Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Prvosienka jarná – ( Primula veris L. )

Prvosienka jarná – ( Primula veris L. )

Prvosienka obsahuje glykozidy Primulaverin a Primaverin, ktoré pôsobia spoločne so saponínmi na uvoľňovanie hlienov z dýchacích ciest. Na účinné látky je bohatší podzemok. Kvety obsahujú viac silice.

  • 3,69€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Prvosienka jarná – ( Primula veris L. ) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ľudovo: primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist, mŕtvičná alebo šľaková zelina

 

Čeľaď: prvosienkovité (Primulaceae).

 

Popis rastliny:

Prvosienka je trváca bylina, až 30 cm vysoká. Má krátky valcovitý podzemok s početnými korienkami. Listy vyrastajú priamo z podzemku. Sú vajcovité až podlhovasto vajcovité, s okrajom vrúbkovaným, v mladosti zavinutým. Na rube sú listy s páperím. Z podzemku priamo vyrastá stvol, ktorý je žľaznatý, plstnatý a zakončený jednoduchým okolík kvetov. Kvety majú žltkasto zelený, nafúknutý rúrkovitý kalich, dlhú kvetnú stopku, korunu žĺtkovo žltú, dlho trúbkovitú a hore zvončekovito rozšírenú, na spodu s oranžovými škvrnami. Prvosienka kvitne počas apríla a mája. Plodom je tobolka.

Obe bylinné časti obsahujú najmä saponíny. Saponíny majú silný hemolytický účinok. Obsah saponínov počas vegetačného obdobia dosahuje dvakrát maxima, najprv v období kvitnutia a potom na jeseň, tomu je tiež uspôsobené obdobie zberu prvosienkových odnoží. Tiež obsahujú glykozidy Primulaverin a Primaverin, ktoré pôsobia spoločne so saponínmi na uvoľňovanie hlienov z dýchacích ciest. Na účinné látky je bohatší podzemok. Kvety obsahujú viac silice.

 

Použitie :

Čaj (odvar) z koreňa: Koreň je výborným liekom : na vykašliavanie

pri bronchitíde

pri zápaloch horných ciest dýchacích

pri ochorení močového mechúra

pri močových kameňoch

pri reumatizme

pri dne

pri vodnatení

 

Odvar z koreňa a kvitnúca vňať sa odporúča piť pri - pri migréne

 

Pri melanchólii

- 1 lyžica drveného koreňa na ¼ l vody. Varíme 10 minút, necháme ustáť.

 

Čaj (nálev) z kvetov:

čistí pleť

odstraňuje pehy

vyrovnáva vrásky

 

- 2 lyžičky kvetov alebo narezanej vňate prelejeme ¼ l vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme vlažný, 1 šálku denne.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Hlavným využitím prvosienky je uvoľnenie hlienov a tým uľahčenie odkašliavania. Využíva sa v náleve. Je súčasťou radu liečivých čajových zmesí a extrakty s prvosienky sú súčasťou radu liekov určených práve na tento účel. Užíva sa pri zápaloch horných ciest dýchacích, pri akútnej a chronickej bronchitíde, pri chrípke či prechladnutí.

 

Príprava nálevu pre vnútorné použitie: vezme sa 10 gramov usušených prvosienkových kvetov alebo 1 polievková lyžica usušeného narezaného koreňa a zaleje s dvoma šálkami vriacej vody, nechá sa vylúhovať v uzavretej nádobe a potom sa scedí. Pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím. Pije sa jedna až dve šálky denne pri ochorení dýchacích ciest spojených so zahlienením.

V ľudovom liečiteľstve sa prvosienka odporúča pri závratoch, srdcovej slabosti, dne či obličkových kameňoch.

 

Zber a skladovanie prvosienky jarnej :

Prvosienkové kvety sa zbierajú v apríli a v máji, v období ich plného rozkvetu. Musí sa sušiť veľmi rýchlo na tienistom a vzdušnom mieste, aby si kvietky zachovali prirodzenú farbu. Ak sa použije umelé teplo, potom do teploty 40 ° C. Správne usušený kvet si zachováva prirodzenú žltú farbu, má slabo medovú vôňu a sladkastú chuť. Nesprávne usušené kvety menia farbu, zelenajú a hnednú, a tým strácajú na účinnosti.

Podzemok s korienkami sa zbiera buď skoro na jar, vo februári a marci, kedy začína vegetačné obdobie prvosienky, alebo sa zbierajú na začiatku leta a v auguste, kedy naopak vegetačné obdobie končí. Po dôkladnom umytí vodou a odstránení nadzemnej časti, sa suší rýchlo v tieni alebo umelým teplom do teploty 40 ° C. Čerstvé pakorene sú bez zápachu, usušením získavajú charakteristickú anízovú vôňu a odporne škrabľavú slizovitú chuť. Správne usušený podzemok má svetlo hnedú farbu a charakteristicky vonia.

 

Listy sa zbierajú v dobe kvitnutia, teda počas apríla a mája. Suší sa rýchlo na tienistom mieste v tenkých vrstvách do 5 cm.

Všetky rastlinné časti sa balia do papierových obalov. Uchovávajú sa na suchom mieste, chránenom pred svetlom a vlhkosťou.

Prvosienka je jarná bylinka, ktorá sa hodí na liečenie dýchacích orgánov. Obsahuje saponín, ktorý riedi hlieny, zlepšuje ich vykašliavanie a tlmí kašeľ. Takže prvosienka je vhodná na liečbu chrípok, prechladnutí, pri astme a pomáha aj pri suchom dráždivom kašli. Navyše pôsobí močopudne, tlmí zápaly, prispieva k rozpadu močových kamienkov. Jej ďalšou dobrou vlastnosťou sú upokojujúce účinky, pomáha pri strese, neurózach, nespavosti, migréne a je tiež miernym srdcovým tonikom.

 

Čajový nálev: Vrchovatú čajovú lyžičku sparíme v 1/4 litra vody, krátko vylúhujeme. Pri ťažkostiach užívame dvakrát denne.

 

Víno: Do fľaše voľne nasypeme prvosienkové kvety s okolíkmi tak, aby bola plná a potom ju zalejeme čistým, prírodným vínom. Víno musí kvety prekrývať. Fľašu ľahko uzavrieme a postavíme na dva týždne na okno, kam svieti slnko. Podávame pri srdcových ťažkostiach denne jednu až tri polievkové lyžice.

 

Čajové zmesi :

Čaj proti nespavosti: 50 g kvetov s okolíkmi prvosienky, 20 g kvetov kvetu levandule, 10 g ľubovníka bodkovaného, 15 g šištičiek chmeľu a 5 g koreňa valeriány lekárskej.

Vrchovatú čajovú lyžičku sparíme litrom vody a necháme tri minúty lúhovať. Pijeme veľmi teplé pred spaním a po malých dúškoch. Môžeme prisladiť medom.

 

Kontraindikácie

Niekoľkonásobné prekročenie terapeutických dávok pôsobí jedovato, pričom prvým príznakom je vracanie; neskôr sa pripoja hnačky. Tehotným a kojacim ženám sa neodporúča užívať prvosienku.

 

Zaujímavosť

Táto bylinka dostala meno z latinského primus - prvý a ver - jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety. V ľudových poverách sa hovorí o tom, že na mieste, kde sv. Peter odložil kľúče, vyrástla prvosienka. Preto dostala pomenovanie „Petrov kľúč". Tento názov sa preniesol aj do českého, nemeckého i francúzskeho jazyka.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!