Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Krvavec lekársky-(Sanguisorba officinalis L.) 

Krvavec lekársky-(Sanguisorba officinalis L.) 

Krvavec lekársky obsahuje vo svojom podzemku veľa saponínov, trieslovín, flavonoidov a fytoncídne látky. Nálev zo sušeného podzemku sa používa sa v ľudovom liečiteľstve, pôsobí antisepticky, protizápalovo, má antibakteriálne účinky a zastavuje rôzne krvácanie. Čerstvá vňať zase slúžia pri liečbe nehojacich sa povrchových rán a kŕčových žíl.

  • Výrobca: www.prirodaplus.sk
  • Kód produktu: RBKRV00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊
  • 3,69€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Krvavec lekársky – ( Sanguisorba officinalis L. ) / rastlinka v kvetináči

 

Čeľaď : Ružovité - Rosaceae

 

Sanguisorba officinalis, slovensky krvavec lekársky je nenáročná, krásna trvalka bez zvýšených nárokov na pestovanie. Nad prízemnou ružicou listov vyrastajú dlhšie ( podľa podmienok na pestovanie ), takmer bezlisté, ľahko vetvené stonky zakončené kvetnými hlávkami zloženými z červenohnedých kvetov. Kvety sú príjemne, jemnúčko voňavé .

Drobné, obojpohlavné kvety vytvárajú hustý, konečný, valcovitý klas, až 3 cm dlhý a 1,5 cm široký. Klas je z počiatku guľovitý a pripomína hlávku, neskôr sa znateľne predlžuje. Jeho kopijovité listene a kratšie vajcovité listence sú hrdzavo hnedé a sucho blanité.

Kvet má farbu tmavo purpurovú až krvavo červenú a v dolnej časti zelenú. Kvet nemá korunu. Naspodku makovice kvetu je prstencové nektárium lákajúce hmyz, hlavne motýle. Plod je pozdĺžne rebrovaná nažka zasadená vo tmavo hnedého púzdra.

 

Pestovanie :

Preferuje hlboké, striedavo vlhké pôdy s kolísajúca hladinou spodnej vody, ktoré sú hlinité až ílovité, mierne zásadité a chudobné na dusík. Rastliny kvitnú od mája do augusta, plody dozrievajú do konca októbra.

 

Inak je na podmienky je absolútne nenáročný. Máme dlhoročné osobné skúsenosti s touto rastlinou. Aj keď na niekoľko týždňov zabudnete na starostlivosť o ňu, tak sa po krátkom čase a pri minimálnej starostlivosti ( stačí polievať ) zase pekne preberie a ďalej rastie a prosperuje.

Dobre sa jej inak darí na slnečnom stanovišti v mierne vlhkých pôdach.

V súčasnej dobe je pestovaný najmä pre svoju okrasnú hodnotu, čo je škoda, pretože môže byť aj zaujímavým spestrením jedálnička. Čerstvé listy tejto rastliny sa uplatňujú v gastronómii, pretože chutia podobne ako uhorky. Mladé listy sú výborné na dochutenie šalátov a polievok. Často sa k tomuto účelu používa v Nemecku.

Uplatní sa v zmiešaných trvalkových výsadbách, v kombinácii s ďalšími bylinkami či zeleninou.

 

Zaujímavosť : Krvavec lekársky je jediná živná rastlina pre húsenice modráčika bahenného a modráčika očkovaného.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!