Pľúcnik lekársky - (Pulmonaria officinalis L.)
Droga pľúcnika obsahuje do 4% kyseliny kremičitej (vo vode rozpustnej i nerozpustnej forme), 6-10% trieslovín, sliz, saponín, minerálne látky (sodné, draselné a vápenaté soli), asi 1% alantoínu (derivát močoviny), fytosterín, sacharidy a cerylalkohol. Okrem toho aj malé množstvo necidov (pyrolizidínové alkaloidy).
- Výrobca: www.bylinkyplus.sk
- Kód produktu: BPPLU00001
- Dostupnosť: Skladom na www.bylinkyplus.sk
- Túto bylinku, rastlinku je možné si zakúpiť v našom internetovom obchode www.bylinkyplus.sk .
ĎAKUJEME 😊 klik TU .
Pľúcnik lekársky - (Pulmonaria officinalis L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Čeľaď : Borákovité – Boraginaceae
Ľudové názvy: pľúcnik, pľúcna zelina, fľakový list, hviezdoš, čmelník, kuroslep, včielka, cicalka, červený kľúč, modrý kľúč
Opis:
Trváca, 10-30 cm vysoká drsno chlpatá rastlina s čiernym rozkonáreným podzemkom. Byľ je vzpriamená, chlpatá, žľaznatá, v súkvetí rozkonárená. Prízemné listy sú dlhostopkaté, vajcovité, na báze viac-menej srdcovité, listy na byli sú vajcovité až kopijovité, takmer sediace, na líci tmavšie s bledšími okrúhlimi škvrnami, na rube svetlejšie. Kvety vyrastajú na žľaznatých stopkách z pazúch listov v hustých krátkych závitkoch, sú obojpohlavné, pravidelné. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, do tretiny delený. Koruna je lievikovitá, najskôr ružová, neskôr fialová. Plod je hnedá až čierna tvrdka. Kvitne od marca do mája. Včelám poskytuje bohatú nektárovú pašu a trocha peľu.
Hemikryptofyt, rozšírený v submediteránnej až boreálnej a suboceánickej oblasti Európy. Rastie na čerstvých, tienistých, na minerálne látky bohatších stanovištiach, v listnatých humóznych lesoch, krovinách od nížin do podhorského stupňa. vyskytuje sa v rôznych spoločenstvách triedy Querco - Fagetea (charakteristický druh).
Pri zbere treba postupovať opatrne pre vzájomnú podobnosť zástupcov čeľade borákovitých rastlín. Najbližší príbuzný je p.tmavý - P.obscura Dumort., mäkko chlpatý, bez bielych škvŕn. Z iných druhov čeľade je podobný najmä ostreň počerný (Nonea pulla (L.) DC.) s tmavopurpurovou až čiernou korunou. Celá rastlina je sivochlpatá a hojne rastie najmä na suchých lúkach a pastvinách teplejších oblastí. Zaznamenané sú aj hojné zámeny s nekvitnúcim jastrabníkom lesným - Hieracium murorum L., čeľaď Cichoriaceae - čakankovitých. U nás sa vyskytuje hlavne v lesoch, na skalách i v krovinách. Listy má zväčša menšie, vajcovito predĺžené, dlhostopkaté, sčasti vlnito vykrajované, chlpaté, niekedy hnedoškvrnité.
Zberaná časť :
Zber a úprava: Zberá sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušia sa rýchlo na tienistom prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri zbere vňate sa odstraňujú hrubšie stonky.
Pľúcniková vňať - Herba pulmonariae
Najčastejšie sa zbiera kvitnúca vňať zavčasu na jar (máj až august). V čistých porastoch možno zber robiť kosákom, najlepšie však ručne. Materiál sa suší v jednej vrstve na vzdušnom a tienistom mieste. Pomer zosušenia je asi 5:1. Materiál je mierne náchylný na zaparenie a veľmi sa mrví.
Pľúcnikový list - Folium pulmonariae
Menej často sa zbiera i list, tento sa môže zbierať i po odkvitnutí rastliny.
Obsahové látky:
Droga pľúcnika obsahuje do 4% kyseliny kremičitej (vo vode rozpustnej i nerozpustnej forme), 6-10% trieslovín, sliz, saponín, minerálne látky (sodné, draselné a vápenaté soli), asi 1% alantoínu (derivát močoviny), fytosterín, sacharidy a cerylalkohol. Okrem toho aj malé množstvo necidov (pyrolizidínové alkaloidy).
Saponíny a sliz pôsobia mierne expektoračne, preto sa rastlina už tradične pridáva do expektoračných čajovín, pri zápaloch horných dýchacích ciest. Ich účinok potenciujú aj triesloviny, ktoré adstringentne pôsobia na sliznice úst, hltana, ako aj na sliznice tráviaceho traktu. Droga sa ordinuje pri dyspeptických ťažkostiach spojených s preháňaním, pri poškodeniach sliznice pažeráka a žalúdka, po užití koncentrovaného alkoholu, horúcich pokrmov a nápojov, alebo ako adjuvantný liek po prehltnutí kyselín či alkálií. Podporný vplyv alantoínu na regeneráciu sa vysvetľuje proliferačným vplyvom na povrchové výstelky. Osvedčuje sa aj pri vonkajšej aplikácii na defekty slizníc alebo kože.
Pre mierny diuretický účinok, ktorý napomáhajú soli draslíka a rozpustnej kyseliny kremičitej, sa droga pridáva do diuretických čajovín.
Droga nachádza zaujímavé uplatnenie v geriatrii pri liečbe dlhotrvajúcich pľúcnych ochorení starších ľudí. Nezanedbateľný je tiež jej vplyv na liečbu lymfatických uzlín.
Pôsobí protizápalovo, močopudne, mierni kašeľ a mierne zvyšuje zrážavosť krvi. Pri farmaceutickom spracovaní sa pridáva do čajov s inými, podobne pôsobiacimi liečivými rastlinami. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách močových ciest, najmä na vyvolanie potenia pri chorobách dýchacích ciest, zvonka tiež vo forme obkladov na omývanie rán a vredov.
Čaj z pľúcnika lekárskeho je výborným liekom na zápaly horných dýchacích ciest. Pľúcnikový čaj má blahodárny vplyv na sliznice úst, hltana, ale aj na sliznice tráviaceho traktu. Môže sa piť aj pri ťažkostiach spojených s preháňaním, poškodení sliznice žalúdka po požití horúcich nápojov a pokrmov, koncentrovaného alkoholu, kyselín a zásad. U starších ľudí je pľúcnikový čaj významný pri liečbe dlhotrvajúcich pľúcnych ochorení.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Zaujímavosť: Mladé prízemné listy pľúcnika výborne chutia v jarných šalátoch.
Upozornenie:
Pre obsah pyrolizidínových alkaloidov sa neodporúča ani dlhodobé užívanie ani prekročenie terapeutických dávok. Pri intermitentnom užívaní v predpísaných dávkach sa nezistili žiadne vedľajšie škodlivé účinky. Užívanie drogy sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám a malým deťom. Spravidla sa samostatne neužíva dlhšie ako 3 týždne, v čajových zmesiach sa môže čas užívania zdvojnásobiť.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk