Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Medovka lekárska - (Melissa officinalis L.)

Medovka lekárska - (Melissa officinalis L.)

Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice a saponíny. Okrem svojej hodnoty ako korenie je veľmi dobrým domácim prostriedkom na posilnenie srdca, uvoľnenie kŕčov, na vyvolanie chuti do jedenia, pri poruchách trávenia, nespavosti a vysokom krvnom tlaku.

  • 2,99€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Medovka lekárska - (Melissa officinalis L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ľudové názvy: melisa, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina

 

Opis:

Bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), s husto rozkoreneným podzemkom. Má 30-80 cm vysoké, kríkato rozrastené stonky so špicato-vajcovitými mäkko chlpatými listamim s tupým pílkovitým okrajom a drobné biele kvety s modrým, ružovým, alebo žltým nádychom. Plod sa skladá zo štyroch tvrdiek. Kvitne od júna do augusta. Pri slabom rozotretí v ruke príjemne vonia (ako citrón). Medonosná.

Medovka lekárska pochádza z východného Stredozemia a pestuje sa najmä v strednej a južnej Európe. Poznáme ju ako záhradnú kultúru na menších plochách. Kedže ju včely zbožňujú, dostala po nich aj latinský botanický názov (melissa - včela).

 

Zber:  Zbierame listy alebo vňať ešte skôr ako rastlina kvitne, viackrát do roka.

 

V staroveku sa bylinka tešila názvu "radosť srdca" pre údajné posiľňujúce účinky srdca, bola považovaná za elixír života (Paracelsus).

 

Do Európy prenikli v roku 1661 ako "karmelitánske kvapky" a preslávili sa ako medovkový protikŕčový alkoholový destilát. Už v 15. storočí sa pripravoval "Eau de Charme", jeden z prvých parfumov. Jej skvelé účinky poznali už starí Gréci a Rimania. Do strednej Európy ju v 13. storočí zrejme priniesli mnísi karmelitáni. Neskôr, v 17. storočí, vynašli liek proti zažívacím problémom a bolestiam hlavy, obsahujúci taktiež medovku – karmelitské kvapky – používané dodnes.

 

List (Folium melissae) sa používa najčastejšie v čerstvom stave, ale aj usušený, na konzervovanie ovocných polievok, šalátov, omáčok, prívarkov, hubových pokrmov, jedál z hydiny a diviny, ako aj nakladanej zeleniny. Používa sa aj na prípravu ovocného octu a diétnych jedál.

 

Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice a saponíny. Okrem svojej hodnoty ako korenie je veľmi dobrým domácim prostriedkom na posilnenie srdca, uvoľnenie kŕčov, na vyvolanie chuti do jedenia, pri poruchách trávenia, nespavosti a vysokom krvnom tlaku.

Medovka ako skutočne medonosná rastlina sa zavesovala k úľom, aby prilákala včely. Taktiež sa považuje za bylinu privolávajúcu lásku a v aromaterapii sa používa proti depresiám.

 

Liečivé účinky:

Táto bylinka s výrazne citrónovou vôňou má silnú protivírusovú a protibakteriálnu aktivitu, ktorá napomáha pri liečení oparu (herpes). Ak ju užívame vnútorne, pomáha pri nervových problémoch a podráždenosti, najmä u detí. Ľudia trpiaci stavmi úzkosti a búšením srdca majú z medovky prospech, pretože pôsobí sedatívne a uvoľňuje nervovú sústavu. Z liehových výťažkov medovky sa vyrábajú veľmi žiadané lieky proti bolestiam hlavy, hypochondrii a hystérii. Je účinná proti nespavosti, melanchólii a depresiám. Inhalácia silice napomáha pri odkašlávaní a uvoľňovaní hlienu. Čerstvé pomliaždené listy prikladáme na miesta po uštipnutí hmyzom. Odvar z medovky je vynikajúci ako relaxačný kúpeľ.

 

Medovka je bylinka, ktorá blahodárne pôsobí na organizmus. Či sa už potrebujete sústrediť na prácu, alebo si len tak zahrať spoločenskú hru s priateľmi, potom medovka je ta správna voľba. Medovka Vám povzbudí mysel, posilní telo i dušu.

 

Viaceré výskumy potvrdili rôznorodé farmakologické vlastnosti bylinky, z ktorých najväčšiu pozornosť zasluhujú sedatívne, spazmologické a analgetické účinky. Pôsobí proti nespavosti, na štítnu žľazu, usmrcuje baktérie a plesne. V Európe sa medovku odporúča vnútorne používať v najrozmanitejších prípadoch. Upravuje tráviace poruchy (bolesti žalúdka, nadúvanie, nevoľnosť v tehotenstve) aj nervové poruchy (nespavosť, melanchóliu, hystériu). Pôsobí proti hučaniu v ušiach, závratom, mdlobám a búšeniu srdca.

 

Jedna rastlina stačí pre celú rodinu. Darí sa jej vo veľkých kvetináčoch pred oblokom, v miestnosti na svetlom, nie príliš teplom mieste. Potrebuje plné slnko. Kvetináče treba premiestniť do bytu až keď začnú trvalé mrazy. Veľké rastliny treba radikálne zostrihať, v marci postaviť na svetlo a pravodelne polievať. Pestovaná v záhrade nie je citlivá na chlad, zostrihaná prezimuje bez problémov. Mladé rastlinky nesmú vyschnúť, staršie znesú aj sucho. Listy obsahujú až 150 mg vitamínu C v 100 g, veľa karoténu, 0,25% silice, trieslovín, flavonoidov a.i.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:   www.rastlinkybylinky.sk

 

Môj typ:

Baklažán plnený syrom a slaninou s medovkou:

4 menšie alebo 2 väčšie baklažány, soľ, práškový cesnak, 2 lyžice čerstvej medovky, štiplavá paprika, 100 g anglickej slaniny, 1-2 papriky, 100 g plátkového syra, olej, 2 lyžice strúhaného syra.

Baklažány pozdĺžne prerežieme, nešúpeme a nakrojíme ich asi 1 cm širokými rezami do vejárika, ale nedorežeme. Rezy roztvoríme, potrieme cesnakom, posypeme pokrájanou medovkou a štiplavou paprikou. Do každého zárezu vsunieme tenký prúžok slaniny, prúžok papriky, plátok syra. Poukladáme do pekáča vymasteného olejom, navrch poukladáme prúžky slaniny. a zapečieme 20 min.

 

Syrový koláč s medovkou:

Cesto : 110g hladkej múky, 50g margarínu, štipka soli.

Plnka: 50g margarínu, 350g mäkkého smotanového syra, 2 vyšľahané vajcia, 6 PL drobno pokrájanej medovky, 2 PL medu.

Rúru vyhrejeme na 200 st. C (plyn na st. 6). Múku preosejeme a posolíme. Pridáme margarín a toľko vody, aby cesto bolo mäkké. Vytvarujeme ho do formy s priemerom 18 – 20 cm a pečieme ho 15 minút. Mäkký margarín, medovku, med, syr, vymiešame (zmixujeme) do hladka. Vajíčka vyšľaháme a spojíme s vymiešanou syrovou hmotou. Teplotu rúry znížime na 180 st.C ( plyn na st.4). Plnku vlejeme do predpečenej cestovej formy a pečieme do zlatista približne 45 minút. Podávame so šľahačkou alebo jogurtom.

Dobrú chuť smiley

Medovku pridávame do hotových pokrmov, nevaríme ju.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!