Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Rýmovník, nádchovník - (Plectranthus amboinicus L. )

Rýmovník, nádchovník - (Plectranthus amboinicus L. )

Táto zázračná bylina, ktorej vôňa pripomína zmes eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu je lacným liekom na nádchu a prechladnutie. Nádchovník alebo rýmovník sa totiž dá jednoducho a celoročne pestovať doma v interiéri.

  • 4,99€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Nádchovník, rýmovník - (Plectranthus amboinicus L. ) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Opis:

Rýmovník , nádchovník  (Plectranthus amboinicus) je liečivá rastlina, ktorú možno pestovať ako bežnú  izbovú rastlinu a v lete ako balkónovú. Jej vzhľad je trochu nekompaktný a musí sa často zastrihávať. Avšak to je super, pretože jej nadzemná časť, teda stonky aj lístky využijeme pre naše zdravie - a to hneď niekoľkými spôsobmi. Bylinka je hojne využívaná pre svoje protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Navyše výborne chutí.

Táto zázračná bylina, ktorej vôňa pripomína zmes eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu je lacným liekom na nádchu a prechladnutie. Nádchovník alebo rýmovník sa totiž dá jednoducho a celoročne pestovať doma v interiéri.

Medzi najžiadanejšie liečivé účinky tejto bylinky patrí jej schopnosť zlepšovať zdravie našej pokožky, detoxikovať naše telo, ochrániť nás pred prechladnutím, uľahčiť nám od bolesti spojenej s artritídou,  je proti stresu a úzkosti, navyše pôsobí ako prevencia niektorých druhov rakovín a optimalizuje zažívanie. Najvyhľadávanejšou časťou tejto rastliny sú listy. Tie sa dajú používať na ochutenie mäsa a zeleninových pokrmov. Sušené listy sú vhodné do polievok či duseného mäsa. Éterické oleje extrahované z listov sa dajú použiť na ošetrenie kože. V miestnosti, kde sa rastlina nachádza, sa preukázateľne lepšie dýcha. Silice, ktoré sa z plectranthu - rýmovníku odparujú, odpudzujú muchy, komáre, mole, vošky a iný hmyz.

 

Pestovanie:

Nádchovník - Rýmovník je všeobecne nenáročná bylina, ktorú si môžeme nasadiť doma do kvetináča a celoročne ju pestovať v interiéri. Jej pestovanie nevyžaduje špeciálne podmienky, len treba dávať pozor na pár vecí. Nádchovník, plectranthus alebo rýmovník má rád svetlo a teplo, preto ideálnym miestom pre neho bude parapet východného alebo západného okna. Zároveň ale nemá v láske priame poludňajšie lúče. V lete sa však nemusíte báť a plectranthus môžete pokojne premiestniť na balkón, terasu alebo záhradu. Pobyt na letnom počasí mu svedčí a vďaka nemu sa nádherne rozrastie. Teplo bylinke naozaj prospieva, nezľakne sa ani suchého vzduchu, pozor však na prievan a mrazivý vzduch počas vetrania. Pri pestovaní nádchovníku , rýmovníku sa vyhnite prílišnému zalievaniu. Zalievame ho preto len vtedy, keď je substrát  naozaj vyschnutý. Rýmovník je vhodné každú jar presádzať, ideálne v marci alebo v apríli. Mladé bylinky môžeme presádzať pokojne aj dvakrát do roka. Bylina má rada priestor, preto väčším kvetináčom nič nepokazíme. Čo sa zeminy týka, vhodné je použiť priepustnú zeminu s väčším podielom piesku. Kvetináč musí mať odtokový otvor a jeho dno je vhodné vysypať drenážou alebo kamienkami. Ak chceme, aby sa vám rastlina krásne rozrastala, je dobré ju pravidelne zaštipovať.

 

Využitie :

Prírodný repelent

Nádchovník možno využiť ako prírodný repelent. Jeho prenikavá vôňa totiž odpudzuje muchy aj komáre. Nie je nič jednoduchšie ako ho dať medzi kvitnúce letničky a dať za okno, ktorým najčastejšie vetráte. Skúste ale aj klasický repelent, ktorý príjemne vonia a nedráždi ako chémiou nabité spreje.

Budeme potrebovať

1 hrnček lístkov nádchovníku

1/2 litra vody

1 lyžicu bieleho vínneho octu

Postup je veľmi jednoduchý. V kastróliku zvaríme vodu, odstavíme a prisypeme nádchovník. Ten necháme lúhovať až do vychladnutia odvaru, najlepšie však do druhého dňa. Následne scedíme a pridáme ocot. Repelent uskladníme v chladničke a použijeme pred každým výletom do prírody. Postriekame najmä nohy.

 

Korenie

Lístky usušíme a rozdrobíme. Využiť ich  potom môžeme na mäso, ale aj do nátierok a podobne. V podobe korenia nielen chutí, ale aj pomáha, pretože upokojuje žalúdok a pôsobí proti nadúvaniu.

 

Pri prechladnutí

Nádchovník, rýmovnik inhalácia.  Listy sú prírodným zdrojom vitamínu C, A a E, čo je samo o sebe super. Avšak keď k tomu pridáme aj protizápalové účinky, máme super bojovníka proti nachladnutiu a chrípke. Z lístkov môžeme pripraviť aj čaj.

 

Čaj z nádchovníku, rýmovníku

5 lístkov rýmovníku

0,2 l vody

lyžička medu

Niekoľko lístkov dobre umyjeme a prelejeme prevarenou vodou. Dosladíme medom a pijeme čo najteplejšie.

Ako rýchlu pomoc možno nadrviť lístky s cukrom. Deťom potom podávame jednu lyžičku zmesi trikrát denne. Podobne drvené lístky s kvapkou olivového oleja možno mazať na hrudník a medzi lopatky. Tým sa môžeme zbaviť zápalov priedušiek a bronchitídy.

 

Inhalácia

Toto prírodné antibiotikum môžeme aj inhalovať, pretože uľavuje od bolesti v hrdle a od upchatého nosa. V listoch sú obsiahnuté rastlinné vonné oleje tymol a karvakrol. Lístky stačí trieť v ruke a čuchať. Na noc si dajte vetvičku pod vankúš.

 

Na rany

nádchovník, rymovník na ekzém

Možno to ani netušíte a radšej by ste použili lístky aloe, ale rýmovník pomáha hojiť rany podobne. Stačí umyť pol hrnčeka lístkov a zaliať prevarenou, mierne vychladnutou vodu. Úplne vychladnutým nálevom potom môžeme potierať rany, vrátane ekzému.

Väčšie rany môžeme na noc zabaliť. Vylúhované lístky položíme na ranu a jemne obviažeme obväzom.

Zvyšok odvaru môžeme dať do aroma-lampy a necháme prevoňať celý byt.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!