Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Medovka lekárska - (Melissa officinalis L.)

Medovka lekárska - (Melissa officinalis L.)

Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice a saponíny. Okrem svojej hodnoty ako korenie je veľmi dobrým domácim prostriedkom na posilnenie srdca, uvoľnenie kŕčov, na vyvolanie chuti do jedenia, pri poruchách trávenia, nespavosti a vysokom krvnom tlaku.

  • 3,10€

Medovka lekárska - (Melissa officinalis L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ľudové názvy: melisa, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina

 

Opis:

Bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), s husto rozkoreneným podzemkom. Má 30-80 cm vysoké, kríkato rozrastené stonky so špicato-vajcovitými mäkko chlpatými listamim s tupým pílkovitým okrajom a drobné biele kvety s modrým, ružovým, alebo žltým nádychom. Plod sa skladá zo štyroch tvrdiek. Kvitne od júna do augusta. Pri slabom rozotretí v ruke príjemne vonia (ako citrón). Medonosná.

Medovka lekárska pochádza z východného Stredozemia a pestuje sa najmä v strednej a južnej Európe. Poznáme ju ako záhradnú kultúru na menších plochách. Kedže ju včely zbožňujú, dostala po nich aj latinský botanický názov (melissa - včela).

 

Zber:  Zbierame listy alebo vňať ešte skôr ako rastlina kvitne, viackrát do roka.

 

V staroveku sa bylinka tešila názvu "radosť srdca" pre údajné posiľňujúce účinky srdca, bola považovaná za elixír života (Paracelsus).

 

Do Európy prenikli v roku 1661 ako "karmelitánske kvapky" a preslávili sa ako medovkový protikŕčový alkoholový destilát. Už v 15. storočí sa pripravoval "Eau de Charme", jeden z prvých parfumov. Jej skvelé účinky poznali už starí Gréci a Rimania. Do strednej Európy ju v 13. storočí zrejme priniesli mnísi karmelitáni. Neskôr, v 17. storočí, vynašli liek proti zažívacím problémom a bolestiam hlavy, obsahujúci taktiež medovku – karmelitské kvapky – používané dodnes.

 

List (Folium melissae) sa používa najčastejšie v čerstvom stave, ale aj usušený, na konzervovanie ovocných polievok, šalátov, omáčok, prívarkov, hubových pokrmov, jedál z hydiny a diviny, ako aj nakladanej zeleniny. Používa sa aj na prípravu ovocného octu a diétnych jedál.

 

Obsahuje éterické oleje, triesloviny, slizy, živice a saponíny. Okrem svojej hodnoty ako korenie je veľmi dobrým domácim prostriedkom na posilnenie srdca, uvoľnenie kŕčov, na vyvolanie chuti do jedenia, pri poruchách trávenia, nespavosti a vysokom krvnom tlaku.

Medovka ako skutočne medonosná rastlina sa zavesovala k úľom, aby prilákala včely. Taktiež sa považuje za bylinu privolávajúcu lásku a v aromaterapii sa používa proti depresiám.

 

Liečivé účinky:

Táto bylinka s výrazne citrónovou vôňou má silnú protivírusovú a protibakteriálnu aktivitu, ktorá napomáha pri liečení oparu (herpes). Ak ju užívame vnútorne, pomáha pri nervových problémoch a podráždenosti, najmä u detí. Ľudia trpiaci stavmi úzkosti a búšením srdca majú z medovky prospech, pretože pôsobí sedatívne a uvoľňuje nervovú sústavu. Z liehových výťažkov medovky sa vyrábajú veľmi žiadané lieky proti bolestiam hlavy, hypochondrii a hystérii. Je účinná proti nespavosti, melanchólii a depresiám. Inhalácia silice napomáha pri odkašlávaní a uvoľňovaní hlienu. Čerstvé pomliaždené listy prikladáme na miesta po uštipnutí hmyzom. Odvar z medovky je vynikajúci ako relaxačný kúpeľ.

 

Medovka je bylinka, ktorá blahodárne pôsobí na organizmus. Či sa už potrebujete sústrediť na prácu, alebo si len tak zahrať spoločenskú hru s priateľmi, potom medovka je ta správna voľba. Medovka Vám povzbudí mysel, posilní telo i dušu.

 

Viaceré výskumy potvrdili rôznorodé farmakologické vlastnosti bylinky, z ktorých najväčšiu pozornosť zasluhujú sedatívne, spazmologické a analgetické účinky. Pôsobí proti nespavosti, na štítnu žľazu, usmrcuje baktérie a plesne. V Európe sa medovku odporúča vnútorne používať v najrozmanitejších prípadoch. Upravuje tráviace poruchy (bolesti žalúdka, nadúvanie, nevoľnosť v tehotenstve) aj nervové poruchy (nespavosť, melanchóliu, hystériu). Pôsobí proti hučaniu v ušiach, závratom, mdlobám a búšeniu srdca.

 

Jedna rastlina stačí pre celú rodinu. Darí sa jej vo veľkých kvetináčoch pred oblokom, v miestnosti na svetlom, nie príliš teplom mieste. Potrebuje plné slnko. Kvetináče treba premiestniť do bytu až keď začnú trvalé mrazy. Veľké rastliny treba radikálne zostrihať, v marci postaviť na svetlo a pravodelne polievať. Pestovaná v záhrade nie je citlivá na chlad, zostrihaná prezimuje bez problémov. Mladé rastlinky nesmú vyschnúť, staršie znesú aj sucho. Listy obsahujú až 150 mg vitamínu C v 100 g, veľa karoténu, 0,25% silice, trieslovín, flavonoidov a.i.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:   www.rastlinkybylinky.sk

 

Môj typ:

Baklažán plnený syrom a slaninou s medovkou:

4 menšie alebo 2 väčšie baklažány, soľ, práškový cesnak, 2 lyžice čerstvej medovky, štiplavá paprika, 100 g anglickej slaniny, 1-2 papriky, 100 g plátkového syra, olej, 2 lyžice strúhaného syra.

Baklažány pozdĺžne prerežieme, nešúpeme a nakrojíme ich asi 1 cm širokými rezami do vejárika, ale nedorežeme. Rezy roztvoríme, potrieme cesnakom, posypeme pokrájanou medovkou a štiplavou paprikou. Do každého zárezu vsunieme tenký prúžok slaniny, prúžok papriky, plátok syra. Poukladáme do pekáča vymasteného olejom, navrch poukladáme prúžky slaniny. a zapečieme 20 min.

 

Syrový koláč s medovkou:

Cesto : 110g hladkej múky, 50g margarínu, štipka soli.

Plnka: 50g margarínu, 350g mäkkého smotanového syra, 2 vyšľahané vajcia, 6 PL drobno pokrájanej medovky, 2 PL medu.

Rúru vyhrejeme na 200 st. C (plyn na st. 6). Múku preosejeme a posolíme. Pridáme margarín a toľko vody, aby cesto bolo mäkké. Vytvarujeme ho do formy s priemerom 18 – 20 cm a pečieme ho 15 minút. Mäkký margarín, medovku, med, syr, vymiešame (zmixujeme) do hladka. Vajíčka vyšľaháme a spojíme s vymiešanou syrovou hmotou. Teplotu rúry znížime na 180 st.C ( plyn na st.4). Plnku vlejeme do predpečenej cestovej formy a pečieme do zlatista približne 45 minút. Podávame so šľahačkou alebo jogurtom.

Dobrú chuť smiley

Medovku pridávame do hotových pokrmov, nevaríme ju.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!