Kuklík mestský ( Geum urbanum L.)
Kuklík bol považovaný za posvätnú bylinu. Pridával sa do ochranných kadidiel a amuletov, slúžil na vyháňanie diabla. Droga pôsobí zvieravo a dezinfekčne, osvedčila sa pri krvácaní z ďasien, na žalúdočné vredy, pri zápale pažeráka či žalúdočnej sliznice, pôsobí aj proti hnačkám, zvonka sa používa na zapálené hemoroidy a kožné zápaly.
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPKUK00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
-
2,90€
Kuklík mestský ( Geum urbanum L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči
Kuklík mestský - čeľaď: ružovité
Opis :
Táto bylina je známa tiež pod názvami kuklík, hrebíčková zelina, hrebíčkový koreň, zázvorový koreň, kubíčkové korenie, zajačie oko alebo benedykt.
Kuklík bol považovaný za posvätnú bylinu. Pridával sa do ochranných kadidiel a amuletov, slúžil na vyháňanie diabla.
Jedná sa o vytrvalú bylinku so šikmým, nevetveným a až 2 cm hrubým podzemkom (koreňom), z ktorého vyrastá ružica prízemných listov. Tieto listy sú označované ako krátko stopkaté a pretrhovane striedavé. Rastie v krovinách, na okrajoch lesov, v lužných lesoch, parkoch, starých záhradách, na lesných cestách, cintorínoch, tienistých rumoviskách, zvetraných múroch, zrúcaninách, od nížin do podhorských oblastí hojne, vo vyšších polohách zriedkavo, preferuje pôdy čerstvo vlhké až vysychavé, výživné , humózne, dusíkaté.
Vyskytuje sa v celej Európe okrem Islandu a časti Škandinávie a nížin severného Ruska, na juhu zasahuje až do pohoria Atlas v Afrike, ďalej v časti Malej Ázie, v Arménsku, na Kaukaze, na západnej Sibíri, na Altaji a v severozápadných Himalájach, druhotne v severnej Amerike.
Čas kvitnutia: máj a október
Kuklík mestský - liečivé účinky :
Z dôležitých látok obsahuje triesloviny, fenolové glykozidy (napr. Eugenolový glykozid geosid, ktorý je mierne jedovatý), silicu (eugenol), prchavý olej, živicu a kaučuk.
Droga pôsobí zvieravo a dezinfekčne, osvedčila sa pri krvácaní z ďasien, na žalúdočné vredy, pri zápale pažeráka či žalúdočnej sliznice, pôsobí aj proti hnačkám, zvonka sa používa na zapálené hemoroidy a kožné zápaly. Najčastejšie sa podáva vo forme macerátu alebo nálevu, pri vonkajšom použití sa aplikuje vo forme liehovo-vodného roztoku.
Ďalej sa používa odvar z kuklíka pri poruchách trávenia, horúčkovitých ochoreniach, kataroch, bolestiach hlavy a zimnici. Alebo tiež ako kloktadlo pri bolestiach hrdla a zápaloch sliznice ďasien.
Použiteľné časti kuklíka mestského: podzemok
Kontraindikácie:
Vzhľadom na nedostatok informácií a skúseností s využitím drogy treba zvažovať použitie v tehotenstve a počas dojčenia.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Upozornenie:
Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na : www.rastlinkybylinky.sk