Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Gotukola, gotu kola (Centella Asiatica L.), Pupočník ázijský, Pupkovník ázijský / rastlinky, bylinky v kvetináči

Gotukola, gotu kola (Centella Asiatica L.), Pupočník ázijský, Pupkovník ázijský / rastlinky, bylinky v kvetináči

Gotukola je jednou z najdôležitejších stimulujúcich bylín s preukázaným pozitívnym účinkom. Obsahuje niekoľko biologicky aktívnych zložiek, najmä steroly (sitosterol, stigmasterol, capmesterol), glykosidy, saponíny a triterpény. V tradičnom ľudovom liečiteľstve je považovaná za všeliek a zázračný prostriedok, ktorého chronické používanie vedie údajne k dlhovekosti.

 • 5,40€

Gotukola, gotu kola (Centella Asiatica L.), Pupočník ázijský, Pupkovník ázijský / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Pochádza z tropických oblastí Ázie, je rozšírený v Číne, Indii, Srí Lanke, Jáve...

Čo sa týka Európy, najstaršie záznamy pochádzajú z Francúzska z roku 1852. Celé stáročia ho využíva ázijské liečiteľstvo, je prastarým liečivom indickej ajurvédy. Je možné ho pestovať aj u nás vo vnútorných podmienkach. Oplatí sa smiley. Jeho účinky sú priam fascinujúce a všestranné. Nie nadarmo sa predpokladá, že predčí aj účinky slávneho žen-šenu.

 

Je cenný pre svoju vňať. Droga má vysoký obsah organického vápnika, horčíka, sodíka, draslíka, chrómu, selénu a mnohých ďaľších cenných zložiek.

Rastlina sa používa aj v čerstvom stave (v Ázii sa bežne pridáva do šalátov alebo sa pridáva aj do varenia), ale predovšetkým v sušenom stave na prípravu nálevu. Vyrábajú sa z nej tinktúry a rôzne doplnky výživy, ktoré sa dajú kúpiť aj na našom trhu. Je odporúčaná na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Účinky, ktoré jej pripisujú, sú tak fascinujúce, až človek zaváha, či toto dokáže skutočne jediná, skromne vyzerajúca rastlinka. Však posúďte sami.

Ide o predovšetkým o tonizujúci prostriedok pre celkovú regeneráciu organizmu. Osoží pri akejkoľvek rekonvalescencii, je silným antioxidantom, pôsobí protizápalovo.

 

Účinky pupkovníka môžeme zhrnúť do nasledovných bodov:

 • zlepšenie pamäti
 • pomáha pri Alzheimerovej chorobe
 • odstraňuje stres, depresiu, stavy úzkosti
 • zmierňuje akékoľvek bolesti
 • priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, mozgu
 • priaznivo vplýva na krvný obeh, zlepšuje mikrocirkuláciu v cievnych kapilárach
 • zabraňuje ukladaniu cholesterolu v cievach
 • znižuje horúčku
 • má široké použitie v urológii
 • zvyšuje imunitu
 • účinný pri alergiách
 • zabezpečuje mentálnu bdelosť
 • zvyšuje koncentráciu
 • výrazne zvyšuje elasticitu kože a jemnosť pleti, spomaľuje jej stárnutie
 • predchádza infarktom a mozgovým príhodám
 • ideálny pre rekonvalescenciu po mozgových príhodách
 • zmierňuje bolesti hlavy včítane migrén
 • preventívne pôsobí proti artróze

Verím, že spozornejú teraz predovšetkým dámy, keď sa dozvedia, že pri použití zvonku osoží pružnosti kože, pokožku zjemňuje, hojí rany, jazvy, vredy, lieči zápal žíl, afty a zmierňuje prejavy celulitídy. Výrazne prispieva k vyliečeniu popálenín, pomáha pri psoriáze.

