Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Cimbalok múrový–(Cymbalaria muralis L.)

Cimbalok múrový–(Cymbalaria muralis L.)

Celá rastlinka je jedlá a tiež veľmi zdravá, obsahuje veľa vitamínu C a minerálnych látok. Chutí trochu ako žerucha, môžeme ju pridávať do šalátov, na chlieb s maslom, do nátierok alebo ňou posypeme verené zemiaky spolu s pažítkou.

 • Výrobca: www.prirodaplus.sk
 • Kód produktu: RBCIMB00001
 • Dostupnosť:
  Predobjednávka POZOR!!!
  Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

  Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊
 • 4,69€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Cimbalok múrový–(Cymbalaria muralis L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Česky: Zvěšinec zední

 

Čeľaď: Scrophulariaceae – krtičníkovité

 

Opis:

Cimbalok múrový - dnes už túto rastlinu málokto pozná, napriek tomu je to ale skvelá rastlinka, ktorá sa hodí k pokrývke pôdy, k jedlu i liečeniu. Naviac je aj veľmi dekoratívna, kvitne modrými kvietkami, ktoré sú spolu so sýto zelenými lístkami doslova pastvou pre oči. Je to trváca rastlinka, nízka, cca 5-30 cm vysoká ( podľa podmienok ) a rastie naozaj rýchlo.

 

Pestovanie :

Je to úplne nenáročná rastlina, v prírode ju nájdeme na suchých múrikoch, väčšinou pri starých hradoch alebo na iných polozrúcaných kamenných stavbách. Znáša teda i suché, piesčité pôdy, môžeme ho vysadiť aj do sypaných múrikov alebo na skalku, avšak nepohrdne ani bohatou humóznou pôdou na záhonoch - naopak, o to viac sa nám rozbujnie. My ho u nás nijako špeciálne nepestujeme a je nádherný, raz za čas ho len polejeme a to je všetko.

Účinky rastliny:

 • zdroj vitamínu C a minerálov
 • protizápalové účinky
 • zlepšuje trávenie

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Celá rastlinka je jedlá a tiež veľmi zdravá, obsahuje veľa vitamínu C a minerálnych látok. Chutí trochu ako žerucha, môžeme ju pridávať do šalátov, na chlieb s maslom, do nátierok alebo ňou posypeme verené zemiaky spolu s pažítkou. Asi najväčšou výhodou je, že cimbalok zostáva zelený po celú zimu, rastie aj pod snehom, takže máme o čerstvé vitamíny postarané po celý rok.

Na liečivé účely sa nesuší, používa sa čerstvá šťava alebo čerstvá rastlinka v pokrmoch. Celá rastlina má protizápalové účinky, zlepšuje trávenie, upravuje metabolizmus, v Indii ju používajú ako pomocný liek pri cukrovke. Zvonka sa dobre uplatnia jej hojivé a proti krvácavé účinky na rany a hemoroidy.

Pri cukrovke pijeme 50 ml čerstvej šťavy denne, rovnako nám ale poslúži aj keď zjeme 100 g celej rastlinky.

Obklad pripravíme z čerstvej vňate, rozdrvíme ju valčekom, aby pustila šťavu, priložíme na postihnuté miesto a previažeme obväzom. Zastavuje krvácanie a podporuje hojenie rán a hemoroidov.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!