Barion Pixel
Rastlinné nápoje
Šťavy
Sušené bylinky
Sušené ovocie
Arnika americká - (Arnica chamissonis L. )

Arnika americká - (Arnica chamissonis L. )

Arnika americká - (Arnica chamissonis L. ) tinktúra z nej by mala byť súčasťou každej lekárničky. Používa sa v v kozmetickom a farmaceutickom priemysle stále viac namiesto arniky horskej.

  • 3,20€

Arnika americká-(Arnica chamissonis L.) / rastlinka v kvetináči

 

Čeľaď: Asteraceae – astrovité

 

Arnica chamissonis pochádza zo Severnej Ameriky a keďže má veľmi podobné liečivé účinky ako Arnica montana teda Arnika ( arnica ) horská, ale menšie pestovateľské nároky, používa sa v súčasnosti v kozmetickom a farmaceutickom priemysle stále viac namiesto spomenutej arniky horskej.

 

Rozšírenie:

Druh pochádzajúci z amerického severozápadu, vyskytuje sa v oblasti od Aljašky a Yukonu cez Britskú Kolumbiu a Montanu až do východnej Kalifornie a severnej Arizony. Bola zavlečená aj do niektorých európskych krajín (napr. Rakúsko, Švédsko).

 

Výskyt, pestovanie :

Obľubuje slniečko, má rada kyslejšiu pôdu. Rastie na vlhkých lúkach, v krovinách a lesných okrajoch, v pásme od morského pobrežia až do výšky okolo 3500 m n. m. Kvitne od apríla do septembra. Celkovo je na pestovanie absolútne nenáročná a zvládne ju pestovať naozaj každý. My ju pestujeme v obyčajnom záhradnom substráte už niekoľko rokov a darí sa jej.

 

Popis:

Vytrvalá bylina, 20-60 cm vysoká. Stonka je priama, hore chudobne vetvená, chlpatá. Listy sú protistojné, v 5-10 pároch, spodné krátko stopkaté, horné sediace, kopijovité, 5-25 cm dlhé a 2-6 cm široké, celo okrajové, niekedy jemne zubaté, lysé alebo chlpaté, s 3-5 žilkami. Kvetenstvo je zložené z 3-10 úborov, ktoré dosahujú priemerne 2-5 cm; listeňov je 8-23, sú čiarkovité až úzko kopijovité, výrazne chlpaté; jazykovitých kvetov je 10-20, liguly sú žlté, rovnako ako kvety rúrkovité. Plodom je nažka s páperím.

 

Použitie, liečivé účinky :

Arniková tinktúra by mala byť súčasťou každej lekárničky. Nehodí sa síce pre vnútorné užívanie, pretože je dosť toxická, zvonka nám ale preukáže neoceniteľné služby pri úrazoch a poraneniach všetkého druhu. Spolu s kostihojom (ktorý pôsobí aj na kosti) patrí k najlepším bylinkám na hojenie zranených svalov, šliach, kĺbov a kože.

Liečivé účinky majú kvety aj korene úplne rovnaké, preto je teda jednoduchšie zbierať kvety. Kvety zbierame tesne pred kvitnutím od júna do augusta, najskôr druhým rokom vegetácie rastliny. Sušia sa v tieni, ale za dobrého prístupu vzduchu (rýchlo), aby nevlhli a zachovali si farbu.

 

Nepoužívať vnútorne! 

 

Nepoužívame do väčších otvorených rán (vredy predkolenia, hlboké sečné a tržné rany ...)!

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 

 https://www.rastlinkybylinky.sk/products/arnika-americka-arnica-chamissonis-l-2-86-EUR-rastlinka-v-kvetinaci/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/arnika-americka-arnica-chamissonis-l-2-86-EUR-rastlinka-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Štítky: arnica, arnika, Arnika