Túto cennú rastlinu si môžeme vypestovať sami. Stačí použiť záhradnícky substrát. Darí sa jej v kvetináči či závesnom črepníku. Pozor - nie je mrazuvzdorná.  Listy majú  chuť ako reďkvička, môžeme ju pridávať do zeleninových šalátov, lístkami môžeme ozdobiť studenú misu či obložený chlebík. Listy sušíme. Ak by platila čo i len polovica z toho, čo som sa o tejto rastline dočítal, aj tak má význam vyskúšať ju.

Perlička na záver - rastlinu milujú indické slony. A výsledok? Dožívajú sa vysokého veku, tešia sa vitalite...smiley

 

GOTU KOLA napomáha činnosti centrálnej aj periférnej nervovej sústavy, ako tonikum a adaptogén. Cez nervovú sústavu pomáha ovplyvňovať veľa biologických dejov – zlepšovať mentálne funkcie, spomaľovať degeneratívne zmeny v mozgu a periférnej sieti, zlepšovať periférny krvný obeh (eliminovať vznik a rozvoj kŕčových žíl a zrazenín), urýchľovať rekonštrukciu vnútorných tkanív a kože po ochoreniach a úrazoch. Napomáha zmierňovať bolesti hlavy, pomáha telu pri zvýšenej telesnej teplote, poruchách spánku, posilňovať pamäť, znižovať únavu a depresívne nálady. Je vhodná ako pomoc pri hojení, pri reumatických bolestiach, proti zadržiavaniu vody v organizme, pri chrapote, kašli a kožných ochoreniach. Gotu Kola má tisícročnú povesť omladzujúceho prípravku, ktorú potvrdili moderné vedecké výskumy. Je kultovou bylinou majstrov jogy aj iných orientálnych umení.

Gotu-kola je mierne horká bylina rastúca v Ázií, predovšetkým na území dnešnej Indie. Často býva chybne označovaná za pravý kolový oriešok. Gotukola však predstavuje úplne odlišnú bylinu, ktorej mimoriadne priaznivé účinky sú známe už niekoľko tisícročí. V tradičnom ľudovom liečiteľstve je považovaná za všeliek a zázračný prostriedok, ktorého chronické používanie vedie údajne k dlhovekosti.

 

Pôsobenie a účinok: Gotukola je jednou z najdôležitejších stimulujúcich bylín s preukázaným pozitívnym účinkom. Obsahuje niekoľko biologicky aktívnych zložiek, najmä steroly (sitosterol, stigmasterol, capmesterol), glykosidy, saponíny a triterpény. Možno ju pokladať za účinné imunomudulans, metabolikum.

 

Gotukola sa používa najmä ako efektívny tonizujúci prostriedok pre celkovú regeneráciu organizmu. Osoží pri všetkých druhoch rekonvalescencie, pomáha pri telesnej i duševnej únave, zmierňuje pocity bolesti, odbúrava depresiu a stres. Zlepšuje prekrvenie, priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca a krvného obehu. Povzbudzuje CNS, zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa. Zvyšuje sexuálnu výkonnosť, uplatňuje sa pri liečbe syfilisu a tuberkulózy. Podporuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním, najmä pečene.

 

Urýchľuje hojenie rán po chirurgických zákrokoch, spáleninách, zlepšuje stav kože pri hemoroidoch, kožných vredoch, lupus erytomatodes a cystách. Z preventívno-estetického hľadiska je mimoriadne zaujímavé použitie gotu-koly pri liečbe celulitídy, kŕčových žíl, sklerodermie. Účinné je jej použitie i pri iných kožných a cievnych ochoreniach. Pomáha pri reumatizme, zvyšuje tvorbu stavebných častí chrupkovitého tkaniva, stimuluje rast vlasov a nechtov.

Paradoxom je, že jedna zo zložiek gotu-koly (asiaticosid) sa považuje za potencionálne karcinogénnu, no na druhej strane práve ten istý extrakt sa používa i pri liečbe niektorých druhov rakoviny. Doposiaľ žiadny kontrolný úrad nezakázal použitie extraktu z tejto byliny!

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!