Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Bazalka vytrvalá-Ocimum "kilimandscharicum"

Bazalka vytrvalá-Ocimum "kilimandscharicum"

Bazalka má svoj názov odvodený z gréckeho basilikon–kráľovský. Stará legenda hovorí, že ju tak nazvala istá byzantská kňažná, ktorá tak vzdala hold bazalke kvôli jej vynikajúcim liečivým účinkom.

  • 3,49€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Bazalka vytrvalá-Ocimum "kilimandscharicum" / rastlina v kvetináči

 

Čeľaď : hluchavkovité  (Lamiaceae)

 

Ocimum kilimandscharicum - bazalka vytrvalá "kilimandscharicum"

Veľmi výrazne aromatický druh, ktorý možno tiež využívať na prípravu čaju pri žalúdočných problémoch alebo nachladnutie. Vhodná tiež do sušených vonných zmesí.

Rastlina pochádza z Kene a pestujeme ju ako prenosnú rastlinu - od jari do jesene v záhrade na slnečnom mieste a v zime v byte, zimnej záhrade a pod. Prezimuje tiež pri nižšej teplote (minimum 12°C) a obmedzenej zálievke. Substrát má byť skôr suchší, priepustný, nikdy nie premokrený. Kríky sa dobre tvarujú rezom. Má biely kvet.

Ostatné informácie o bazalke sú podobné, ako pri bežnej bazalke a sú uvedené nižšie.

 

Jej najväčšou výhodou je, že pokiaľ je správne pestovaná, môžeme si na jej aromatických listoch pochutnávať niekoľko rokov a to dokonca aj v zime. Týmto okamihom končí problém so živou bazalkou v zime. Bazalky môžeme pestovať ako na záhone, tak aj v kvetináči. Na dno je vhodná drenáž, zeminu volíme priepustnú. Rastlinu umiestnime od mája do septembra na záhradu na slnečné stanovište. Vyžaduje hojnú zálievku, prihnojovanie. Zaštipovaním podporíme dobré rozvetvenie a kompaktnosť rastliny. Na jeseň bazalku prenesieme do bytu, chodby a pod. Na svetlé miesto, kde teploty neklesajú pod 12 ° C. Zalievame ju mierne, rastliny nesmú byť premokrené. Tu prečká zimu a na jar ju možno opäť umiestniť na záhradu. Bazalka je nepostrádateľná ingrediencia v kuchyniach celého Stredomoria. Bazalka je tiež mnohokrát označovaná za "kráľovnú bylín", keďže meno má odvodené z gréckeho slova "basileus", čiže kráľ. Istú dobu však bola považovaná za diabolskú bylinu, pretože jej názov bol zamenený za latinský "Basiliscus", bazilišek.

 

Pozoruhodné je, koľko tradícií a povier je späté s touto aromatickou bylinkou. Vetvičky bazalky boli nájdené v egyptských pyramídach. Bazalka údajne rástla na hrobe Ježiša Krista a v Grécku prinášali ženy jej výhonky do kostola na sviatok svätého Basilea (Nový rok). V moslimských a hinduistických krajinách sú sadenice vysadené na hroby. Z magických schopností jej boli prisudzované napr. afrodiziakálne účinky, schopnosť zaháňať zlých duchov a démonov, priniesť bohatstvo alebo bola symbolom vernej lásky a priateľstva. V Indii má dodnes mimoriadny význam, pretože je považovaná za najsvätejšiu bylinu hinduizmu, pestovanú už  3000 rokov.


Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/bazalka-vytrvala-ocimum-kilimandscharicum-3-40-EUR-rastlina-v-kvetinaci/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/bazalka-vytrvala-ocimum-kilimandscharicum-3-40-EUR-rastlina-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Štítky: bazalka, Bazalka