Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Betonika lekárska - (Stachys officinalis, syn. Betonica officinalis L.)

Betonika lekárska - (Stachys officinalis, syn. Betonica officinalis L.)

Betonika lekárska je vytrvalou bylinou s výškou od 20 do 100 cm. Ochlpená rastlina s jemnou vôňou môže svojím vzhľadom niekomu pripomínať žihľavu.

  • 4,50€

Betonika lekárska - (Stachys officinalis, syn. Betonica officinalis L.)  / rastlinka v kvetináči

 

Ľudové / ďalšie názvy: čistec, betonia, BETONIKA, bukvicová bylina, bukvica červená, čistec červený

Čeľaď: hluchavkovité - Lamiaceae.

Opis bylinky:

Má zhrubnutý podzemok a na báze drevnatú lodyhu. Stonka sa nevetví, je priama, štvorhranná, s jemnými rebrami. Listy rastú na lodyhe riedko, sú stopkaté, na povrchu chlpaté, majú podlhovasto vajcovitý tvar a dĺžku až 10 cm. Kraj listov je vrúbkované zubatý.

Pyskaté kvety sú staroružovej farby, s purpurovo červenou alebo fialovou korunou sa objavujú od júna do septembra. Sú usporiadané v hustých lichoklasoch dlhých niekoľko centimetrov, kvetenstvo nesie vysoká lodyha. Plodom betoniky sú tvrdky.

Výskyt a pestovanie:

Betonika lekárska má svoju domovinu v Európe.  Môžeme ju vidieť tiež v mnohých kútoch Európy. Darí sa jej v teplejších oblastiach, pozdĺž lesov, v hájoch, na stráňach, lúkach a pastvinách, na vresoviskách pod. Rastline vyhovuje vlhkejšia a ťažšia, hlinitá, hlinitopiesočnatá alebo hlinito ílovitá pôda. Má rada zásaditý až neutrálny humus.

Betonika je odolnou rastlinou. Nie je náročná na pestovanie, preto môže slúžiť aj ako prekrásna ozdoba záhrad. Poslúži aj ako dekoratívny kvietok do vázy, ktorý navyše dlho vydrží.


Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 
www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na : www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!