Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Arnika americká - (Arnica chamissonis L. )

Arnika americká - (Arnica chamissonis L. )

Arnika americká - (Arnica chamissonis L. ) tinktúra z nej by mala byť súčasťou každej lekárničky. Používa sa v v kozmetickom a farmaceutickom priemysle stále viac namiesto arniky horskej.

  • 2,99€

Milí priatelia, veľmi pekne Vás prosíme, aby ste pri objednávke, v ktorej sa vyskytujú aj živé rastlinky, bylinky, zvolili a uprednostnili spôsob dopravy KURIÉR GLS, ktorý nám je, na rozdiel od iných našich prepravcov, schopný zabezpečiť dopravu Vašich byliniek do 24 hodín od podania balíka, čo je pri živých bylinkách veľmi dôležité.

 

Arnika americká-(Arnica chamissonis L.) / rastlinka v kvetináči

 

Čeľaď: Asteraceae – astrovité

 

Arnica chamissonis pochádza zo Severnej Ameriky a keďže má veľmi podobné liečivé účinky ako Arnica montana teda Arnika ( arnica ) horská, ale menšie pestovateľské nároky, používa sa v súčasnosti v kozmetickom a farmaceutickom priemysle stále viac namiesto spomenutej arniky horskej.

 

Rozšírenie:

Druh pochádzajúci z amerického severozápadu, vyskytuje sa v oblasti od Aljašky a Yukonu cez Britskú Kolumbiu a Montanu až do východnej Kalifornie a severnej Arizony. Bola zavlečená aj do niektorých európskych krajín (napr. Rakúsko, Švédsko).

 

Výskyt, pestovanie :

Obľubuje slniečko, má rada kyslejšiu pôdu. Rastie na vlhkých lúkach, v krovinách a lesných okrajoch, v pásme od morského pobrežia až do výšky okolo 3500 m n. m. Kvitne od apríla do septembra. Celkovo je na pestovanie absolútne nenáročná a zvládne ju pestovať naozaj každý. My ju pestujeme v obyčajnom záhradnom substráte už niekoľko rokov a darí sa jej.

 

Popis:

Vytrvalá bylina, 20-60 cm vysoká. Stonka je priama, hore chudobne vetvená, chlpatá. Listy sú protistojné, v 5-10 pároch, spodné krátko stopkaté, horné sediace, kopijovité, 5-25 cm dlhé a 2-6 cm široké, celo okrajové, niekedy jemne zubaté, lysé alebo chlpaté, s 3-5 žilkami. Kvetenstvo je zložené z 3-10 úborov, ktoré dosahujú priemerne 2-5 cm; listeňov je 8-23, sú čiarkovité až úzko kopijovité, výrazne chlpaté; jazykovitých kvetov je 10-20, liguly sú žlté, rovnako ako kvety rúrkovité. Plodom je nažka s páperím.

 

Použitie, liečivé účinky :

Arniková tinktúra by mala byť súčasťou každej lekárničky. Nehodí sa síce pre vnútorné užívanie, pretože je dosť toxická, zvonka nám ale preukáže neoceniteľné služby pri úrazoch a poraneniach všetkého druhu. Spolu s kostihojom (ktorý pôsobí aj na kosti) patrí k najlepším bylinkám na hojenie zranených svalov, šliach, kĺbov a kože.

Liečivé účinky majú kvety aj korene úplne rovnaké, preto je teda jednoduchšie zbierať kvety. Kvety zbierame tesne pred kvitnutím od júna do augusta, najskôr druhým rokom vegetácie rastliny. Sušia sa v tieni, ale za dobrého prístupu vzduchu (rýchlo), aby nevlhli a zachovali si farbu.

 

Nepoužívať vnútorne! 

 

Nepoužívame do väčších otvorených rán (vredy predkolenia, hlboké sečné a tržné rany ...)!

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 

 https://www.rastlinkybylinky.sk/products/arnika-americka-arnica-chamissonis-l-2-86-EUR-rastlinka-v-kvetinaci/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/arnika-americka-arnica-chamissonis-l-2-86-EUR-rastlinka-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Štítky: arnica, arnika, Arnika