Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Bazalka vytrvalá-Ocimum "kilimandscharicum"

Bazalka vytrvalá-Ocimum "kilimandscharicum"

Bazalka má svoj názov odvodený z gréckeho basilikon–kráľovský. Stará legenda hovorí, že ju tak nazvala istá byzantská kňažná, ktorá tak vzdala hold bazalke kvôli jej vynikajúcim liečivým účinkom.

  • 4,10€

Bazalka vytrvalá-Ocimum "kilimandscharicum" / rastlina v kvetináči

 

Čeľaď : hluchavkovité  (Lamiaceae)

 

Ocimum kilimandscharicum - bazalka vytrvalá "kilimandscharicum"

Veľmi výrazne aromatický druh, ktorý možno tiež využívať na prípravu čaju pri žalúdočných problémoch alebo nachladnutie. Vhodná tiež do sušených vonných zmesí.

Rastlina pochádza z Kene a pestujeme ju ako prenosnú rastlinu - od jari do jesene v záhrade na slnečnom mieste a v zime v byte, zimnej záhrade a pod. Prezimuje tiež pri nižšej teplote (minimum 12°C) a obmedzenej zálievke. Substrát má byť skôr suchší, priepustný, nikdy nie premokrený. Kríky sa dobre tvarujú rezom. Má biely kvet.

Ostatné informácie o bazalke sú podobné, ako pri bežnej bazalke a sú uvedené nižšie.

 

Jej najväčšou výhodou je, že pokiaľ je správne pestovaná, môžeme si na jej aromatických listoch pochutnávať niekoľko rokov a to dokonca aj v zime. Týmto okamihom končí problém so živou bazalkou v zime. Bazalky môžeme pestovať ako na záhone, tak aj v kvetináči. Na dno je vhodná drenáž, zeminu volíme priepustnú. Rastlinu umiestnime od mája do septembra na záhradu na slnečné stanovište. Vyžaduje hojnú zálievku, prihnojovanie. Zaštipovaním podporíme dobré rozvetvenie a kompaktnosť rastliny. Na jeseň bazalku prenesieme do bytu, chodby a pod. Na svetlé miesto, kde teploty neklesajú pod 12 ° C. Zalievame ju mierne, rastliny nesmú byť premokrené. Tu prečká zimu a na jar ju možno opäť umiestniť na záhradu. Bazalka je nepostrádateľná ingrediencia v kuchyniach celého Stredomoria. Bazalka je tiež mnohokrát označovaná za "kráľovnú bylín", keďže meno má odvodené z gréckeho slova "basileus", čiže kráľ. Istú dobu však bola považovaná za diabolskú bylinu, pretože jej názov bol zamenený za latinský "Basiliscus", bazilišek.

 

Pozoruhodné je, koľko tradícií a povier je späté s touto aromatickou bylinkou. Vetvičky bazalky boli nájdené v egyptských pyramídach. Bazalka údajne rástla na hrobe Ježiša Krista a v Grécku prinášali ženy jej výhonky do kostola na sviatok svätého Basilea (Nový rok). V moslimských a hinduistických krajinách sú sadenice vysadené na hroby. Z magických schopností jej boli prisudzované napr. afrodiziakálne účinky, schopnosť zaháňať zlých duchov a démonov, priniesť bohatstvo alebo bola symbolom vernej lásky a priateľstva. V Indii má dodnes mimoriadny význam, pretože je považovaná za najsvätejšiu bylinu hinduizmu, pestovanú už  3000 rokov.


Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/bazalka-vytrvala-ocimum-kilimandscharicum-3-40-EUR-rastlina-v-kvetinaci/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/bazalka-vytrvala-ocimum-kilimandscharicum-3-40-EUR-rastlina-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Štítky: bazalka, Bazalka