdravotných komplikácií).

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Tymián alebo materina dúška?

Botanici a záhradníci pomenúvajú príslušníkov rastlinnej ríše pre mnohých ľudí záhadnými latinskými názvami, ktoré dávajú podnet k otázkam, o akej rastline je to vlastne reč. Typickým príkladom je rod Thymus, patriaci do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Ľuďom, ktorí majú záujem o tymián, latinský názov Thymus jasne napovedá, že sa jedná o tymián a pritom majú záujem o materinu dúšku. Často je potom nutné vysvetľovať jednoduché rozuzlenie tejto záhady, teda že Thymus je spoločné rodové meno pre materinu dúšku aj tymián.

Rod Thymus obsahuje podľa niektorých zdrojov 40 - 50 druhov, podľa iných až 400 druhov, kedy je započítané aj značné množstvo krížencov. Najväčšiu druhovú rozmanitosť možno nájsť v Stredomorí, ale tymián a materina dúška sú rozšírené v celej Európe, severnej Afrike a Amerike, Ázii.

Rovnako ako iné byliny, tak aj tu najmä materinu dúšku sprevádza dlhá história jej používania a je opradená mnohými poverami. Rodové meno Thymus je odvodené od gréckeho slova "thumos" (vôňa), alebo "thymos" (odvaha). Starí Egypťania používali materinu dúšku na balzamovanie zosnulých, rímski vojaci sa kúpali vo vode s materinou dúškou, aby získali odvahu a silu. Materina dúška bola prvou rastlinou uvedenou na stredovekom zozname posvätných magických bylín. Bola používaná do kadidla na vykurovanie, pripravoval sa z nej posilňujúci nápoj. Verilo sa, že vetvička tejto byliny zaženie nočné mory, pomáha ľuďom uvidieť škriatkov, napomáha pevnému zdraviu a ženy robí neodolateľnými.

V ľudovom liečiteľstve bola a stále je materina dúška doporučovaná na liečbu chorôb dýchacích ciest a tráviaceho traktu. Zvonka užívaná lieči opuchy, dermatózy, akné. Silica je súčasťou liečebnej kozmetiky a žalúdočných likérov. Zvlášť materina dúška citrónová je vhodná na prípravu chutného čaju, polievok, smotanových omáčok, sladkých pokrmov a rýb. Listami možno dochutiť syry alebo varené zemiaky.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!